Toto je starý web.

Alžběta Bášová a Michaela Fuchsová a jejich poháry za druhé místo. Foto: Tomáš Míča.

Česká radost po osmi letech! Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou vyhráli Czech Open ve smíšené čtyřhře

Mezinárodní mistrovství České republiky v badmintonu, hrané pod názvem Czech Open, má po osmi letech domácí šampióny. Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou vyhráli smíšenou čtyřhru, Bášová spolu s Michaelou Fuchsovou pak přidaly stříbro ve čtyřhře.

Výsledky finálových zápasů Czech Open najdete zde.

Bitman s Bášovou, 71. pár světa, vstupovali do svého posledního mezinárodního finále jako favorité, i když Francouzi William Villeger a Sharon Bauer už svoji kvalitu i přes nízký věk (18 a 19 let) také již prokázali. Vždyť Villeger je juniorským mistrem Evropy ve čtyřhře z roku 2018.

Bitman s Bášovou vsadili na dobrou práci na podání a příjmu a v prvním setu zcela eliminovali útok Villegera. 21:15. Na začátku setu druhého se ale Francouzům podařilo dostat hru dál od sítě a do delších výměn, k tomu přibyly české chybky a výsledkem bylo vedení 5:1.
Bitman s Bášovou zakončili společnou mezinárodní kariéru vítězstvím na Czech Open. Foto: Tomáš Míča.

Český pár se ale zkoncentroval a nenechal náskok narůst, do pauzy se už šlo za vedení Bitmana s Bášovou 11:8. Set dospěl do koncovky, kde Češi vedli 20:18, zhruba 150 diváků v hale ale ještě chvíli napínali a proměnili až čtvrtý mečbol – 23:21.

Následovalo dlouhé objetí Jakuba s Alžbětou a velký potlesk. Skvělé zakončení společné mezinárodní kariéry!

"I když jsme si vědomi toho, že letošní Czech Open nebylo úplně nejsilněji obsazené, tak je to vítězství na mezinárodním turnaji, a to se počítá," zhodnotil po finále Jakub Bitman. "Zároveň jsme rádi, že jsme se mohli rozloučit s naší mezinárodní kariérou před domácím publikem. Už jsme se loučili na mistrovství světa letos v srpnu v Basileji, ale to nebylo ono," dodal Bitman.

Jde o první české vítězství na tomto turnaji od roku 2011, kdy se ve dvouhře žen radovala Kristína Gavnholt.

Podrobnější hodnocení zápasu i výhledy do další kariéry obou hráčů najdete v našem video rozhovoru:

Alžběta Bášová měla šanci na zlatý double, spolu s Michaelou Fuchsovou se v neděli představila ještě ve finále dámské čtyřhry.

České národní mistryně si bohužel přívlastek "mezinárodní" nepřivlastní, neboť ve finále nestačily na druhé nasazené Němky Lisu Kaminski a Hannah Pohl, s nimiž měly dosud pozitivní bilanci 1:0.

Oba debly se prezentují podobně útočnou hrou a první set byl hodně vyrovnaný. Bášová s Fuchsovou díky dobrému vystřelenému servisu odvrátily dva setboly a za stavu 21:20 měly samy šanci na ukončení, nakonec ale set získaly Němky 23:21. Druhá sada už byla bohužel jednoznačnější a Alžběta s Michaelou na ní nebudou vzpomínat nejlépe, z jejich strany přišlo až příliš mnoho chyb a nepřesností.

14:21 a další česká medaile z Czech Open, tentokrát stříbrná.

Hodnocení zápasu z úst Michaely a Alžběty si pusťte zde:

Finále dvouhry žen mezi Angličankou Abigail Holden a Maďarkou Rekou Madarasz přineslo jedinou třísetovou bitvu nedělního programu, v níž byla nakonec šťastnější třetí nasazená Holden. Dvacetiletá 173. hráčka světa vítězí 21:14, 18:21, 21:15.

Singl mužů, kde se sešli dva přemožitelé českých reprezentantů Adama Mendreka a Jana Loudy, přinesl hlavně v prvním setu perfektní podívanou.

Angličan David Jones, který se do finále probojoval z kvalifikace, vedl nad Irem Jonathanem Dolanem 11:3 a jasně kraloval. Po pauze ale nastoupil na kurtu úplně jiný Dolan a rázem bylo skóre 11:11. Zbytek setu byl vyrovnaný a plný velmi kvalitních výměn, které v publiku vyvolávaly obdivné reakce.

V koncovce uspěl Jonathan Dolan a vyhrál 22:20. V tu chvíli jako by se Jones psychicky zlomil. "Floutkovství", kterým si v kombinaci s nápaditou rychlou hrou získal brněnské publikum, se rázem otočilo proti Jonesovi, jenž kupil zbytečné chyby a Dolana až příliš snadno pouštěl do útoku. Druhý set skončil jasným vítězstvím Ira 21:9.

Abigail Holden a Reka Madarasz, finalistky dvouhry žen. Foto: Tomáš Míča.

"David odehrál i tři zápasy v kvalifikaci, což je turnaj sám o sobě. Myslím tedy, že fyzicky byl na tom špatně už před dnešním finále a po prvním setu to trochu vzdal i v hlavě. Já jsem nesmírně šťastný za vítězství na Czech Open, hrálo se mi tady skvěle," řekl po svém prvním mezinárodním titulu čtyřiadvacetiletý Jonathan Dolan, jenž se vrací po dvouleté pauze způsobené vážným zraněním kolene.

"Určitě mám větší ambice, než být ve světové třístovce jako nyní," vyhlíží snad světlou budoucnost Dolan, kolega českého reprezentanta Milana Ludíka z Centre of Excellence.

Turnaj tradičně zakončil debl mužů, který byl letos na Czech Open asi nejslaběji obsazenou disciplínou.

Ve finále si to rozdali první nasazení Irové Joshua Magee a Paul Reynolds a Norové Vegard Rikheim a Torjus Flaaten. 85. pár světa z Irska podle očekávání kontroloval průběh zápasu, i když zejména levoruký a agilní Rikheim často zazlobil, a po výhře 21:16 a 21:18 si z Brna odveze zlatou medaili, respektive skleněný pohár pro vítěze Czech Open.