logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Koukal o mistrovství světa: Atmosféra a adrenalin ještě v prvním kole bolest přebily. Ve druhém už ne.

Rozhovor s Petrem Koukalem po mistrovství světa v Guangzhou, kde jako jediný z českých hráčů dokázal postoupit do druhého kola.

Jaká byla tvoje závěrečná příprava na mistrovství světa, cesta do dějiště turnaje?
Vše proběhlo dobře a bez problémů. Tři dny v národním tréninkovém centru Hongkongu společně s malajskou reprezentací byly velmi povedené, i když aklimatizace tentokrát byla celkem náročná a nevyrovnal jsem se s ní tak dobře jako jindy.
 
Jak jsi se cítil v den zápasu, jak probíhala příprava na duel s Erikem Meijsem?
Cítil jsem se velmi mizerně, protože na posledním tréninku v neděli večer jsem si poranil koleno a když ani ráno bolest nepolevila, věděl jsem, že mistrovství je víceméně ztracené.
Na zápas jsem se takticky ani jinak prakticky vůbec nepřipravoval, byl jsem od rána rozhodnutý ho skrečovat. Při příchodu do haly dvě hodiny před zápasem konečně ale asi zabraly prášky proti bolesti a já se rozhodl, že se zkusím rozcvičit a rozehrát a uvidím, co to s kolenem udělá.

 
Co to s kolenem udělalo?
Atmosféra a adrenalin bolest přebily a já jsem chtěl vyhrát. Erik byl navíc trochu nervózní a já jsem ucítil šanci, že by to mohlo jít. Stejně mě ale podvědomě brzdil strach, abych si zranění ještě nezhoršil, a proto jsem občas raději některé výměny vypustil.
Ve druhém setu jsem na rychlé straně kurtu ztratil kontrolu nad délkou svých úderů a velmi těžko se prosazoval. Když byl bodový rozdíl už vysoký, set jsem podvědomě vypustil a šetřil síly na třetí sadu, což se nakonec vyplatilo.
V rozhodujícím setu jsem v sobě našel více morálních sil a správných herních rozhodnutí než soupeř a vzhledem k okolnostem jsem se mohl z této výhry upřímně radovat.
 
Jakou jsi měl taktiku, jak jsi se prosazoval a co se naopak dařilo soupeři?
Snažil jsem se hrát hodně útočně a hlavně držet si převahu na síti, což bylo v této hale a za daných podmínek klíčové.
Erik mě přehrával hlavně drajvovými výměnami.
 
Jak probíhalo rozhodování o tom, zda nastoupit i do druhého kola a co tě nakonec přimělo zápas alespoň zkusit?
Vše jsem telefonicky konzultoval s českými odborníky a na místě také vše řešil s dánským fyzioterapeutem Martinem Baunem. Věděl jsem, že zranění je zásadní a nebude to jen natažený vaz, ale zároveň mě uklidňoval fakt, že koleno po nedělním zranění ani po pondělním zápasu příliš nenateklo. Na druhou stranu se ale ani po volném dni stav vůbec nezlepšil, naopak bolest byla ještě větší.
Mrzelo mě, že nemohu zužitkovat a prodat dlouhou a velmi náročnou přípravu, ale chtěl jsem alespoň nastoupit. Člověk nikdy neví, třeba i soupeř mohl mít nějaký zdravotní problém. Byl jsem ale už dopředu rozhodnutý zápas vzdát, protože jsem věděl, že s Kashyapem nemám šanci pomýšlet na výhru, pokud nejsem stoprocentně zdravý. Chtěl jsem odehrát jen jednu nebo dvě výměny, ale člověk začne doufat a snít, nechce to vzdát a zkouší to stále znovu.
Za stavu 5:14 jsem ale už rezignoval, nebylo by důstojné v tom trápení pokračovat.
 
Jaký byl tvůj program po utkání?
Snažil jsem se změnit letenky, abych se mohl co nejrychleji dostat do ČR a nechat si koleno důkladně vyšetřit.
 
Už je známá diagnóza zranění tvého pravého kolena?
Hned po příletu jsem absolvoval magnetickou rezonanci, která vyloučila to, čeho jsem se obával nejvíce – přetržení některého z vazů. Zároveň ale potvrdilo i poškození mediálního menisku a částečnou rupturu postranního vazu. Jak závažné to je a jaký bude zvolen postup léčby, určí další série vyšetření v tomto týdnu.
 
Který hráč nebo hráčka tě na mistrovství zaujal?
Mám radost z úspěchu španělských reprezentantů Pabla Abiana a Caroliny Marin.
 
Jaké byly tvé dojmy z mistrovství světa?
Tradičně kvalitní organizace, ale myslím si, že servis pro hráče by měl být alespoň na takovém turnaji jako je mistrovství světa na podstatně vyšší úrovni. Překvapila mě také poměrně malá divácká kulisa.
 
A jednoznačně největší zážitek, nejsilnější dojem?
Pozvání od čínské reprezentace do národního tréninkového centra v Pekingu.
 
Bylo něco, co kazilo čínskou cestu?
Zranění.
 
Jaký je tvůj tréninkový plán na zbytek srpna a následný turnajový plán na podzim?
V první řadě potřebuji vyřešit problém s kolenem, proto je turnajový i tréninkový plán v tuto chvíli nejasný.
 
A jaké jsou tvé cíle do konce roku?
Postup do světové padesátky.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading