logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Mistr Evropy ve dvouhře Rajiv Ouseph. Autor: Badmintonphoto.

Trenéři Turoň s Bednářem se při MSJ v Kazani zúčastnili semináře s hvězdami světového badmintonu

Lee Wan Wah, bývalý špičkový malajsijský deblista, majitel dvou bronzových medailí z mistrovství světa a dvojnásobný vítěz asijského šampionátu, vedl během říjnového juniorského MS v Kazani trenérský seminář, kterého se zúčastnili i Michal Turoň a Jan Bednář.
 
Školitelé byli vskutku hvězdní.
 
Kromě Lee, jenž nyní pracuje jako trenér s deblovou reprezentací Japonska, se v Kazani trenérům prezentovali třeba Alan Budikusuma, historicky první olympijský vítěz v badmintonu z Barcelony 1992, jeho žena a rovněž olympijská vítězka Susi Susanti, Wang Wei, kouč čínské reprezentace, ale také ještě nedávno aktivní výteční páraři Anthony Clark, Michael Fuchs či mistr Evropy ve dvouhře Rajiv Ouseph.

Malajsan Lee Wan Wah na trenérské židli. Autor: Badmintonphoto.
 
Přečtěte si, jak seminář vnímal Jan Bednář, asistent reprezentačního trenéra Michala Turoně na MSJ v Kazani. 
 
U příležitosti konání MS U19 v Kazani jsme se společně s Michalem zúčastnili školení trenérů, které se konalo v průběhu turnaje jednotlivců. Školení probíhalo ve dvou dnech po dvou hodinách.

První blok pod vedením trenéra Leeho byl zaměřen na párové disciplíny. Poučil nás o technice a taktice, konkrétně jak v párovkách útočit, jak bránit, jaká jsou ve dvojici výhodná postavení. Dále jsme se zaměřili na práci s razancí úderu a komunikaci v páru. Trenér Lee zdůrazňoval nutnost reagovat na sebe vzájemně a povzbuzovat se i po prohrané výměně.

Michael Fuchs na olympijských hrách v Rio de Janeiru. Autor: Badmintonphoto.

Dále doporučoval se v tréninku věnovat nácviku signálů, a to jak při podání (dávat spoluhráči dopředu vědět, kam bude podání umístěno, aby se mohl připravit na konkrétní herní variantu), tak při následném pohybu po podání. Dle Leeho například není nutností, aby v deblu zůstával podávající hráč na síti, a celkově se nemáme bát na vyšší úrovni badmintonu zkoušet dělat věci, které soupeř neočekává.

Samozřejmě nás školitel upozornil, že signály musí hráči na tréninku neustále opakovat, aby je měli zažité. 
Demonstrátory při tomto výkladu byli bývalí hvězdní deblisté Michael Fuchs a Anthony Clark a vybraní hráči z probíhajícího turnaje.

Druhý blok pod vedením čínského trenéra Weie byl zaměřen na dvouhry. Hlavním tématem byla práce nohou a zrychlení na konečný míč. Vše předváděli Susi Susanti, Rajiv Ousev, Alan Budikusuma a opět i vybraní hráči turnaje. 
Alan Budikusuma a Susi Susanti, manželé a olympijští vítězové. Autor: Badmintonphoto.

Školení považujeme za velmi přínosné. Poznatky se budeme určitě snažit zakomponovat i do běžných tréninků s našimi svěřenci. Zároveň děkujeme Českému badmintonovému svazu, že nám umožnil se této akce zúčastnit.

Jan Bednář,
asistent reprezentačního trenéra U19
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading