logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Alžbětou Bášovou a Jakubem Bitmanem: Favorité smíšené čtyřhry? Angličané. Ne, Dánové!

Rozhovor a Alžbětou Bášovou a Jakubem Bitmanem před mistrovstvím Evropy v badmintonu.

Vyhráli jste mistrovství republiky, na světovém žebříčku stoupáte k osmdesátému místu, zahrajete si na mistrovství Evropy – kam až míříte, jaké jsou vaše cíle pro tento rok?
Jakub: Další postup světovým žebříčkem a především stabilnější a kvalitní výkony na turnajích BE Circuit. Před začátkem další sezóny bychom chtěli vyjet na nějaký tréninkový kemp do zahraničí. Co se bude dít v sezoně 2012/2013, to se teprve uvidí.
Alžběta: Po skončení olympijské kvalifikace máme v plánu objet ještě pár zahraničních turnajů, zatím Slovinsko a Španělsko. Dále pak kvalitní letní přípravu v zahraniční a samozřejmě posun světovým žebříčkem.A cíle pro mistrovství Evropy?             
Jakub: Rozhodně kvalitní a zejména zodpovědný výkon. Těžko si můžeme dělat nějaké výrazné ambice, ale na druhou stranu nechci do Švédska odjíždět s pocitem, že jsme tam jen do počtu. Důležité bude, abychom zanechali dobrý dojem a svým potencionálním soupeřům do budoucna ukázali, že s námi budou muset počítat.
Alžběta: Těžko si můžeme dělat nějaké přehnaně vysoké ambice. Naším cílem je předvést dobrý výkon, pokusit se porazit nějaký kvalitní pár a nespoléhat se jen na příznivý los.

Jak jste spokojeni s posledními třemi měsíci? Suverénní vystoupení na mistrovství republiky, dvě čtvrtfinále na challengerech, ale třeba i Jakubovy zdravotní lapálie.
Jakub: Já osobně si myslím, i podle slov trenéra, že se konečně projevuje dlouhodobá společná příprava. Úspěšné MČR, velmi dobré výkony nebo naopak nepovedené, přesto dobré výsledky. Spokojenost z dílčích úspěchů určitě panuje, na vavřínech však usnout nehodlám.
Alžběta: Výsledkově samozřejmě spokojená jsem, myslím si ale, že když budeme pokračovat ve společné přípravě, tak to nejsou zdaleka nejlepší výsledky, kterých můžeme dosáhnout.

Jakube, už jsi fit? 
Jakub: Zdravotně ano, fyzicky zdaleka ne. Týdenní výpadek na mně byl znát více, než jsem předpokládal. Snad se dám co nejdříve zpátky do pohody.

Chystáte před mistrovstvím Evropy ještě nějaký mezinárodní turnaj na otestování formy?
Alžběta: Chtěli jsme ještě vyjet na Dutch Open, nakonec jsme ale radši zvolili společnou přípravu a dolaďování formy. 

Jak se na mistrovství připravujete? Jak vypadá váš trénink a tréninkový týden?
Alžběta: Snažíme se co nejvíce využít čas, který spolu strávíme na hřišti. Před mistrovstvím je samozřejmě většina tréninků zaměřená na mix a dolaďování individuálních chyb. Společné tréninky máme většinou čtyři dny v týdnu, když není turnaj. Každý den pak absolvujeme dvě tréninkové jednotky. Zbytek je kondiční příprava.
 

Jakub: Já se nyní trochu více zaměřím právě na mixa a singlový trénink bude na následující týdny trochu omezen. Snažíme se najít co nejvíce společných dnů, kdy můžeme být společně na kurtu. Složitá věc – Bětka má spoustu povinností ve škole v Hradci a já svoje v Praze. Týdenní program vypadá tak, že zhruba 8-10 tréninkových jednotek trávím právě v hale, další pak kondiční přípravou.
 
Jakube, na mistrovství Evropy pojede z České republiky řada hráčů, například pět mužů. Pokud vím, budou se připravovat odděleně. Není to škoda? Nemohli byste si trochu vyhovět, trénovat spolu a zlepšit tak výkonnost každého z vás?
Jakub: Je. A nejedná se jen o přípravu na ME, ale dlouhodobý systematický plán jak pro muže, tak pro ženy. Bohužel si každý tak trochu hrabe na vlastním písečku a bojí se, aby ten druhý náhodou nebyl o kousek lepší.

 
Takže připravujete nějaký sparing v zahraničí, podobný tomu, když jste byli třeba na soustředění s polskou reprezentací?
Jakub: Snažili jsme se dostat do Polska znovu, bohužel v termínu před ME tam nebyl prostor pro náš pobyt.
 
A ještě jedna otázka na Jakuba. Obětuješ pro úspěch na mistrovství Evropy singlový trénink na posledních pár týdnů před mistrovstvím?
Jakub: Jak jsem říkal, singlový trénink bude pár týdnů před šampionátem omezen, nikoliv však zcela vypuštěn.

Jakube, koho považuješ za nejlepšího evropského mixera?
Jakub: Možná i proto, že jsem měl možnost s ním týden trénovat, tak řeknu Robert Mateusiak. Dánským párům, si myslím, velí hlavně obě dámy - Pedersen a Rytter Juhl. Krom jiného je Mateusiak hrozně sympatický a milý, což se mi právě u Dánů nebo Britů, možná mylně, nezdá.
 
A ty, Bětko, kdo je podle tebe nejlepší evropská hráčka v mixu?
Alžběta: Mohla bych tady jmenovat spoustu dánských hráček, které jsou bezesporu skvělé, ale mně osobně nejsou zrovna sympatické. Řeknu tedy Imogen Bankier nebo Jenny Wallwork.
 
A koho považujete za favorita mistrovství ve smíšené čtyřhře? 
Alžběta: Pro mě je to pár Chris Adcock - Imogen Bankier.
Jakub: Já řeknu asi Dány Joachim Fischer Nielsen - Christinna Pedersen. Ačkoliv ze své oslnivé formy z konce roku 2011 trochu ubrali, přijdou mi jako zdaleka nejstabilnější.
 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading