Toto je starý web.

Bášová s Fuchsovou trápily juniorské mistryně Evropy, na tři sety hráli i Janáček se Švejdou. České vítězství ale nepřišlo

Čeští badmintonisté vítězství v úvodní den světového šampionátu v Basileji nepřipsali. V prvním kole vypadli singlisté Ludík i Mendrek a do dalších bojů nezasáhnou ani deblisté Janáček se Švejdou a Bášová s Fuchsovou. Přesto najdeme v dnešních zápasech pozitivní momenty.

Výkop šampionátu obstaral Milan Ludík a Korejec Heo Kwang Hee, zápas bylo možné sledovat na živém streamu. Český hráč si proti favoritovi umístěném o 69. příček výše (115. vs. 46. místo) počínal nebojácně a tlačil se do svého typického útoku, který se snažil mixovat. Úspěšný byl mnohokrát, Hee ale celkově hru kontroloval a kráčel k vítězství.

Po výsledku 21:14 a 21:12 pro Hee můžeme Ludíka pochválit za nasazení a za to, že ve hře svého soupeře, která vykazovala všechny atributy badmintonu úzké světové špičky, dokázal nalézat mezery a využívat každé příležitosti. Postup do druhého kola byl ale proti korejské dvojce daleko.

Záznam utkání Ludík vs. Hee si pusťte zde:

"Snažil jsem se soupeře držet pod tlakem a dobře rozehrávat výměny od podání a příjmu. Heo měl velmi kvalitní obranu, a proto mi fungovalo být trochu trpělivější a místo smeče se snažit používat stick smash a útočný drop. Je to skvělá zkušenost hrát proti badmintonistům této úrovně, kde každé moje zaváhání nebo pochybení je hned potrestané," hodnotil po zápase Milan Ludík.

"Prohra mě samozřejmě velmi mrzí, ale z Basileje si bezpochyby odvážím skvělou zkušenost. Velmi bych chtěl poděkovat českým fanouškům, kteří neváhali do Basileje přijet a podpořit český tým osobně," dodává Ludík.

Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou narazily v prvním kole dámského deblu na 40. pár světa, a ani ony nedaly nic zadarmo. Zápas proti juniorským mistryním Evropy z roku 2017 Emmě Karlsson a Johanně Magnusson se protáhl na tři sety. Po první sadě, která skončila 21:14 pro Švédky, české mistryně kontrovaly výsledkem 21:18.

Milan Ludík v zápase proti Korejci Heo Kwang Hee. Foto: Badmintonphoto.

Bohužel třetí set začal pětibodovou šňůrou soupeřek a od stavu 13:8 už do konce zápasu bodovaly jen Magnusson a Johansson.

"Do dnešního zápasu jsme vstoupily s tím, abychom se vyvarovaly jednoduchých chyb, a především správně a účinně útočily. V prvním setu se Švédkám podařilo vytvářet tlak především v naší zadní části kurtu, častokrát volily klír namísto smeče. Do druhého setu jsme šly s tím, že si nesmíme nechat vnutit jejich hru, a musíme naopak hrát více útočně a vytvářet více tlaku pomocí smeče. To se nám podařilo a ve spoustě situací jsme zvítězily díky správně zvoleným úderům, a hlavně díky kvalitnímu útoku," popisují zápas Alžběta s Michaelou.

"Bohužel ve třetím setu přišlo spoustu chyb a od začátku setu jsme prohrávaly. V součtu jsme spokojeni se svým výkonem, na turnaji jsme předvedly to, co jsme v posledním tréninkovém bloku trénovaly," dodávají Fuchsová s Bášovou.

Švédsko vs. Česko 2:0. Na badmintonistu z této severské země nestačil ani druhý český zástupce ve dvouhře Adam Mendrek. Švéd Felix Burestedt jej v prvním kole vyřadil po výsledku 21:11 a 21:18.

Mendrekovi se nepovedla hlavně pasáž od půlky prvního setu. Z nadějného stavu 8:11 bylo "na jeden zátah" 8:19. Set byl pryč. Do pauzy v setu druhém šel Mendrek s těsným jednobodovým náskokem a vedl ještě 13:11, Burestedt, čtvrtfinalista letošních Evropských her, pak ale šesti body v řadě opět rozhodl o osudu sady.

Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou trápily na tři sety juniorské mistryně Evropy. Foto: Badmintonphoto.

Největší naděje na postup jsme vkládali do deblistů Jaromíra Janáčka a Tomáše Švejdy, kteří své soupeře z Ruska před rokem ve dvou setech porazili. Odveta Vladimira Nikulova a Artema Serpionova se ale povedla v ten pravý okamžik.

Rusové získali první set poměrem 21:18, ve druhém naopak kralovali Janáček se Švejdou – 21:13. Rozhodující hra byla nejprve vyrovnaná, v její půlce si ale Rusové vypracovali šestibodový náskok, který už přetavili ve vítězství. I přes dobrý finiš (18:19!) se čeští deblisté museli nakonec před svými soupeři sklonit a do druhého kola se nepodívají.

Ještě jednou však zdůrazněme: Tomáši Švejdovi je při jeho první účasti na MS dospělých teprve sedmnáct let! Zkušenosti z tohoto turnaje může využít třeba hned na juniorském MS, které se v říjnu koná v Kazani.

"Proti ruské dvojici nám nevyšel začátek, a i když jsme postupně hru srovnali a dostali se do vedení 17:16, ztráta prvního setu výrazně rozhodla o výhodě v zápasu a následně tak i naší celkové prohře. Lepší výkon se nám podařilo podat ve druhém setu, ve kterém nám vyšel začátek a začalo se nám hrát dobře. Soupeře jsme dostali pod tlak a jasně přehráli útočnou hrou.

Jaromír Janáček a Tomáš Švejda v zápase proti Rusům. Foto: Badmintonphoto.

Třetí set začal ve stejném duchu jako první, vedeme 5:2 a přijde zase nepochopitelný obrat na 5:7 a za stavu 8:8 další pětibodová šňůra soupeřů na 8:13. Hra z naší strany v těchto momentech byla velmi nevyrovnaná. Když jsme si dokázali udržet aktivní a útočnou hru, dobře pracovat s raketami nahoře, tak jsme je nenechali tvořit hru a šlo to. Následně ale přišly výrazné výkyvy a nezodpovědné jednoduché rozehrávky. Rusové tak hned mohli tvořit.

Začali nás při své obraně rozhazovat do stran a silově zrychlovali v úderech ve střední části. I přes ty dvě trestuhodné šňůry hrajeme, co to jde, a dotahujeme v závěru na 18:19.

Bojujeme téměř hodinu a nakonec marně. O to víc nás mrzí rozhodující momenty, které jsme zkrátka nezvládli. Důležitý zápas v kariéře a rozhodně nevyužití velké a jedinečné příležitosti. Rozhodně je to ale velké ponaučení, a proto další MS dospělých bude akcí, na které nechceme chybět."

I přes pondělní bilanci 0:4 turnaj pro Čechy nekončí. V úterý je na programu mistrovství světa další "runda" smíšené čtyřhry, během níž se představí i Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou. Připíší si první české vítězství na letošním MS?

Výsledky českých hráčů na mistrovství světa v Basileji sledujte zde.