logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Olympijské hry: Fu a Zhang čelili mečbolům, ale nakonec jsou po čtyřech letech opět zlatí.

Číňané Fu Haifeng a Zhang Nan se vítězstvím ve čtyřhře mužů zařadili mezi výjimečné. Čtyřnásobný mistr světa Fu má nyní olympijskou bilanci dvou zlatých a jedné stříbrné medaile, což z něj dělá nejúspěšnějšího deblistu olympijské historie. Zhang Nan se potom zařadil po bok Korejce Kim Dong Moona, když stejně jako on dokázal na olympijských hrách vyhrát obě párové disciplíny.
 
Den poté, kdy tři elitní korejští deblisté Lee Yong Dae, Yoo Yeon Seong a Kim Sa Rang oznámili konec mezinárodní kariéry, se hrálo velké finále, které mělo předehru už ve skupině. Páry Fu Haifeng – Zhang Nan a Shem V Goh – Wee Kiong Tan se utkaly právě před týdnem a ve třech setech zvítězil malajský pár.
 
Mimochodem, ono „V“ v Gohově jméně má symbolizovat anglické „victory“, neboli vítězství, a i po prvním setu finále se zdálo, že pár Goh – Wee si půjde pro zlato.


Stříbrní Malajci, zlatí Číňané a přešťastní Britové (foto: BadmintonPhoto, Yves Lacroix)
 
Bylo by neuvěřitelné završení deblového turnaje, kdyby dvojice, která nikdy nebyla v první světové desítce a její jedinou velkou medailí je bronz z asijského mistrovství, vyhrála olympijské hry. Pro Malajsii by to byla vůbec první zlatá medaile v olympijské historii a Lee Chong Wei by ze zad mohl konečně sundat těžké břímě spasitele.
 
Čínský pár se ve druhém setu vystříhal problémům s rozehrávkou a ještě přitlačil na útoku.
 
Zhang Jun, který čínský pár koučoval, kýval hlavou a usmíval se.
 
Třetí set. Čínský pár stále ve vedení. Zhang Jun kývá hlavou a usmívá se.
 
Malajský pár srovnal krok v pravý čas a za stavu 19:19 mu pomalá ruka Fu Haifenga přinesla první mečbol. Zhang Jun kývá hlavou a usmívá se.
 
Když budete mít na olympijských hrách mečbol, dejte podání. Potom už se může stát cokoliv. Třeba můžete i vyhrát.  
 
Wee Kiong Tan ale zásadní deblové pravidlo nesplnil, jeho servisu chyběly tři centimetry. Tři centimetry od zlata.
 
Malajská dvojice si ale vypracovala druhou šanci. 21:20.
 
Ale ani Shem V Goh nedokázal trefit obdélník o velikosti 3,96 x 3,05m. Ve chvíli, kdy ho  třeba jen ten jeden servis dělí od zlaté olympijské medaile. Od sportovní nesmrtelnosti. Kdy se na něj upírají pohledy všech badmintonových fanoušků po celém světě. A naděje celé Malajsie. To věru není lehká chvilka!
 
Další šanci už Fu a Zhang svým soupeřům nenabídli. Po dvou nevynucených chybách Goha a výsledku 16:21, 21:11 a 23:21 znovu po čtyřech letech získali zlatou olympijskou medaili.
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading