logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Reportáž ze školení trenérů 3. třídy a Coach Level One v Praze

V listopadu proběhlo v Badminton Areně na pražské Skalce školení trenérů 3. třídy a mezinárodní certifikát Coach Level One. Pod vedením Markéty Osičkové a Tomáše Krajči se zhruba dvacet budoucích trenérů učilo základy moderního badmintonu, struktury tréninku, dlouhodobého plánování a pokročilých trenérských dovedností. Vývoj posledních let v rámci práce s trenéry i změny do budoucna shrnuje pro redakci Adam Hobzik.
 
"V TMK jsme teď měli velkou diskuzi, jakým způsobem podpořit trenéry, což je jeden z hlavních cílů pro rok 2019. Hodně jsme probírali základní standard, který by každý trenér po absolvování školení 3. trenérské třídy měl mít. Zároveň je podstatné školení adaptovat na současné problémy českého badmintonu.“
 
Školení trenérů probíhá celkem čtyři intenzivní dny, tedy dva víkendy v rozmezí dvou až tří týdnů, mezi kterými účastníci kurzu vyplňují různé testy, tréninkové přípravy a učí se pracovat s učebnicí Coach Level One.
 
"Při účasti na školení jsem byl mile překvapen jeho úrovní," sdílí dojmy Adam Hobzik. "Za poslední tři roky, kdy Markéta s Tomášem a Martinou Bernacikovou vtělili metodiku BWF do školení 3. třídy, se kvalita obrovsky posunula," dodává.
 
Školení je rozděleno do tří hlavních oblastí:
1. technické základy – práce s nečekaností, stiskem rakety v prstech a rotací předloktí,
2. trenérské schopnosti – jak předat efektivně myšlenku, dobře stanovit a vysvětlit cíle, poskytnout perfektní zpětnou vazbu,
3. technický žebřík – tedy schopnost pochopit, vytvořit a umět aplikovat sadu cvičení od nejjednodušších po ty nejkomplexnější tak, aby byl hráč schopen přenést co nejrychleji novou dovednost do hry.

Video ze školení v Praze:


 
Školení 3. třídy a certifikátu Coach Level One probíhají na kurzu najednou. Obsah je v podstatě totožný, ale rozdělení toho, kdo získá 3. trenérskou třídu a Coach Level One, spočívá především v ambici trenérů. 3. třídu získá každý, kdo projeví základní znalosti nabyté na školení a schopnost je dobře aplikovat především v práci s amatéry nebo dětmi. Certifikát Coach Level One pak nejčastěji získají bývalí hráči, u nichž se dá očekávat schopnost vychovat reprezentanty širší české špičky v mladších kategoriích a pokračovat s nimi k dalším školením, v příštím roce např. Coach Level Two.
 
Hobzik doplňuje myšlenku tohoto systému: "Coach Level One je trenér, u kterého víme, že dokáže kvalitně předat základy badmintonu. Hráči od něj vyjdou se správnými technickými a pohybovými prvky, na nichž se dá stavět, místo nutnosti je později přeučovat. Ne všichni účastníci kurzu na tento certifikát dosáhnou, ale o to prestižněji ho vnímám."
 
Rok 2019 se v rámci trenérských školení ponese ve znamení změn. Rozvoj trenérských dovedností je jednou z priorit, na které se TMK plánuje zaměřit.
 
"Kvalitní hráči jsou vizitkou kvalitních trenérů. Proto v rámci školení 3. třídy a Coach Level One zavádíme další standardy, které si účastníci odnesou. Mezi nejčastější chyby českých hráčů patří např. absence přípravy rakety na úder během prvního kroku, práce se stiskem nebo přetočení předloktí v horních úderech. Proto se při výuce technického žebříku chceme zaměřit především na tyto prvky a doufáme, že tak jako dnes všichni dobře vědí, co je to split-step a jak se používá, budeme se za další tři roky práce bavit se stejnou samozřejmostí i o tom, jak vypadá správný nápřah nebo z čeho vyplývá ta pověstná úderová nečekanost Dánů."
 
Kromě změny školení trenérů a zavedení školení Coach Level Two je v plánu pro rok 2019 také vytvoření metodického webu pro trenéry, který by měl fungovat jako online učebnice badmintonu. S tím úzce souvisí i přeložení učebnice Coach Level Two, která bude v online podobě zdarma ke stažení na webu ČBaS už během první poloviny příštího roku.

Adam Hobzik,
člen TMK ČBaS
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading