logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Lee Chong Wei v půlce června ukončil oslnivou kariéru trvající přes 19 let. Foto: Badmintonphoto.

Badmintonový monument, ikona a vzor oddanosti. Malajsan Lee Chong Wei ukončil po 19 letech kariéru

Jedna z nejvýraznějších tváří světového badmintonu dala mezinárodním kurtům sbohem. Kariéru "vždy stříbrného" Lee Chong Weie ukončil zdravotní stav po prodělané rakovině. Jméno malajské legendy ze scény mizí po 19 letech plných oslnivých výkonů, rekordů i velkých zklamání.
 
Šestatřicetiletý Lee se po, doufejme, úspěšné několikaměsíční léčbě rakoviny nosu v lednu začal pozvolna vracet do tréninku a začal snít o účasti na olympijských hrách v Tokiu příští rok. Po šesti měsících se však rozhodl dát na ladu lékařů, kteří mu kvůli narušenému zdraví nedoporučili intenzivnější fyzickou zátěž.
 
"Je to velmi těžké. Rozhodl jsem se takto po své poslední konzultaci s doktory, bavil jsem se o tom i se ženou a trenéry a rozhodoval se téměř měsíc. Badminton je můj život, ale mé zdraví je nyní priorita," řekl v slzách na tiskové konferenci v Kuala Lumpuru Lee.

Lee Chong Wei ukončil v 36 letech mezinárodní kariéru. Foto: Badmintonphoto.

 
Kdo v osobě Lee Chong Weie ze světové scény odchází?
 
Předně vzor oddanosti a výkonnostní konzistence, hráč, jehož 200týdenní nepřerušené kralování světovému žebříčku se dá bez přehánění považovat za jeden z nejvýraznějších počinů napříč všemi sportovními odvětvími. Celkově byl Lee Chong Wei na prvním místě světa 348 týdnů.
 
Malajská legenda se také zapíše do historie jako držitel rekordních 47 titulů z turnajů Superseries/BWF World Tour, celkově Lee Chong Wei získal v kariéře oslnivých 69 mezinárodních titulů.
 
Lee byl ale také velký smolař, jenž nikdy nevyhrál mistrovství světa či olympijské hry, i když na OH hrál třikrát a MS dokonce čtyřikrát (!) finále. Není ale úplně fér říci, že v kariéře "nevyhrál žádný velký titul", vždyť má doma čtyři zlaté medaile z největšího a nejprestižnějšího turnaje planety All England Open!
Lee na fotografii z roku 2008 se svým někdejším trenérem Misbunem Sidekem. Foto: Badmintonphoto.
 
Nezapomínejme, že tento turnaj se hrál dříve místo světového šampionátu a vzhledem k síle startovního pole se dá i dnes dát MS na roveň. Lee zde panoval v letech 2010, 2011, 2014 a 2017 a jeho dres bude pomyslně viset u stropu birminghamské haly hodně vysoko.
 
Velkým titulem lze také nazvat zlato z mistrovství Asie, Lee má doma hned dvě. Uznejte, není Asie nejsilnějším badmintonovým světadílem a jeho vládce opravdovým králem? 
 
Dalším výtečným Malajsanovým počinem, který se pravděpodobně (a nakonec úspěšně) snažil napodobit tenista Rafael Nadal na grandslamovém Roland Garros, je Leeovo kralování na Malaysia Open. Lee ovládl tento svůj domácí turnaj dvanáctkrát! 

Medailisté z olympiády 2008 v Pekingu: Lee Chong Wei, Lin Dan a další Číňan Chen Jin. Foto: Badmintonphoto.

Nejpamátnější je finále z roku 2006, kde ve finále s Lin Danem Lee prohrával 12:20 ve třetím setu, a přesto nakonec k naprostému nadšení domácího davu diváků a nezměrné Číňanově frustraci zvítězil. Chong Wei tento zápas často jmenoval jako jeden z nejlepších momentů své kariéry.
 
Většinou se mu ale proti Lin Danovi nedařilo. 
 
Finále OH 2008, finále OH 2012, finále MS 2011, finále MS 2013, to jsou velké zápasy, které Lee Chong Wei tváří v tvář Číňanovi nezvládl a musel se spokojit se stříbrem. Právě kvůli těmto prohrám se mu dostalo kritiky, že není schopen svého arci rivala Lin Dana v nejdůležitější moment porazit.
 
Přitom byl tak blízko! Ve finále olympiády v Londýně vedl ve třetím setu 19:18, ve finále světového šampionátu tamtéž o rok dříve měl dokonce dva mečboly. Teorii o "vždy stříbrném Leeovi" podpořil Malajsan i prohrou ve finále MS 2015 a OH 2016, kdy pro změnu podlehl jinému Číňanovi Chen Longovi (v semifinále v Riu ale konečně porazil Lin Dana).

Styl LCW se vyznačoval neskutečnou dynamikou a rychlostí pohybu.
 Foto: Badmintonphoto.

"Jestli něčeho lituji, tak na sto procent toho, že jsem nikdy nevyhrál zlato na velkém turnaji. Nezměním to ani na olympiádě v Tokiu, ale doufám, že v budoucnu se to nějakému Malajsanovi povede a že k tomu já pomohu," řekl během tiskovky v Kuala Lumpuru Lee.
 
Odkaz Lee Chong Weie světovému badmintonu vypovídá o naprosté oddanosti sportu a až neuvěřitelně stálé výkonnosti po dobu mnoha let, při vzpomínce na jméno tohoto hráče se pak jistě každému vybaví jeho dynamické a rychlostní schopnosti, jimiž převyšoval všechny na okruhu.
 
Ke stylu LCW, který by se dal s nadsázkou charakterizovat heslem "když to nejde rychlostí, půjde to ještě větší rychlostí", patřilo ale i neobvykle velké množství chyb a častá zbrklost či špatný úsudek, které tomuto hráči prohrály mnoho důležitých koncovek. 
 
Statistika nicméně hovoří se zdrcující jasností: 705 vítězství ku pouhým 134 porážkám za celou kariéru!

Takto by zápasy končit neměly: ve finále MS 2013 musel Lee skrečovat třetí set kvůli silným křečím. Foto: Badmintonphoto.

Lee Chong Wei se pyšní titulem Datuk udělovaným v Malajsii úctyhodným osobnostem veřejného života. Postavení národního symbolu v rodné zemi nijak zvlášť nenarušilo ani obvinění z dopingu a osmiměsíční distanc, kvůli němuž mu bylo odebráno i stříbro z mistrovství světa 2014. Právě během něj se pozitivní vzorek objevil (ve finále zde Lee prohrál opět s Chen Longem).
 
Dopingová kauza jedné z "nejčistších" osobností světového badmintonu veřejnost zaskočila, zakázaná látka dexamethasone se však podle arbitráže BWF do Malajsanova těla dostala nikoliv s hráčovým vědomím, a trest byl tak při spodní hranici. Lee Chong Weiovi pomohlo i to, že dexamethasone je kortikosteroidem neovlivňujícím výkonnost, který navíc mimo závod zakázán není.
 
Lee mohl kariéru opět nakopnout 1. května 2015. Chvíli trvalo, než se opět usadil v závěrečných kolech největších turnajů, ale po jeho prvním titulu na China Open se opět přepisovala historie: Lee Chong Wei se stal prvním badmintonistou, který během kariéry vyhrál všechny turnaje Superseries. Celkem jich pak bylo 47!

Obranu tzv. divem by si měl Lee nechat patentovat. Foto: Badmintonphoto.

O úspěších Lee Chong Weie by se dala napsat kniha, stejně tak o jeho velkých prohrách. Vznikl o něm film, plakáty s momenty z jeho zápasů zdobí tisíce pokojíčků po celém světě. Je až s podivem, jak jeho sportovní život i přes zmíněné kontroverze nejvíce vystihuje slovo "vzor". 
 
Lee po mnoha letech bojů s armádou soupeřů v čele s největšími rivaly Lin Danem, Taufikem Hidayatem a Peterem Gadem musel přemoci ještě jednoho soupeře – rakovinu. Nádor v nosní dutině mu byl v roce 2018 diagnostikován v raném stádiu a léčba v Malajsii, Thajsku a Japonsku probíhala dobře, nemoc si však nakonec stejně vyžádala svou daň.
 
I když Lee po skončení terapií v lednu začal s pozvolným tréninkem, jeho příprava nebyla souvislá a do větší intenzity jej tělo už nepustí. Sen o tom, že by se na olympijských hrách v Tokiu příští rok ještě jednou naposledy potkali Lee Chong Wei a Lin Dan, obrovští rivalové, ale také přátelé a hráči s maximálním respektem vůči druhému, se neuskuteční.

Sestřih s parádními kousky LCW: 
"Musím tedy jít do bitvy sám, když už více nemám svého společníka," napsal Lin Dan 13. června, kdy Lee oznámil odchod do důchodu, na čínské sociální sítě a připojil píseň "Don’t Cry, Friend".
 
Pláčou ale především fanoušci. Lee Chong Wei byl jen jeden, byl to badmintonový monument.
 
Je asi správné, že jeho posledním titulem zůstane právě ten z Malaysia Open, turnaje, který si Lee přivlastnil, z roku 2018. Tam ve finále ve dvou setech porazil Japonce Kenta Momotu, nynější světovou jedničku. Jaká symbolika!
 
Takže, pane Lee Chong Weii, děkujeme za všechno a přejeme hlavně hodně zdraví. Váš sportovní odkaz bude žít dál.  
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading