logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou obhájili loňský titul. Foto: Lenka Johánková.

"Prošly jsme si malým soukromým peklíčkem." Jak mistři republiky hodnotí cestu za titulem?

Všichni letošní mistři ČR v Plzni navázali na své předchozí tituly, v několika případech šlo o prodloužení úctyhodných mistrovských sérií. S téměř dvoutýdenním odstupem a v pauze ve sledování mistrovství Evropy si přečtěte, jak šampióni v jednotlivých disciplínách hodnotí svůj zlatý turnaj.

Všichni mistři ČR pro rok 2020 odpovídali na tři otázky:

Co pro tebe letošní titul znamená?
Jaký byl pro tebe nejtěžší moment v cestě za zlatem a proč?
Jak sis celkově užil/a MČR v Plzni?

Jan Louda

1. Titul pro mě znamená strašně moc. Minulý rok jsem nemohl předvést svůj nejlepší výkon, tak jsem rád, že jsem si to letos vynahradil.

2. Nejtěžší moment byl ve finále, kdy jsem se blbě pohnul a lehce jsem si zablokoval bedra. Naštěstí jsem mohl pokračovat v zápasu.

3. Bylo to neskutečné. Chtěl bych poděkovat Pepovi Rubášovi za výbornou přípravu, Tomášovi Knoppovi za organizaci, rodině, hlavně bráchovi, který prožíval moje zápasy, jako by byl sám na kurtu, Renče za obrovskou podporu a vám všem, co jste mi fandili. Všechny tři dny jsem si nesmírně užil. Díky moc.

Jan Louda získal v Plzni svůj druhý titul. Foto: Lenka Johánková.


Tereza Švábíková

1. Letošní titul je podobný tomu mému druhému, kdy jsem obhajovala pro některé překvapivé vítězství z Liberce. V Praze jsem tehdy hrála v horečkách, ale chtěla jsem dokázat, že to před rokem nebyla náhoda. Kdybych tehdy nenastoupila, byly by hloupé řeči. Letos jsem byla více jak půl roku zraněná a zlepšilo se to teprve necelý měsíc před MČR, situace byla podobná. Mistrovství ČR je turnaj, kterému lidé z českého badmintonu dávají až moc velkou důležitost. Netuším, zda je to dobře, ale já jsem ráda, že jsem obhajobu zvládla.

2. Nejtěžší bylo se rozhodnout, zda startovat a zda to zvládnu zdravotně. Nejtěžší moment byl v prvním zápase, kdy mě při jednom hlubokém výpadu píchlo v kyčlích a já se zalekla, že se mi bolesti vrátily. Naštěstí tomu tak nebylo.

3. Vždy, když vyhrajete, tak vše vidíte v lepším světle. Já budu samozřejmě na turnaj vzpomínat ráda. Na všech MČR dospělých, kde jsem startovala, byla skvělá organizace. Jsou to skvělé turnaje a nedovedu si představit, kolik je to práce. I letos byl turnaj skvělý. Mám ale jednu připomínku. Možná by si v českém badmintonu mohli konečně všimnout, že český badminton hrají i ženy, a ne pouze muži.

Tereza Švábíková se radovala už počtvrté. Foto: Lenka Johánková.

Jaromír Janáček, Tomáš Švejda

1. Obhajoba titulu je vždy těžká, a proto jsme moc rádi, že se nám to podařilo. Je to splnění jednoho z našich společných cílů s trenérem Radkem Votavou, ke kterému jsme se ale nějak nevázali a šli tak do turnaje z přípravného období.

2. Takový moment úplně nebyl, možná výpadky ve druhých setech v semifinále a finále. Věděli jsme, že to bude hlavně o nás a že musíme být stoprocentní na podání, příjmu a prvních míčích. Ve vítězství jsme věřili po celou dobu. 

3. Po hodně náročné kondiční přípravě a dohánění známek ve škole jsme volili cestu hrát jenom debl a trávit v hale co nejméně času, co nejlépe se připravit na zápasy a užít si vítězný moment, který je vždy velkou odměnou za společnou práci.

Michaela Fuchsová

1. Zisk letošního titulu byl pro mne zatím tím nejsložitějším a po turnaji musím říct, že se mi ulevilo, když jsme to s Bětkou dotáhly do vítězného konce. Každého titulu si vážím a každá cesta za titulem je rozdílná, ta letošní nám dala především ve finále dost zabrat.

2. Průběh třetího setu ve finále proti Majdě s Denisou. Svazovala nás nervozita, a to se projevilo na naší hře. V jeden okamžik mne celkově tato situace vcelku "položila".

3. Krom toho, že jsem si užila svoje zápasy, jsem si užila i zápasy ostatních hráčů. Celková atmosféra na mistrovství se mi líbila a myslím si, že i samotné mistrovství se ze strany organizátorů vydařilo. Stejně tak atmosféra, kterou vytvořili fanoušci po celou dobu turnaje.

Jakub Bitman

1. Splnění cíle pro tento turnaj a trochu oddechnutí, že jsme to zase zvládli. I když oproti předchozím zhruba třem až čtyřem letům to bylo daleko uvolněnější, protože ta otázka "dáte desítku?" už letos nebyla na pořadu dne… Musím přiznat, že se mi hrálo daleko uvolněněji. Ale i tak jsem byl na začátku každého zápasu nervózní. To je dobré znamení. Kdybych nebyl, tak by to znamenalo, že už mě to nezajímá a mám to trochu na párku.

2. Asi první set finále. Jak jsme s Pájou poznamenali při vyhlášení, byl to asi ten nejošklivější zápas, jaký jsme kdy proti sobě hráli. Celkově to nebylo moc koukatelné, si myslím. Nevím proč, celý turnaj se mi hrálo fakt dobře, ale v tom finále jsem měl hrozný problém s timingem a kontrolou míče. Naštěstí se to podařilo zlomit a ubojovat.
Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou si dali "plzeňskou jedenáctku". Foto: Lenka Johánková.

3. Herně docela dobře. Opravdu jsem měl radost ze svého výkonu v singlu. Bohužel se projevila nedostatečná vyhranost a až velká snaha o to, zahrát super údery hned od začátku výměny. Holt pětiletá absence singlového tréninku je znát. V mixu to až na finále bylo také celkem v poklidu. Jsem moc rád, že společné výkony s Bětkou v roce 2019 mi dokázaly zajistit titul Badmintonista roku a dohromady i Počin roku. Pořadatelství bylo, myslím, zvládnuté velmi pěkně, nezaznamenal jsem ze své pozice žádný zádrhel. Určitě jsou věci, které by udělaly turnaj ještě exkluzivnější, ale to mi nepřísluší veřejně hodnotit. Za mě turnaj prostě hezký. Na druhou stranu si myslím, že herní úroveň bohužel celkově klesá.

Alžběta Bášová

1. Který titul? (smích) Vítězství na MČR je pro mě pořád jedním z hlavních cílů sezóny, takže když se to podaří, cením si toho vysoko. Každý rok je to jiné, letos nebyla předvedená hra úplně ideální, a o to cennější možná je, že se to povedlo.
Michaela Fuchsová s Alžbětou Bášovou: "Prošly jsme si malým soukromým peklíčkem." Foto: Lenka Johánková.

2. Ve finále mixu jsme se shodli všichni čtyři aktéři, že první set byl trápení. V deblu to bylo taky finále. Majda s Denisou nám pořádně zatápěly, klobouk dolů před jejich výkonem. Tam jsme si procházely takovým malým soukromým peklíčkem, ale věřím, že diváka to muselo bavit.

3. Určitě to bylo uvolněnější než minulý rok, kdy jsme na sebe v mixu vyvinuli velký tlak, ale vyhrávat chci pořád. Takže užila, ale byl to boj (úsměv). Po organizační stránce bylo vše již tradičně skvělé, takže bych ještě jednou ráda poděkovala všem, co se na přípravě turnaje podíleli.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading