logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Alžbětou Bášovou: Chci předvést, že v Čechách nejsme žádná béčka.

Rozhovor s Alžbětou Bášovou před mistrovstvím Evropy juniorů.
 
Ze všech našich juniorů jsi asi nejzkušenější, už jsi hrála i na mistrovství Evropy dospělých, jednotlivců i družstev. Jak bereš účast na mistrovství Evropy, jak velký je to pro tebe úspěch?
Asi to pro mě nebude ten „největší“ turnaj, na kterém jsem byla, ale samozřejmě se strašně těším. Mistrovství Evropy juniorů je jeden z nejdůležitějších juniorských turnajů a tak si myslím, že považovat za úspěch pouhou účast je přeci jen trochu málo. Chci předvést, že v Čechách nejsme žádná béčka.

 
Po podzimních problémech se zády jsi do nového roku vlétla vítězstvím na mistrovství republiky ve smíšené čtyřhře. Jak hodnotíš s dvouměsíčním odstupem tento turnaj, bylo vyhrát podruhé snazší než loni při prvním úspěchu? 
Určitě to bylo o dost těžší. Je to jiné, ostatní už od vás něco čekají. A my jsme chtěli ukázat, že ten titul z loňské sezony nebyla žádná náhoda. K tomu všemu se ještě přidaly Kubovy problémy s ramenem a když jsem já den před mistrovstvím měla horečky a dostala antibiotika, tak to nebylo zrovna ideální. Ale společně jsme to vybojovali a o to máme z titulu větší radost.
 
Stále máte za domem písečný kurt? A jak na něm trénuješ?
Jasně! Všichni sousedi se nás pořád ptají, kdy už tam konečně budeme mít ten bazén a nemůžou pochopit, že takhle je to hotové. (smích)
Trénuji tady hlavně odrazovku, footwork a krátké sprinty. A dokonce jsme si pořídili neoprenové ponožky, takže můžeme hrát za každého počasí. 
 
Jak konkrétně vypadá tvůj obvyklý tréninkový týden?
V pondělí mám většinou kondiční trénink. Momentálně dojíždím každý týden na dva dny do Prahy, kde v úterý a středu dvoufázově trénujeme. Velké díky patří První badmintonové a panu Dufkovi, kteří nám tady vytváří skvělé podmínky. Ve čtvrtek pak rehabilitace a odjezd na turnaj.
 
Tvůj otec se v březnu stal profesionálním badmintonovým trenérem a vede tréninkové centrum, jehož jsi členem. Jaký je trenér a jak trénujete?
Bohužel to nemůžu objektivně posoudit, protože jsem moc jiných trenérů nezažila. Já si ale myslím, že je skvělý trenér a asi fakt bude, když s námi chce trénovat tolik výborných hráčů. Jeho tréninkové metody mně sedí, ale je to samozřejmě těžší, když mě má trénovat táta. Já osobně si myslím, že je na mě přísnější, než na ostatní. (úsměv) Ale to asi musí.
 
Ve tvém dotazníku mě zaujaly dvě informace. Máš za sen účast na olympijských hrách v párové disciplíně. Při současných pravidlech by to znamenalo umístění nejvýše do 30. místa na světě, to je hodně těžké. Ale dám ti snad ještě těžší dotaz. S kým by ses o to chtěla pokusit? Jakub, tvůj mixový partner, dává přednost dvouhře, mezi dívkami také příliš deblových specialistek k vidění není. 
Zas tak tragicky bych to neviděla. Kubu snad časem přesvědčím, že mix je zajímavější, toho bych se nebála. (smích) A debl? Samozřejmě s Luckou. Je to úžasná kamarádka a skvělá hráčka. Společně si skvěle rozumíme a myslím, že když na sobě budeme pracovat, tak můžeme být v Evropě konkurenceschopné. Samozřejmě si zatím olympijské ambice neděláme, to je ještě daleko.

 
Ta druhá se týkala výběru tvých seriálů. Jsou lepší Přátelé nebo How I Met Your Mother?
Těžká otázka… Asi Přátelé.
 
S jakými ambicemi odjíždíš na mistrovství Evropy?
Snažím se vidět věc realisticky. V konkurenci hráčů, kteří se již prosazují na evropských turnajích mezi dospělými si myslím, že pro každého z Čechů by bylo čtvrtfinále skvělým úspěchem. Celkově vidím mistrovství Evropy juniorů jako jeden z postupných cílů na cestě, kterou jsme teprve začali.
 
Nastoupíš v párových disciplínách. Kterou preferuješ? Jak se znáš – osobně i badmintonově – s Milanem Ludíkem, tvým mixovým partnerem, a na jaký výsledek si spolu troufáte? A s Lucií Havlovou ve čtyřhře? 
S Milanem jsem v podstatě hrála jediný turnaj, to mi bylo 11 let a na MČR U13 jsme prohráli ve finále. Takže kdyby se povedl podobný výsledek ve Finsku, nezlobila bych se. (úsměv) Nejvíce se ale těším na debl s Luckou, v poslední době spolu hodně trénujeme a tak věříme, že předvedeme naše maximum tak, abychom byly my i náš trenér spokojení.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading