logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Metodický projekt Deset zlatých pravidel, díl třetí: Zatajuj údery a hraj pestře!

Trenérsko-metodická komise ČBaS připravila pro všechny zájemce metodický materiál nazvaný Deset zlatých pravidel. Jeho hlavním smyslem je postavit pevné základy, které je možné následně metodicky i tréninkově rozvíjet. Projekt je určen co nejširšímu publiku, především hráčům a jejich trenérům. 

První díl se věnoval kontrole hry, druhý díl pak práci s raketou. Dnes si ukážeme, jak zatajovat údery a hrát pestře!

Deset zlatých pravidel: 3. Zatajuj údery a hraj pestře
 
"Snaž se, aby všechny údery, které hraješ ze stejného místa, do poslední chvíle vypadaly stejně. Soupeř nesmí vědět, co chceš zahrát. Využívej celý prostor kurtu (např. smeč do těla), nejsou tam jen čtyři rohy."
 
 
- Údery vypadají stejně, ale letí jinam: Talent Team používá krásnou rýmovačku: "Stejný nápřah -> jiný roh, soupeř leží jako hroch." Badminton je krásný sport a jeho krása spočívá mimo jiné v tom, že vedle tvrdých smečí nabízí i jemná kouzla.  
 
- Včasná a správná příprava na úder: Už chápeš, proč je tak důležité uvolněné držení a příprava na úder? Pokud se na spodní úder připravíš s raketou půl metru nad zemí, těžko ho odehraješ na úrovni pásky. Pokud si raketu připravíš pozdě a nikoliv v prvním kroku k úderu, nemáš čas na jeho provedení. Cílem je dostat se k úderu včas, s uvolněným tělem a raketou připravenými na různé provedení úderu.      

- Naznačuj opačné údery: Ideální provedení vypadá tak, že budeš soupeře do poslední chvíle držet v tom, že zahraješ úder do přední části kurtu a potom – stiskem prstů dle pravidla č. 2 – provedeš úder do zadní části kurtu. A naopak příprava na úder naznačuje agresivní úder do zadní části kurtu, ty však následně uvolníš provedení a úder zahraješ do přední části kurtu. Stejně tak můžeš postavením těla nebo rakety naznačovat údery do levé části kurtu a hrát do pravé části kurtu apod. 
 
- Více je… více: Čím lepší hráč, tím více variant úderu z jednoho místa umí zahrát. Pracuj na své úderové technice a stále ji vylepšuj!    
 
- Pestrá hra (na kurtu nejsou jen 4 rohy): Smeč do těla, rozehrávka do středu sítě, obranný výhoz doprostřed, v párových disciplínách úder mezi soupeře apod. To všechno je pestrá volba umístění úderu. Na úderech můžeš vedle provedení a umístění také odlišovat jejich rychlost nebo křivku. Buď pro soupeře nečitelný!  
 
- Dobrý úder vs. špatný úder: Dobře provedený úder se správnou křivkou umístěný bezpečně do hřiště (přibližně 0,5 metru od čáry a bezpečně nad sítí) je mnohem lepší, než ledabyle odehraný úder umístěný na čáru.

Pravidlo č. 3: Zatajuj údery a hraj pestře!

- I pod tlakem udržíš kvalitu: Hráči mají často naučené, že z dobrých pozic jsou schopni údery tajit, ale jakmile se dostanou mimo ideální postavení, míček jen tak odehrají. Lepší hráči dokáží svůj úmysl tajit i v těžších pozicích; mimo jiné proto, že využijí dynamiku, zaberou a k míči se dostanou ještě včas.
 
- Jednoduchá > složitá řešení: I ti nejlepší světoví hráči mají hru často překvapivě jednoduchou. Nevymýšlej složitá taktická nebo úderová řešení, kterými navíc snadno uděláš chybu. Hraj jednoduše, ale tak, aby to měl komplikované soupeř, ne ty. A správným provedením a pestrostí úderů mu hru pořádně ztížíš!   
 
- Správná volba úderů: Jednoduché, ale velmi účinné pravidlo "hraj tam, kde je místo". Pokud je soupeř v zadní části kurtu, úder do přední části kurtu "na úhlopříčku" je vždy dobrým řešením. V párových disciplínách se vyplatí hrát útočné údery do těla soupeřů, anebo naopak do prostorů mezi hráče.        
 
Správně
-zahrávej údery pestře po celé ploše kurtu, na délku i do stran
- příprava na úder vypadá vždy stejně, nebo dokonce naznačuješ opak
- udržíš kvalitu úderů i pod tlakem
 
Špatně 
- umisťuješ údery jen do čtyř rohů 
- dopředu signalizuješ provedení a umístění úderů
- údery provádíš kvalitně, jen když na to máš dost času

TMK ČBaS
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading