logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Kolik že titulů ve dvouhře žen už má Tereza Švábíková? Foto: Lenka Johánková.

Louda sesadil Mendreka, deblisté obhájili svá zlata, historická série Bitmana a Bášové pokračuje

Mistři České republiky v badmintonu v kategorii dospělých jsou pro rok 2020 korunováni. Po letošním šampionátu se bude vzpomínat na další přepsání historického rekordu v podání Jakuba Bitmana a Alžběty Bášové či finálový zápas ve dvouhře mužů, v němž k radosti domácích uspěl Jan Louda. 

Příjemně osvěžujícím vstupem do nedělního programu byl dámský debl mezi obhájkyněmi titulu a jasnými favoritkami Alžbětou Bášovou a Michaelou Fuchsovou a nasazenými dvojkami Magdalénou Lajdovou a Denisou Šikalovou.

Zápas se podobal tomu loňskému (ve stejném složení) jen v první sadě, kde Bášová s Fuchsovou jasně kralovaly (21:10). Potom ale jako by situaci podcenily a začaly ztrácet. Lajdová se Šikalovou chytře střídaly drajvy s vysokými klíry hlavně na Fuchsovou, která evidentně vypadla z rytmu. Zápas se zvrhl v drama, když Lajdová se Šikalovou druhý set získaly jasně 21:11 a i v tom třetím držely krok.

Stav byl ještě 18:18, pak ale reprezentantky Bášová s Fuchsovou přece jen potvrdily svou kvalitu a zkušenost, hlavně na síti, a zápas strhly na svou stranu. "Ony chtěly, my musely, to byl hlavní rozdíl. Hlavně mě to v druhém setu trochu semlelo a nebyla jsem v pohodě, ale teď tady stojíme se zlatými medailemi, takže jsem ráda," řekla po zápase Michaela Fuchsová.

Spolu s Alžbětou získaly už pátý mistrovský titul v řadě, ale zatím ten nejupracovanější.

Obhajoba Bášové s Fuchsovou byla letos velmi dramatická. Foto: Lenka Johánková.

Po zápase následovala para-badmintonová exhibice, během níž sehráli Lukáš Šembera a Zbyněk Sýkora jeden set pod dohledem rozhodčí Michaely Bencové. Po pohledném a diváky oceněném průběhu zvítězil Šembera poměrem 15:11.

Po dvou letech a poprvé ve finále MČR se potkaly Kateřina Tomalová s Terezou Švábíkovou. Šlo zároveň o souboj dvou hráček připravujících se v Dánsku, zemi badmintonu zaslíbené.

Otázka, zde česká žebříčková jednička (Tomalová) dokáže zkomplikovat cestu české královny této disciplíny za čtvrtým titulem, byla zodpovězena jasně a zřetelně. Výsledek 21:12 a 21:8 ve prospěch Švábíkové je zcela průkazný.

Tomalová chtěla tradičně sázet na dlouhé výměny v tempu, Švábíková byla ale takticky připravená dobře a tlačila se do útoku, co to jen šlo. Její křivky a ofenzivní výpady s velkým množstvím drajvů se pro Tomalovou ukázaly neřešitelnými. "Káča je na tom trochu líp fyzicky než já, takže jsem se bála těch delších výměn, a pár jich tam bylo. Ale jinak si myslím, že to bylo pod kontrolou," řekla moderátorovi MČR Vilému Dubničkovi už čtyřnásobná mistryně republiky ve dvouhře žen Tereza Švábíková.

Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou svůj druhý titul museli vybojovat ve třech setech. Foto: Lenka Johánková.

Podobně jako ve čtyřhře žen se v deblu mužů schylovalo k velkému překvapení. Lukáš Holub a Jan Hubáček po prvním bázlivém setu (9:21) správně změnili taktiku a začali hrát dál od sítě, kde jsou obhájci titulu a největší favorité Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou velmi silní. Nadšenou hrou si Holub s Hubáčkem, již hráli své první republikové finále, vypracovali náskok 20:13. Pak ale druhý set nabral ty správné "grády".

Janáček se Švejdou se odmítli smířit s prohrou v tomto setu a zaměřili svou pozornost opět na síť a kvalitní servis. Sedm setbolů bylo v mžiku pryč! Charakter nicméně následně ukázali i Holub s Hubáčkem, kteří za stavu 20:20 získali další dvě výměny pro sebe a vynutili si přece jenom rozhodující sadu.

Reprezentační pár Janáček, Švejda věřil v to, že se jim brzy podaří odskočit, ale skóre bylo ještě 12:12. Vytoužená série přišla až nyní a po výsledku 21:15 se první nasazená dvojice může radovat z toho, že obhájila loňský titul. "Nečekali jsme, že by zápas po jasném prvním setu mohl takhle probíhat, trochu nás zaskočili. Druhý set jsme sice prohráli, ale to, že jsme dotáhli 7 bodů v řadě, nás nakoplo do třetího a věřili jsme si, že to zvládneme," řekl po zápase Jaromír Janáček.

Finále deblu mužů má smutnou dohru, neboť Jan Hubáček si během zápasu údajně zhoršil své zranění kolene a pravděpodobně se bude muset podrobit operaci. 
Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou právě získali jedenácté zlato ve smíšené čtyřhře v řadě. Foto: Lenka Johánková.

"My tady v Plzni víme, že jedenáctka je lepší než desítka," podotkl moderátor turnaje Vilém Dubnička směrem k Alžbětě Bášové a Jakubu Bitmanovi. Chvíli před tím totiž Jakub s Alžbětou získali svůj jedenáctý titul v mixu v řadě a vylepšili svůj vlastní historický zápis.

Zabránit jim v tomto počinu se stejně jako vloni snažili Pavel Drančák a Magdaléna Lajdová. A nevedli si vůbec špatně, od začátku prvního setu byli dravější a kompaktnější a vypracovali si vedení 13:5 a 18:14. Jakub s Alžbětou se ale, stejně jako už tolikrát, v takové situaci opřeli o svůj propracovaný servis a rozehrávku kolem sítě a dokázali set otočit ve svůj prospěch: 21:19.

Zápas byl i nadále vyrovnaný, Drančák s Lajdovou drželi krok, i když jim velké potíže dělala taktika Bášové, která podával téměř výhradně "flick". V druhé půlce setu to byli staří dobří Bitman s Bášovou, kteří sice již ukončili společnou mezinárodní kariéru, ale na domácí scéně stále nenašli konkurenci. Druhý set skončil 21:15.

Jan Louda porazil Adama Mendreka a dokonale uspokojil domácí fanoušky. Foto: Lenka Johánková.

Co víc si může pořadatel MČR v Plzni přát, než aby se mu do finále dostal domácí hráč, a ještě k tomu vyhrál? Odpověď zní: aby tento zápas zakončoval celý šampionát.

Přesně takový scénář se uskutečnil, když domácí favorit Jan Louda porazil loňského šampióna Adama Mendreka 21:17 a 21:13 a udělal obrovskou radost několika stovkám diváků, kteří přišli zhlédnout toto vyvrcholení MČR. Adamu Mendrekovi, jenž stejně jako vloni hrál finále bez trenéra, se za celou dobu zápasu nepodařilo soupeři vnutit svou taktiku delších fyzických výměn a scénář psal Louda. 

Hala ztichla, když se v prvním setu za stavu 6:5 Louda chytil za záda a musel být ošetřován. Naštěstí se ale nejednalo o vážnější komplikaci a mohlo se pokračovat. Louda měl Mendreka dobře nastudovaného a hlavně díky precizní síti a drajvům na tělo si vytvářel jednu útočnou příležitost za druhou. První set vyzněl pro Loudu 21:17. Od půlky druhého setu, kdy se obraz hry stále neměnil v jeho prospěch, už na Mendrekovi byla vidět lehká frustrace, i když dál dřel a povzbuzoval se.

Domácí kůň s diváky v zádech byl ale tentokrát zkrátka silnější, získal druhý set 21:13 a po roční přestávce si vzal titul z mužské dvouhry zpět.

Všem čerstvým mistrům republiky gratulujeme!

Výsledky nedělních finále MČR v Plzni najdete zde.


Záznam celého finálového bloku je ke zhlédnutí zde.
 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading