logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Finále dvouhry mužů: V úchvatném zápase obhájil Lin Dan titul z Pekingu!

Neděle, 5. srpna 2012, 14:00, Wembley Aréna. Na centrální kurtu nastupují nejlepší singlisté světa nejméně posledních pěti let, nasazená jednička Lee Chong Wei z Malajsie a obhájce titulu olympijského vítěze a čtyřnásobný mistr světa Číňan Lin Dan. Lee Chong Wei

Lee Chong Wei, osmadvacetiletý rodák z Georgetownu, začal lépe a v první přestávce vede 11:8. Je to velmi předčasné, ale jen připomeňme, že pokud vyhraje, stane se prvním malajským olympijským vítězem v historii země!

První neuvěřitelný úder finále! Za stavu 9:12 Lin dobíhá krosové ukončení od sítě Lee a následně celou výměnu zakončuje smečí s více než metrovým naskočením.

Nicméně byl to jediný hvězdný moment Lin Dana v první sadě. Udělal až nezvykle moc chyb a oproti tradičním zvykům se netlačil příliš do útoku. Lee po zásluze vyhrál první sadu za 26 minut 21:15.

Mimochodem, pokud česká veslařka Miroslava Knapková získá za zlatou medaili 1,5 milionu korun, Lee hraje o sumu téměř desetinásobně vyšší!
 


Lin Dan

Síť zatím jednoznačně patří malajskému hráči, Lee teď ukázal navíc i parádní reflex a ve druhém setu srovnává na 6:6.

Xia Xuanze a Li Yongbo na straně Lina a Rashid Sidek a Tey Seu Bock na straně Lee vymýšlejí taktiku na druhou polovinu druhé sady. Lin je agresivnější a tlačí Lee k chybám, před zraky své maminky a přítelkyně Xie Xingfang vede už 11:7.

Lin Dan se dvakrát vrhl po smečích Lee na zem, skvěle se ubránil a vede už 14:8.

Finta Lina na závěr druhé sady, vedení 20:10. Vzápětí Lin Dan vítězí 21:10, druhý set trval dvacet minut a čínský hráč v něm zcela obrátil vývoj finálového zápasu.


Před třetím setem - krásné finále sleduje zcela zaplněná Wembley Aréna.

Čínský šéftrenér Li Yongbo vůbec poprvé na turnaji sestoupil z tribuny až na židličku pro kouče, i to dokazuje význam finálového duelu. Velmi emotivně svého nejlepšího svěřence koučuje a raduje se z vedení 3:2.

Za stavu 8:5 Lee vystřeluje dlouhé podání do autu, ale čárový rozhodčí ukazuje dobrý míč. Lin se rozčiluje a podaří se mu změnit výrok rozhodčích. Vzápětí Lee dělá lehkou chybu z příjmu, Lin využije drobných chyb soupeře a otáčí stav až na 9:8.

Lin Dan je znovu blíž obhajobě olympijského vítězství, vede 11:9 a začíná hru kontrolovat. Lee by měl průběh výměn zrychlit, útočit, smečovat, otázkou je, jak je na tom fyzicky, oba borci mají v nohách 65 minut těžkého finálového boje. 

Čínský hráč dělá dvě velké chyby a náskok je fuč, 12:12.

Přesně tak! Lee musí útočit, tři smeče a vedení 15:13.

Útočná palba i z druhé strany, Lin smečí snižuje. A po další dlouhé výměně je opět srovnáno!

Páska nejprve byla proti Lin Danovi, vzápětí mu pomohla k nechytatelnému prasátku - 16:16.

Lin napral svou smeč jen do sítě - Lee je tři body od zlata, vede 18:16. Další smeč už Linovi vychází, 17:18.

Lee Chong Wei si umí pořádně zařvat, po chybě na síti Lina vede 19:18. 

Jak jinak, je opět srovnáno. 19:19! Nejrychlejšího muže planety budeme znát dnes večer, ale nejlepšího hráče v nejrychlejší raketové hře už za pár okamžiků.

Lin Dan má mečbol!

Lin Dan obhajuje titul olympijského vítěze. Po nejdelší výměně utkání následuje obrovská radost pro SuperDana, zatímco Lee zažívá další velké zklamání své kariéry. 79 minut trvalo finálové utkání, bylo během něho použito 33 míčků - a na jeho konci se po výsledku 15:21, 21:10 a 21:19 raduje osmadvacetiletý Číňan Lin Dan!

Ke čtyřem titulům mistra světa přidává Lin Dan druhé olympijské zlato a definitivně vstupuje do historie světového badmintonu jako nejlepší singlista všech dob!


Stříbrný Lee, zlatý Lin a bronzový Chen.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading