logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Bad Agent Orange informuje: "Hasta la vista, Pablo!"

Z Londýna pokračuje v komentování vybraných zápasů i náš zvláštní zpravodaj Bad Agent Orange, externí spolupracovník, jehož pomoci si redakční tým serveru Czechbadminton.cz velmi cení.
 
Lee Chong Wei (1. , Malajsie) vs. Sung Hwan Park (9., Korea) 21:10 a 21:5
První dva míče získala světová jednička na síti poměrně lehce. Pak se Park snažil přitvrdit, ale výsledkem bylo pouze jeho zesměšňování při Leeho dokonalých obranných úderech, kdy musel Park lítat po kurtu jako hadr a stejně mu to nebylo nic platné. Mrštné a zároveň nesmírně elegantní pohyby malajského tygra Korejce doslova ničily, chvílemi vypadal Park opravdu zoufale. Velkou zbraní Malajce byly také na centimetr přesné smeče, které se proměňovaly jedna za druhou ve vítězné údery. Mečbol Lee proměnil pro něho typickou skvělou obrannou rybičkou a kraťasem za síť – vůbec do ní jít nemusel, ale snad pro diváky, trénink i pro vlastní potěšení šel jednou za zápas na zem. Park zjevně neměl svůj den a velký debakl dost možná musel dlouho po zápase rozdýchávat v přilehlém Wembley Parku. Lee prokázal i přes slabý výkon soupeře velkou formu v prvním zápase na mistrovství s kvalitnějším asijským soupeřem a s obdivuhodnou lehkostí si s ním poradil ve dvou jasných setech.
 
Lin Dan (2., Čína) vs. Hyun Il Lee (12., Korea) 21:16 a 21:13
Číňan začal zhurta křížovou smečí, ale následné zbytečné nepřesnosti z jeho strany měly za následek vyrovnaný průběh prvního setu. Teprve po přestávce trochu ustoupil ze svého úsporného pohybu po kurtu a na rozdílu získaných bodů se to hned projevilo. Ukázal i lidský rozměr svého vystupování, když s úsměvem poplácal snad dvanáctiletého mopera, který velmi snaživě vytřel skvrnu na jeho straně kurtu. Párkrát rukou naznačil oslavné gesto po vítězné výměně, ale zřetelně v tom nebyla pravá vášeň opravdu vypjatého zápasu. Ve druhém setu se spokojil s udržováním náskoku, který si získal do přestávky a s turnajem se tak musel rozloučit další korejský singlista. Po zápase však tentokrát chybělo Linovo uznalé poplácání soupeře raketou po zadku.
 
Mads Conrad-Petersen – Jonas Rasmussen (16., Dánsko) vs. Alvent Yulianto Chandra – Hendra Aprida Gunawan (8., Indonésie) 22:20, 13:21 a 21:18
V tomto zápase se jednalo o čistokrevnou řezničinu. Gunawan se přihlásil do neoficiální soutěže o nejhlasitějšího smečaře turnaje, spolu s Malajcem Tanem a Korejcem Sungem. Dánové první set se štěstím vyhráli, ve druhém však udělali velké množství nevynucených chyb a zápas musel dojít do setu třetího. Rasmussenovi v jedné výměně prasknul výplet rakety, tak plácnul parťáka raketou na znamení a pověřil ho tak osamocenou obranou. Ten pochopil a vyhodil míč co nejvíc nahoru a dozadu. Rasmussen si odskočil mimo kurt pro nachystanou náhradní raketu, ale Gunawan stihnul svou smeč zamířit přesně. Dán se nestihl vrátit včas a nepřipravený na míč nedosáhnul. V rozhodujícím setu Dánové své protivníky – absencí vlastních chyb – přehrávali, vedli už 19:10, ale pak podcenili koncovku, Indonésané mocně dotahovali a Dánové nakonec vyhráli jen o tři míče.
 
Cai Yun – Fu Haifeng (1., Čína) vs. Naoki Kawamae – Shoji Sato (12., Japonsko) 21:17, 15:21 a 21:14
Japonci překvapivě drželi s Číňany krok skoro celý první set a japonská obrana čínským projektilům slušně odolávala. Ve druhém setu za stavu 16:11 pro Japonce se Číňané asi rozhodli, že dnes třetí set hrát opravdu nechtějí, protože začali po kurtě doslova létat. Možná by se hrály nakonec jen dva sety, ale odvrátilo se od nich štěstí; Japonci set dotáhli. Napadalo mě, že vlažnější výkon v první polovině druhého setu snad předváděli Číňané i schválně, možná podle jakéhosi tajného čínského tréninkového know-how, chtěli prostě jen ve druhé polovině setu trénovat dotahování a otáčení výsledku setu pod tlakem. Ve třetím setu od začátku totiž neponechali vůbec nic náhodě, vypracovali si pohodlný šestibodový náskok, s jehož udržováním se opět spokojili až do konce zápasu. Do varu se na začátku rozhodujícího setu dostal zejména Cai Yun, který si několikrát oslavně zařval po čtyřech úspěšných sklepávkách na síti v řadě, z čehož tři skončily v tělech nebohých Japonců.
 
Peter Hoeg Gade (3., Dánsko) vs. Simon Santoso (13., Indonésie) 21:18, 14:21 a 21:14
V prvním setu Gade dlouho vedl a vypracoval si menší náskok, který se mu posléze hodil při drobné krizi, kterou nicméně zažehnal a set získal pro sebe. Ve druhém setu Indonésan podstatně zpřesnil hru, Dán několikrát nepřesně odhadl dopad míčku na čáru a set prohrál. Ničily ho také Santosovy přesné křížové smeče, které padaly maximálně do deseti centimetrů od čáry. Ve třetím setu Gade ožil, zrychlil, začal se hlasitě povzbuzovat a výsledkem bylo mírné vedení, které udržel až do konce zápasu. Dán tak osvědčil srdce bojovníka, houževnatého indonéského soupeře udolal v pětasedmdesáti minutách tuhého boje a dokázal tak, že do starého dánského železa ještě rozhodně nepatří.
 
Chen Jin (6., Čína) vs. Ajay Jayaram (Indie) 18:21, 21:12 a 21:11
Všechny tři sety přinesly vyrovnanou bitvu a Ind byl více než důstojným soupeřem stále ještě úřadujícího mistra světa, ač to tak výsledkově na první pohled nevypadá. Zápas rozhodla druhá polovina třetího setu. Ne že by byl Číňan vyloženě lepší, ale Ind mu po přestávce velmi pomohl třemi hrubými nevynucenými chybami v řadě dostat se na vítěznou vlnu, ze které Chen už neslezl. Číňan se uklidnil, naopak Ind ještě víc znervózněl a bohužel doslova Chenovi pomáhal zápas vyhrát. Číňan jedenácti (!) body v řadě znechutil snaživému Indovi poslední zápas na mistrovství. V tomto případě ale nemusel sáhnout k čínské zbrani poslední záchrany – zavření kurtu, jelikož mu Ind sám laskavě vyhověl. Držel se pak několikrát zoufale za hlavu, co všechno dokázal na kurtu proti sobě napáchat.
 
Kevin Cordon (Guatemala) vs. Pablo Abian (Španělsko) 21:19, 19:21 a 21:17
Oba překvapiví nenasazení osmifinalisté předvedli nad sítí lítý souboj vedený ve španělštině. Hned ve druhé výměně se už Abian válel po zemi a souboj měl po celou dobu vysokou úroveň. Španěl velmi sportovně ocenil kvalitu Cordonova obranného úderu po drtivém Abianově útoku z poloviny délky kurtu, což byla jeho šestá smeč v řadě. Guatemalec však poslední smeč vyškrábnul tak šikovně, že míč se oprasil o síť, Španěl pro něj šel na zem, dokázal ho ještě dostat na druhou stranu sítě, ale Cordon ho nemilosrdně přehodil dozadu. Ještě na zemi Abian uznale zatleskal dlaní o raketu. Z hlediště se ozývalo: „Vamos, Pablo!“ Naprosto vyrovnaný zápas rozhodl až závěr rozhodujícího setu, kdy Cordon získal náskok, který dokázal udržet a mohl tak Abianovi v duchu vzkázat: “Hasta la vista, Pablo!” Stal se tak prvním Guatemalcem vůbec, který dokázal postoupit na mistrovství světa až do čtvrtfinále, ve kterém si za odměnu zahraje s Lee Chong Wei.
 
 
Z dalších zápasů jen stručně některé postřehy a zajímavosti:
 
Neuvěřitelně skvěle kondičně připravená drobná Tchaj-wanka Shao Chieh Cheng ukončila pouť mladičké španělské komety Caroliny Marin turnajem a vzduch Wembley Arény tak už její jasný soprán nerozechvěje.
 
Thomas Laybourn – Kamilla Rytter Juhl, mistři světa z roku 2009, odvraceli dva mečboly. První odvrátit zvládli, při druhém si však vůbec na kurtu neporozuměli. Míč skoro nechali spadnout mezi sebe, Dánka ho na poslední chvíli vyškrabávala snad už z kurtu, nicméně to byla labutí píseň – míč se vznesl akorát nad síť a soupeř doklepl. Laybourn jen zklamaně švihnul raketou do místa, kam poslední míč zápasu dopadl.
 
Poslední ještě plápolající domácí naděje, mixový pár Chris Adcock – Imogen Bankier, ponesou hrdě osamocenou britskou zástavu proti favorizovanému čínskému páru v zítřejším čtvrtfinále.
 
Liliyana Natsir z mixového páru předvedla opravdovou parádičku: Tchaj-wanka Chien zastavila její krátký drop na síti na kraji kurtu nastavením své rakety, to však Indonésanku vůbec nerozhodilo a následně předvedla ukázkový křížný kraťas na síti přesně na protilehlou boční čáru, který dopadl snad do deseti centimetrů za síť, což jí vyloudilo na tváři pobavený a spokojený úsměv.
 
Šestadevadesát minut trvala ladies trouble alias clearovaná mezi čtyřmi japonskými samurajkami v duelu ženské čtyřhry a dosáhla tak dosavadního rekordního času zápasu na tomto mistrovství.
 
V duelu mužské čtyřhry Korejci Dae – Sung ve druhém setu doslova koncertovali a první bod protivníkům dovolili až za stavu 14:0, a to až po jejich snad deseti smečích v řadě!
 
Další mužský debl – Indonésané Ahsan – Septano vs. Číňané Chai – Guo, by bez jakéhokoliv přehánění mohl hrdě nést reklamní slogan: pravá mužská deblová řežba. Indonésané například ubránili deset čínských smečí v řadě za sebou.
 
Až čtvrtý hrací den šampionátu viděl první zlomenou raketu střetem ve hře. Stalo se tak tchaj-wanskému páru Fang – Lee.
 
V dosavadním průběhu mistrovství radar prozatím naměřil tyto nejvyšší rychlosti smečí:
Muži: Tan Boon Heong 285km/h, Jae Sung Jung 283km/h a Zihan Qiu 281km/h
Ženy: Wang Xiaoli 220km/h, Jwala Gutta 214km/h a Yu Yang 207km/h
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Textové pole:

 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading