logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Bad Agent Orange informuje: Scott Evans skrývá gentlemanského ducha.

Z Londýna pokračuje v komentování vybraných zápasů i náš zvláštní zpravodaj Bad Agent Orange; z důvodu četných dotazů zdůrazňujeme, že tímto badmintonovým agentem není nikdo z redakce webu Czechbadminton.cz.
 
Koo Kien Keat, Tan Boon Heong (4., Malajsie) vs. Xiaolong Liu, Zihan Qui (Čína) 21:6, 20:22 a 21:15
Malajci začali zostra a první bod v zahajovacím setu jim přinesla série čtyř smečí v řadě v úvodní výměně. Tanova cizelérská práce na síti, která chvílemi snad i porušovala fyzikální zákony, slavila úspěchy a tvrdé smeče s patřičně hlasitým, akustickým doprovodem tvrdily muziku celý první set. Koo a Tan přidali i téměř neprostřelitelnou obranu a naprostou absenci chyb. Výsledkem prvního setu byl „splachovák“, kdy Číňani získali pouhých šest bodů. Ve druhém setu byla už malajská obrana o poznání prostupnější, přidaly se i chybičky a Číňané byli lepší. K vyrovnání stavu v koncovce přispěl i Koo opravdu rozkošným křížovým kraťasem na síti, který snad po celou dobu své dráhy lízal pásku a nemohl tak být zahrán dokonaleji. Nicméně Liu a Qiu set dotáhli do vítězství. Třetí set se zvrhl v napínavé útočně-obranné přestřelky a k vidění byl tak první opravdový mužský debl na turnaji, který diváky nesporně bavil. Šťastnějším párem se stali nakonec Malajci, když v rozhodujícím setu udělali méně nevynucených chyb.
 
Pablo Abian (Španělsko) vs. Marc Zwiebler (14., Německo) 21:17, 7:21 a 24:22
Evropský souboj podobných somatotypů svedli neunavitelný Španěl oplývající dokonalou kondicí a německá hvězda, která mimo jiné zvládla v uplynulých týdnech dvakrát za sebou porazit Taufika Hidayata. Abianovy útočné choutky se odrážely zpět na jeho polovinu jako od dokonale postavené německé zdi. Jeden z takto vrácených míčů musel Španěl vybírat rybičkou, následně ho však Němec nemilosrdně přehodil a míč navíc skončil přesně na základní čáře. V prvním setu byl Abian na zemi dokonce dvakrát, nicméně úvodní set získal pro sebe. Do druhého setu se Zwiebler opřel hned od začátku a jakmile si vypracoval hrozivý náskok, Abian set vypustil a soustředil se na poslední dějství mimořádně dramatického zápasu. V rozhodujícím setu nebyl žádný míč pro oba borce ztracený, španělská horká krev bojovala s německou zarputilostí a diváci téměř vstávali ze sedadel. V koncovce třetí sady rozhodčí Němce rozhodili dvěma spornými míči, které přiznali Abianovi. Ten tak získal luxusní tři mečboly v řadě, které ale Zwiebler bezchybnou hrou (a také s přispěním Španělovy netrpělivosti a nervozity) odvrátil a v další výměně získal mečbol i pro sebe. Ale neuspěl. Následoval čtvrtý mečbol Španěla, opět pečlivě odvrácený. Vzápětí však přišel pátý španělský, který Abian proměnil a v nervy drásajícím zápase zvítězil. Několikrát si doslova zařval a v euforii si na sobě roztrhal tričko, takže přítomné dámy mohly ocenit jeho dokonale vyrýsovaný trup.
 
Chen Jin (6., Čína) vs. Dicky Palyama (Nizozemsko) 21:13 a 21:17
Obhájce titulu neměl s Nizozemcem vůbec lehkou práci a až do poloviny prvního setu se hrála vyrovnaná partie. Potom však Číňan definitivně poznal, že jednoduše to dnes nepůjde, zařadil vyšší rychlost a od stavu 11:13 bodoval deseti míči v řadě a předvedl tak proslulé čínské zavření kurtu. Do druhého setu se však nepoučil, začal úplně stejně a prohrával 1:6 a 5:11, teprve pak opět uznal nutnost hrát opravdu naplno a přestal se po kurtu líně ploužit. Předvedl tentokrát devítibodovou šňůru a získal si tak malý náskok, s jehož udržováním se spokojil až do konce vítězného druhého setu. Měl jsem však takový matný pocit, že kdyby byl jen o trošku víc línější a laxnější, mohl zápas dojít i do třetí sady. Ale zřejmě se mu přece jenom nechtělo. Obhájce přijel podle všeho v dobré formě i pohodě, těžké zápasy, které tento dojem pořádně prověří, však teprve přijdou.
 
Tien Minh Nguyen (7., Vietnam) vs. P Kashyap (Indie) 24:22, 17:21 a 22:20
Dokonalá fyzická kondice obou Asiatů vyústila ve velmi náročné výměny střídajících se prudkých smečí a vymetání všech čtyř rohů území soupeře. V koncovce prvního setu byl šťastnější Vietnamec při poměru setbolů 2:2. Rozhodovalo několik centimetrových autů, z nichž některé se daly považovat za sporné. Po celý průběh druhého setu musel Kashyap dotahovat Nguyenův náskok a poprvé vyrovnal stav až na šestnácti bodech. Poté však pěti body získal set pro sebe. Ve třetím setu byla k vidění oboustranně excelentní hra na síti a maratónský duel spěl do finále, kdy si Ind pro sebe získal pět mečbolů v řadě pomocí smeče, sítě a prasátka. Nguyen se však nevzdal a všechny mečboly odvrátil, z toho čtvrtý neuvěřitelným způsobem. Vietnamcovu smeč vybral Kashyap prasátkem, které padalo za sítí, Nguyen však na poslední chvíli v hlubokém předklonu zoufale vyhodil nazdařbůh nahoru dozadu, Ind nechal míč dopadnout a – trefil zadní čáru. Vzápětí získal pro sebe první mečbol, který obratem proměnil a hodinu a jedenadvacet minut dlouhý thriller tak uzavřel svým heroickým vítězstvím, které si jistě zapíše zlatým písmem do seznamu svých životních zápasů.
 
Lin Dan (2., Čína) vs. Scott Evans (Irsko) 21:15 a 21:16
V souboji vynikajících smečařů prokázal Ir výjimečného gentlemanského ducha skrývajícího se v těle velkého bojovníka. Poté, co donutil jít Číňana na zem a kurt ještě nebyl od Linova potu dokonale vytřený, čehož si však nevšiml, ho Evans upozornil na stále mokrý flek, který si Lin nechal posléze vysušit a uznale pak pozvedl raketu směrem na Evansovu stranu. V prvním setu nezlomný Ir ukázal o dvě úspěšné trickshots více než Lin, který zjevně takovou potřebu necítil, a to celkem dvě. Ve druhém setu Lin zkoušel s Evansem vytírat kurt, ale podařilo se mu to jen jednou. Položil si ho a ležérně odehrál míč do plné diagonály kurtu, Ir však zázračně rychle obživl a i tento pro normálního smrtelníka nechytatelný míč ještě v druhém pádu během jedné výměny odehrál, ale bohužel jen za reklamní panely. Kurt se na Evansově straně musel vytírat asi minutu, pak mu však velký Číňan vrátil výjimečné gesto, když ho oplátkou upozornil na jeho nedokonale vytřenou část kurtu. Rytířsky vedený duel nakonec skončil Linovým vítězstvím, ale hlavní rozdíl spočíval především v množství spáchaných nevynucených chyb, kterých Evans udělal podstatně více. Jedenatřicet získaných bodů proti legendě světového badmintonu však bylo skvělým počinem v Irově životním zápase, což ostatně ocenil i Lin opětovným poplácáním soupeře raketou po jeho zadku. Neodolal jsem a hned po zápase jsem na svého oblíbence zakřičel: „Good job, Scotty!“ a jen tajně doufám, že ho to také aspoň trochu potěšilo. (úsměv)
 
Boonsak Ponsana (10., Thajsko) vs. Choong Hann Wong (Malajsie) 21:13 a 21:18
Zápas svedl proti sobě desátého nasazeného Thajce a mého spolunocležníka z Hostelu No. 8 Wonga, bývalou světovou jedničku. Když jsem ho dnes ráno v hostelu, kde přebývám, potkal a poznal, nechtělo se mi věřit, že je to opravdu on. Drze jsem se zeptal: „Is it really you, Choong Hann Wong?“ Reagoval pobaveným úsměvem a souhlasem. Po krátkém small talk jsem mu popřál hodně štěstí a slíbil jsem si, že ho musím v zápase pořádně hlasitě povzbudit. Malajec se zřejmě stejně jako já výborně vyspal, protože začal skvěle a vypracoval si slibný náskok v úvodu prvního setu, který však Ponsana devíti body v řadě lehce zlikvidoval. Bylo vidět, že i čtyřiatřicetiletý veterán stále nezapomněl nic ze svého umění, ale srážely ho nevynucené centimetrové auty, které Thajec zkušeným okem nechával dopadat. Ani moje hlasitě opakované: „Malaysia boleh!“ bohužel nezabíralo a první set jasně prohrál. Ve druhém setu zřejmě mé neustálé povzbuzování zabralo a Wong si vypracoval pětibodový náskok za stavu 16:11. Pak ale Thajec předvedl osmibodovou šňůru, zejména zásluhou Wongových nevynucených, místy i hrubých chyb, a bylo rozhodnuto. První mečbol ještě Malajec zachránil, ale druhý už odvrátit nedokázal.

 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading