logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Rozhovor s Josefem Rubášem a Jaroslavem Sobotou, mistry České republiky ve čtyřhře mužů.

Rozhovor Livie Linkové s Josefem Rubášem a Jaroslavem Sobotu, mistry České republiky ve čtyřhře mužů.

Jardo a Pepo, v neděli jste získali druhý titul mistrů republiky ve čtyřhře mužů v řadě. Jaký byl ten letošní – dvojnásobný vítězný pocit?
Pepa: Velmi příjemný. Jsem rád, že jsme mohli udělat radost všem, kteří nám přáli úspěch.
Jarda: Nijak zvlášť výrazný, z vítězství mám samozřejmě radost, ale bylo to, ve vší úctě k soupeřům, až příliš snadné. Ale k tomu se nejspíš ještě dostaneme.
 
Jardo, slyšela jsem, že nemáš vitrínu. Tak kde tedy skončila mistrovská trofej?
Je úhledně a bezpečně zabalena a uložena hned vedle té loňské. Na schodech na půdu.
 
A co ty, Pepo? Zařizoval jsi byt s myšlenkou na přibývající vavříny?
Jsem na tom podobně, v ložnici u okna mám takovou velkou komodu, nahoře ponožky, trička a podobné praktické věci, ale do šuplíku dole dávám všechny poháry, medaile a diplomy. Ale mám větší radost, když jsem po tréninku nebo turnaji naplněný dobrým pocitem ze hry, než když ten šuplík plním trofejemi. 


Jaroslav Sobota a Josef Rubáš (se souhlasem autora, www.press-photo.net). 
 
Co se týče vašeho losu, nebudeme si nic nalhávat – to byla přímo dálnice k úspěchu! Dalo se očekávat, že pokud dvojice Florián – Kopřiva přejde přes pár Drančák – Provazník, utkáte se s nimi právě vy v nedělním finále. A po vaší prohře v ligovém zápase nebyly vaše akcie zrovna jistou koupí. Jak byste zpětně zhodnotili cestu turnajem?
Pepa: Los jsme měli opravdu luxusní, v klidu jsme proplouvali našimi zápasy a přitom sledovali bouři v dolní polovině pavouka, kde bylo k vidění na české poměry nemálo velmi dobrých deblových zápasů. Nakonec z ní vyjela loď s kapitány Markem a Petrem na palubě. Ale kdyby se do finále dostal kdokoliv jiný, věřili bychom, že vyhrajeme, což bychom se následně snažili dokázat na kurtu. 
Jarda: To je samozřejmě pravda, ten los byl až neuvěřitelný, naše vítězství by se dalo popsat příslovím „dva se perou a třetí se směje“, jenže v tomto případě se jich pralo pět.

I když jste podle Pepy ztratili v závěru finálových setů koncentraci, co podle vás nakonec rozhodlo o vaší výhře?
Pepa: Dostatečný náskok do koncovek, díky kterým jsme si tu malou ztrátu koncentrace mohli dovolit. (úsměv)
Na mistrovství jsme byli v rámci možností dobře připravení, kondičně, herně i takticky, navíc na Markovi s Petrem byla znát únava.
Jarda: Nesmíme zapomenout také na štěstí, míček se v koncovkách při cestě směrem od nás několikrát „nepříjemně otřel o pásku“, což je ještě výrazný eufemismus. Při podávání rukou po zápase Petr vyjádřil svou nelibost, ale nic mu nevyčítám, naopak ho docela chápu.
 
Která gratulace vás nejvíc potěšila?
Pepa: Každá upřímná gratulace je velmi potěšující a ještě jednou za všechny děkujeme!
Jarda: Já musel hned po finálovém zápase na dopingovou kontrolu, kde jsem byl poměrně dlouho, tak jich zase tak moc nebylo. Tím spíše bych nechtěl nikoho vyzdvihovat, všem moc děkuji.
 
Na nominační listině reprezentace pro Mistrovství Evropy smíšených družstev figurují pouze hráči, kteří letos získali mistrovský titul – s jedinou výjimkou, a tou je právě čtyřhra mužů. Našel se v zástupu gratulantů i reprezentační trenér? Alespoň s uznáním, když ne s letenkami do Ruska.
Pepa: Badminton hraji, protože mě baví, ne proto, abych zpochybňoval nominaci na mistrovství Evropy; i když jsme ji snad trochu „zpochybnili“ výkony v sezóně, myslím, že čtyři vyhrané turnaje ze čtyř (GP A a MČR), to už tady dlouho nebylo. Nicméně volbu Tomasze Mendreka respektuji a budu našemu týmu přát úspěch!  
Jarda: Já bych z těch našich vítězství nedělal takovou událost, pořád jsou to jen české turnaje, konkurence je malá a k evropské úrovni mají české debly hodně daleko. Takže je skoro jedno, kdo je nominován. Nějaký rozhovor na téma nominace by sice potěšil, ale na výsledné nominaci by to stejně nic nezměnilo.
 
Jak vidíte, alespoň zpovzdálí, šance českého družstva na této akci?
Pepa: Našim badmintonistům držím palce na každé akci a není to jen proto, že o vítězstvích se na Czechbadminton.cz vždycky lépe píše. (úsměv)
Věřím, že bez problémů porazíme Slovensko a přinejmenším zle potrápíme favority ze Skotska v čele s vicemistryní světa Imogen Bankier.
Jarda: Na rozdíl od Pepy bych ani nevěděl, koho máme ve skupině. Když už mi to prozradil, tak se připojuji k jeho prognóze.
 
Už jste zvládli i společnou oslavu, nějakou pořádnou party?
Pepa: Na cestě zpět jsme si na benzínce koupili bagety, měli jsme opravdu velký hlad, a to byla naše párty. Ne, že bychom si titulu nevážili, ale v letu dní, kdy jsme druhý den ráno šli do práce, nebyl zatím na oslavy čas.
Jarda: Já jel hned v pondělí ráno na služební cestu, která sestávala z 10 hodin cestování, 15 hodin spánku a 61 hodin práce, takže opravdu ne.
 
Na deset titulů jako Jan Fröhlich to už nejspíš nedotáhnete. Máte ve svých pracovních plánech vymezené místo alespoň pro obhajobu toho letošního?
Pepa: Už dlouho hrajeme „nad plán“, takže když jsme vyhráli podruhé, proč ne potřetí? (úsměv)
Pokud práce a zdraví dovolí, zkusíme to i za rok.
Jarda: To minimum času, které věnujeme tréninkům, se skoro ani nemusí plánovat a případná obhajoba určitě není věc, podle které budu řídit svůj život.
 
Jak se vám vůbec daří skloubit badminton s prací na plný úvazek? Až na Hanu Milisovou jste totiž vlastně jediní vítězové, kteří mají životní priority tak trochu někde jinde než jen v honu za opeřeným míčkem, a na své záliby si především musíte vydělat.
Pepa: Myslím, že oba ten úvazek máme nejen plný, ale spíše trochu přeplněný, nějakých deset, dvanáct hodin denně, občas víkendy. Nejsme workholici, prostě máme jen moc práce. (úsměv) Ale na badminton si rádi uděláme čas, když je to jen trochu možné. I když tuhle sezónu to bylo spíše nemožné, že Jardo?
Jarda: Letos to bylo opravdu téměř nemožné, takže je až s podivem, že se ještě trefím do míčku. Asi to budou ty zkušenosti, o kterých jsem jako mladý hodně slyšel, ale vůbec jsem nevěděl, co to je. Teď už trochu tuším a vůbec to není špatné. (úsměv)
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading