logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Metodický projekt Deset zlatých pravidel, díl pátý: Pracuj správně nohama

Trenérsko-metodická komise ČBaS připravila pro všechny zájemce metodický materiál nazvaný Deset zlatých pravidel. Jeho hlavním smyslem je postavit pevné základy, které je možné následně metodicky i tréninkově rozvíjet. Projekt je určen co nejširšímu publiku, především hráčům a jejich trenérům. 

První díl se věnoval kontrole hry, druhý práci s raketou, třetí tomu, jak zatajovat údery a hrát pestře. Čtvrtý pak tvrdé a měkké hře.

Dnes se podíváme na práci nohama.

Deset zlatých pravidel: 5. Pracuj správně nohama!
 
"Ve střehovém postavení měj nohy vždy od sebe, zhruba na šířku ramen. Těsně před odehráním úderu soupeře sniž/odlehči těžiště, pokrč při tom mírně kolena a přenes váhu do špiček chodidel (split-step). S odehráním úderu soupeře tak vystartuješ za míčkem nejrychleji."
 

Split-step = základ k pohybu na kurtu: Split-step stojí na začátku prakticky každého pohybu k úderu, kvalita jeho provedení výrazně ovlivňuje tvoji hru. Když byl legendární dánský badmintonista Peter Gade ještě junior, chodil každý den před školou vybíhat kurt a právě perfektně provedený split-step byl základem jeho výborného pohybu.   
 
Nejdůležitější je správné načasování a odraz: Split-step zahrnuje celou řadu dílčích pohybů (správné postavení chodidel, zhoupnutí v kotnících, odlehčení, udržení těla v narovnaném postavení atd.), ale nejdůležitější je kontakt s podložkou – dynamický odraz v okamžiku zasažení míčku soupeřem a tvůj start k místu provedení úderu s připravenou raketou. 
 
Po servisu nemáme rychlost: Zatímco ve hře můžeme kdykoliv využít předchozí pohyb, po vlastním podání žádnou nemáme. Naše postavení je statické. Proto především ve dvouhře by měla po podání následovat příprava na split-step a jeho následné dynamické (!) provedení.  
 
Postavení těla/chodidel ve dvouhře: Jednoduchá základní poučka – proti úderům ze zadní části kurtu stojíme čelem, proti úderům z přední části kurtu bokem, tak aby rameno hrací ruky bylo co nejblíže síti, kam míček poletí nejkratší dobu. Z tohoto pravidla existuje celá řada výjimek – ať individuálních odlišností hráče nebo "vyšších dovedností" – ale na naprostou většinu úderů budeš mít takto správné postavení.
 
Postavení těla/chodidel ve čtyřhrách: V párových disciplínách je vzhledem k potřebě extra rychlého (!) startu upřednostněno čelní postavení s dynamickým odrazem z obou velmi dobře vypracovaných nohou. A následuje pohyb raketou vedený zpravidla co nejkratší cestou k zásahu míče. Čím dříve, tím lépe!   

Pravidlo číslo 5: Pracuj správně nohama!
 
Obvyklé chyby: Chyb při split-stepu bývá tolik, že jim budeme věnovat samostatný odstavec. Vůbec největší chybou je pohyb s absencí split-stepu; v takovém případě výměny nebývají příliš dlouhé. Další chyby? Nohy příliš daleko nebo blízko od sebe, jedna noha výrazně před druhou, odraz jen z jedné nohy, výrazná pomoc rukou, předkloněné tělo, malé krůčky před či po split-stepu, vysoké poskočení jako domnělá příprava na split-step, kdy tělo tlumí následky dopadu místo toho, aby dynamicky vyrazilo. 
 
Následný rytmus: Split-stepem začíná každý dobrý pohyb k provedení úderu. Ale je třeba ho umět následně využít. Především je třeba hned v prvním kroku připravit raketu do správného postavení, ve kterém budeme odehrávat míč; není možné mít v přední části kurtu přípravu na úrovni pasu a očekávat, že zasáhnu míč ve výšce pásky. Také je zapotřebí dobře pracovat na následném tempu pohybu – ale k tomu více až v dalším zlatém pravidlu.    
 
Správně
- s každým úderem soupeře provedeš split-step
- chodidla máš správně postavená  
- po split-stepu je třeba dostat raketu na správné místo
 
Špatně 
- neděláš split-step nebo ho děláš technicky špatně
- nohy při split-stepu mají stále stejné postavení bez ohledu na tvůj předchozí úder 
- údery "dobíháš", druhý/třetí krok je rychlejší než ten první

TMK ČBaS
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading