logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Kristína Gavnholt: Olympijské hry? Jeden velký superzážitek!

Rozhovor s Kristínou Gavnholt o olympijských hrách v Riu de Janeiru.
 
Třetí olympiáda, ale první zahájení. Jaké to bylo?
Bylo úžasné vstoupit na stadion Maracana, kde nám tleskalo 80000 lidí a sledoval nás celý svět. Byl to nezapomenutelný zážitek a stále z toho mám husí kůži. Jsem velmi ráda, že se mi konečně podařilo poprvé absolvovat něco tak výjimečného.
 
Mimochodem, vzala sis mobilní telefon Samsung Galaxy S7, který byl při zahájení nabízen každému účastníkovi?
Ano, je moc pěkný s vyrytými olympijskými kruhy. Je to pro mě krásná vzpomínka a malá odměna za vykonanou práci. 


 
Badminton nezvykle nebyl v programu hned od začátku her. Jak jsi trávila dny do zahájení turnaje, fandila si svým týmovým kolegům?
Soustředila jsem se na podání mého maximálního výkonu. Takže jsem v podstatě jen spala, jedla, trénovala, dívala se na video soupeřek a zkoušela turnajovou halu. Českým sportovcům jsem fandila jen na pokoji před televizí. (úsměv)
 
S kým z českých sportovců sis rozuměla nejvíc?
Těžko říct, neboť každý byl velmi přátelský a milý. Ale dost jsem se bavila s judisty a mým spolubydlícím, plavcem Honzou Mickou.
 
Pojďme k samotnému turnaji. Nebyla jsi daleko od výhry nad pozdější čtvrtfinalistkou. Jaký byl zápas s Japonkou Yamaguchi?
Z mého výkonu proti Yamaguchi mám dobrý pocit a myslím si, že jsem hrála dobře. Moc mě ale mrzí, že jsem zápas nedokázala dotáhnout do vítězného konce. Velmi jsem si přála postoupit ze skupiny. Byl to skvělý zápas a těsná prohra mě o to víc trápí.
 
A ten druhý, s Malajkou Tee?
První set byl velmi těsný, tahaly jsme se bod za bodem, nevyužila jsem dva setboly a prohrála 20:22. Velká škoda, že se mi ten set nepodařilo vyhrát. Ve druhém jsem si věřila, že ji porazím a v přestávce jsem i vedla. Ale nedokázala jsem obstát při změně povětrnostních podmínek a přizpůsobit se.
 
Nahlédněme trochu pod pokličku. Určitě jsi zápasy analyzovala na videu. V čem jsi mohla být lepší, co naopak vycházelo a co bys nyní udělala jinak?
Fakt jsem dala do zápasů všechno, co bylo v mých silách. Jediné, co mě mrzelo, že jsem se ani s tolikaletými zkušenostmi nedokázala lépe přizpůsobit povětrnostním podmínkám a některé klíčové body v obou zápasech se mi nepodařilo získat na mou stranu.
 
Jak ses se silným driftem vyrovnávala, jak jsi musela upravit svou hru?
V průběhu tréninků jsem se snažila si zvyknout a přizpůsobit se podmínkám. Ale musím přiznat, dělá mi to problém a proti Malajce Tee mě to trochu zaskočilo, když se změnil vítr a začalo foukat naopak. Nedokázala jsem se tak rychle přizpůsobit, což mě teď stále mrzí.
 
V zápase s Japonkou se zase v závěru třetí sady zdálo, že ti dochází síly. Jak jsi to vnímala ty?
Nepamatuji si, že bych na konci setu nemohla. Spíše si vybavím, že jsem byla velmi unavená v prvním setu, když jsem Yamaguchi dotahovala a snažila se získat bod za bodem. V tu chvíli jsem si říkala, ještě bod, ještě bod. A hlavně se nezlomit mentálně.
 
Překvapilo mě, že s manželem stále mluvíte anglicky. Ještě neumíš tak dobře dánsky?
Jazyky nejsou moje silná stránka. Navzdory dlouholetému pobytu v Dánsku mi dánština nejde, jak bych si představovala. S Andersem mluvíme i dánsky, ale když jde o něco důležitého, tak používáme angličtinu.
 
Jak se ti líbil olympijský turnaj, ať už výkony či  organizací?
Osobně musím říct, že jsem moc ráda, že olympijské hry byly poprvé v Jižní Americe. Olympiáda sjednocuje celý svět a je úžasné, že se hostitelské země střídají po celém světě. I když organizace nebyla vyšperkovaná a někdy byly i drobné zádrhely, tak musím říct, že se organizátoři moc snažili a udělali všechno, co bylo v jejich silách.
 
Jaký výsledek badmintonového turnaje tě nejvíce překvapil?
Myslím si, že bylo překvapivé, že se Pusarla Sindhu dostala až do finále. Vyhrála hodně pěkných zápasů.
Též byla škoda, že Malajsie ve třech finálových utkáních nedokázala vyhrát ani jeden titul. Velmi pěkný výkon také podal Viktor Axelsen v boji o třetí místo.
Bylo tam mnoho pěkných a překvapivých zápasů a mohla bych o nich mluvit donekonečna. (úsměv)
 
Jak jsi uvedla, v Dánsku dlouhodobě žiješ. Jaký ohlas věnovala dánská média bronzu Viktora Axelsena?
Viktor byl ve všech mediích a moc se tato medaile cení, a to z toho důvodu, že Viktor je v porovnání s ostatními semifinalisty ještě velmi mladý.
Hlavně když porazil Lin Dana v zápase o medaili, neboť zdolat tak velkého hráče, jako je Lin Dan, je fakt velký úspěch.
 
Neprozradíš nám nějakou olympijskou zajímavost z dánského týmu?
Pěknou událostí bylo, že dánský princ Frederik se byl několikrát podívat na turnaj v badmintonu.
Rovněž mě překvapilo, když Viktor Axelsen dal čínské televizi rozhovor plynulou mandarínštinou.
 
Stihla jsi navštívit sochu Krista? Byl to tvůj největší dojem z her?
Ano, podařilo se mi navštívit i sochu Krista a jsem za to velmi ráda. Bylo tam nespočetně lidí, ale určitě to za to stálo. Největší zážitek to nebol, ale určitě k nim patřil.
 
A jaký byl ten největší zážitek?
Nemám jeden největší zážitek. Mám mnoho skvělých zážitků, které dohromady vytvořily jeden velký superzážitek. (usmívá se)
 
Myslím, že to ani nevíš, ale byla jsi to právě ty, proč jsem začal psát na Czechbadminton, to když mě mrzelo, že se tvé výhře na MEJU19 nevěnuje na webu dostatečná pozornost. Byl jsem tedy na začátku tvé dlouhé cesty, ale nebudu na konci. Každý sportovec plánuje svou přípravu v dlouhodobých cyklech, je na konci tvé cesty Tokio?
Opravdu? To jsem netušila. Tvojí práce pro Czechbadminton si velmi vážím. Výrazně jsi pomohl k propagaci českého badmintonu a svými postřehy a články jsi udělal svazový web o mnoho zajímavější a čtenější. Je pro mě příjemným zahřátím na duši, že jsem ti dopomohla inspirovat k této práci. Tímto bych ti chtěla srdečně poděkovat za všechnu tvoji práci a úsilí věnované badmintonu.
Ale abych odpověděla na tvou otázku. Už nejsem nejmladší a nemyslím si, že se mi to podaří dotáhnout až do Tokia. Momentálně se soustředím jen na další sezónu a uvidím, kam mě život zavede. 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading