logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Dnes začíná mistrovství Evropy: Získají Dánové všech pět zlatých?

Po čtyřiceti letech se mistrovství Evropy jednotlivců vrací do švédské Karlskrony. V roce 1972, na třetím evropském šampionátu, se neprosadil žádný z dánských reprezentantů. Herní kvalita Dánů má však stoupající úroveň. O deset let později Dánové získali oba tituly ve dvouhře, v roce 1992 už to byly čtyři zlaté kousky, stejně jako v roce 2002. Hlavní otázka letošního mistrovství Evropy se nabízí – získá dánská reprezentace, Číňané evropského badmintonu, vítězný kvintet?
 
Nasazení v jednotlivých disciplínách naznačuje velký dánský úspěch, ve všech disciplínách jsou reprezentanti nejsilnější evropské badmintonové země turnajovými jedničkami; ve dvouhře mužů, čtyřhře mužů a smíšené čtyřhře navíc i dvojkami.


Peter Gade.
 
Ve dvouhře mužů bude svou úchvatnou sérii na evropských šampionátech hájit fenomenální Peter Gade. Poprvé na mistrovství Evropy zvítězil jako dvaadvacetiletý mladíček; v té době už světová jednička. Následně přidal další čtyři tituly. Nyní je králi Gademu pětatřicet, má před sebou několik posledních velkých turnajů ve světovém badmintonu – a v zádech několik odhodlaných princů evropského badmintonu, kteří by velmi rádi dosedli na patnáct let obsazený trůn. Jorgensen, Vittinghus, Zwiebler, Axelsen, Ouseph. Pohádky mají končit šťastně, bude ta Gadeho dopsána zlatým písmem?

Dvouhra mužů také celý turnaj zahájí. V jediném dnešním zápase se večer od osmi hodin utká domácí hráč Magnus Sahlberg a slovenský reprezentant Jarolím Vícen.
 

Tine Baun.

Dvaatřicetiletá Tine Baun obhajuje titul, ale lehké to mít nebude. Devětadvacetiletá Němka Juliane Schenk slibuje velkou odvetu za třísetovou porážku z finálového duelu před dvěma lety. Ale Baun to na Schenk umí, vzájemná bilance 7:2 hovoří jasně. Navíc před dvěma měsíci ve finále evropského šampionátu družstev zvítězila Baun poměrně jasně 21:12 a 21:17. Další evropské singlistky jsou o krok zpět. Bulharka Nedělčeva hledá loňskou formu, kde prošla i do semifinále All England, ale stejně jako další zkušené evropské hráčky Francouzka Pi nebo Nizozemka Yao věří ve svou medailovou šanci.
 
Ve čtyřhrách můžeme čekat ruský nástup, německé medaile nebo prestižní „bitvu o Británii“, když se ve čtvrtfinále smíšené čtyřhry pravděpodobně utkají páry Adcock – Bankier a Robertson – Wallwork.

Adcock - Bankier.
 
Ale tituly by měli znovu sbírat Dánové.
 
Ve čtyřhře mužů bude na svůj třetí titul v řadě útočit čtyřiatřicetiletý Jonas Rasmussen, tentokrát už ne s Laarsem Paaskem, ale s o generaci mladším spoluhráčem Madsem Conradem-Petersenem. Ale bylo by překvapení, kdyby pár Mathias Boe – Carsten Mogensen při nedělním balení zavazadel neměl na nejčestnějším místě krabičku se zlatou medailí. 
 
Ve čtyřhře žen vyrostla obhájkyním titulu, Ruskám Valerii Sorokině a Nině Vislové, silná dánská konkurence. Christinna Pedersen a Kamilla Rytter Juhl jsou už v pozici svých reprezentačních kolegů, cokoliv jiného než jejich vítězství by překvapilo. Právě v této disciplíně mají jedinou reálnou šanci na medaili domácí Švédové, a to v páru Lennartson - Wengberg.


Rytter Juhl - Pedersen.
 
Thomas Laybourn a Kamilla Rytter Juhl ukázali před měsícem výjimečnou formu, když zvítězili na German Open a byli ve finále All England. Pokud si obhájci evropského titulu svou výkonnost udrží, bude to mít první nasazený pár Joachim Fischer Nielsen – Christinna Pedersen velmi těžké, o dalších dvojicích ani nemluvě.   

Kompletní los Mistrovství Evropy jednotlivců 2012
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading