logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Koukal: Z olympijského losu nejsem úplně nadšený.

Rozhovor s Petrem Koukalem čtyři dny před zahájením olympijských her.
 
Jaký byl tvůj první dojem po losu?
Nebyl jsem úplně nadšený, ani jednoho z těchto hráčů nemůžu zařadit do kategorie oblíbených soupeřů.
 
Nasazeným hráčem ve skupině je Rajeev Ouseph, se kterým máš bilanci 1:5, naposledy loni zvítězil na Scottish Open GP 21:15 a 21:8. Jak bys jej charakterizoval jako hráče? 
Velmi chytrý a zkušený hráč. Je známý svým úsporným ale velmi efektivním pohybem po kurtu, skvělou taktikou, změnami rytmu a velmi jedovatými údery.
 
Co proti němu zkusíš vymyslet, aby se opakoval Bitburger z roku 2010, kdy jsi ve třech setech vyhrál?
Je potřeba s ním hrát velmi aktivně a agresivně, ale nechtít za každou cenu výměny vyhrávat a pouštět se do risku. Člověk musí poctivě pracovat, držet ho pod tlakem a čekat na svoji šanci. Jako všichni vysocí hráči nemá rád rychlé změny pohybu, toho je potřeba využívat.
 
Se Sho Sasakim ses naposledy utkal před deseti lety, co si ze zápasu na Mauritiu pamatuješ?
Jen šílené vedro v hale a maximální vyčerpání po zápase.
 
Jak ti bude vyhovovat jeho trpělivý herní styl? 
Podle mého názoru není Sasaki vyloženě trpělivý hráč, rád hraje agresivně a chodí si pro své body útočnou hrou plnou drajvů a krosů na síti. Často ale vystřídá rytmus hry vysokým výhozem nebo klírem a znovu si čeká na svoji šanci.
 
Budeš hledat v přípravě nějakého leváka? Ivan Lendl ve své autobiografii psal, že když věděl, že ho čeká zápas s levorukým hráčem, takto se na něj připravoval.
Týden jsem měl nyní možnost hrát každý den s Henri Hurskainenem ze Švédska, který nejen že hraje levou rukou, ale v mnoha ohledech má i podobný herní projev.
 
Předpokládám, že teď si pustíš jejich zápasy a budeš jejich hru analyzovat do posledního kontrakraťasu. Na co se zaměřuješ?
Na jejich zaběhnuté herní kombinace a údery, které často používají. Také hledám, jaké taktické varianty hledají v klíčových momentech zápasu a zda i tam mají nějaké vzorce, které opakují.
 
Kdo ti zpracovává analýzu soupeřů?
Pouze já sám.
 
Soupeři ale dělají něco podobného, rozebírají tě do detailu. Zkusíš je něčím překvapit?
S Rajeevem často na turnajích trénuji a známe se už od juniorských kategorií, tam se budeme těžko překvapovat a půjde spíš o trpělivost, kondici a správnou taktiku.
U Sasakiho nepředpokládám, že by mě nějak výrazně a dlouhodobě studoval, tak tam se pokusím vymyslet něco, čím bych ho mohl překvapit.
 
Jak jsi spokojen s finální přípravou ve Francii?
Maximálně. Byl to nejlepší tréninkový pobyt za několik posledních let. Peter Gade znovu potvrdil, že je zárukou nejen špičkového tréninkového programu, ale stále také úžasně kvalitního sparringu.
 
Jak probíhají tvé tréninky a jsou něčím specifické?
Dvoufázově už nyní trénuji jen každý druhý den, snažím se především o maximální kvalitu a intenzitu. Nemám pocit, že by mé tréninky byly příliš odlišné od olympijské přípravy jiných evropských hráčů.
 
Kdy na hry letíš a kdy budeš mít první trénink přímo v Riu?
Odlétám ve čtvrtek a první trénink máme v sobotu.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading