logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Veselý rozhovor s Janem Fröhlichem: Byl bych šťasten alespoň za druhé kolo.

Veselý rozhovor s Janem Fröhlichem o mistrovství světa.
 
Návrat na velkou akci po šesti letech. Jak se těšíš a na co se těšíš? A je něco, čeho se obáváš?
Jak říkáš, je to po dlouhé době, takže se těším velice. Na svůj zápas – případně své zápasy – na zápasy ostatních hráčů v různých disciplínách, na světová esa, která bohužel nevídám tak často, na atmosféru v hale – a vůbec na ten pocit být opět součástí této velké akce.
 
Věřil sis, že se na mistrovství světa ještě podíváš?
Před touto sezónou jsem věřil, že se nějak kvalifikuji, nakonec to bylo s přehledem. (úsměv)

 
V roce 2007 jsi hrál v Kuala Lumpuru s bolavým zadním stehenním svalem. Jak jsi na tom teď?
Teď jsem v pořádku. Už jen doladit formu. (úsměv)
 
Ještě jeden návrat, tehdy jsi se pohyboval kolem čtyřicátého místa na světě. Teď jsi nejstarší hráč v první světové stovce. Uvědomuješ si svůj věk?
Jsou dny, kdy si ho uvědomuji, nebo mi ho spíše připomíná mé tělo, ale jinak ani ne.
 
Dávají ti tvůj věk najevo soupeři, ať už odmítavě nebo naopak s obdivem?
Sem tam, vlastně ani moc ne, občas přiletí vtípek, ale když jsem vyhrál v Brazílii nebo byl druhý v Řecku, tak to bylo s tím obdivem.
 
Nemohu se nezeptat. Olympiáda. Tvé velké, životní téma. Na jaře vstoupíš do Kristových let. Budeš ještě v roce 2016 Rio pokoušet?
Je to opravdu velké téma, tato sezóna se vyvedla, cítím se fajn, takže to budu chtít zkusit. Vlastně už nyní na tom pomalu ale jistě pracuji.
 
Ale teď už k mistrovství světa. Jaká je příprava na turnaj?
Termín je pro nás Evropany takový divoký. Normálně se člověk nachází v plné palbě fyzické přípravy, ale v posledních letech srpnové MS tuto fázi tak nějak půlí. Po mém posledním turnaji uplynulé sezóny jsem si dal pauzu od badmintonu kratší než normálně, ale nijak to nepřeháněl s posilovnou a běháním, přesto se snažil, abych zůstal fit, což je pro mě v tuto chvíli asi nejdůležitější. V létě se snažím, abych trochu viděl svou rodinu a kamarády, takže jsem se připravoval tak napůl doma v Benátkách a pak ve Švýcarsku. Již ve středu letím do Guangzhou, takže to finální doladění formy přijde na řadu až tam, hlavně tedy rychle zahnat jetleg a zvyknout si na halu.
 
Od minulého pondělí víš, že se utkáš s Němcem Dieterem Domkem. Upravuješ nějak přípravu na tento zápas?
Přesně tak. Vím, co hraje dobře, vím, co na něj platí, tak přizpůsobuji tréninky tímto směrem.
 
Jak se připravuješ takticky? Jak se nachystat právě na toho konkrétního soupeře, kterého navíc dobře znáš, už jste spolu třikrát hráli.
Jak jsem říkal, v hlavě si promítám náš poslední zápas, momenty, kde jsem ztratil hodně bodů, upravuji tréninky, volím cvičení, resp. kombinace, která se budou zápasu s Dieterem podobat.


 
Mimochodem, stačí dobrá finta a máš bod. 
Něco podobného určitě zkusím, znáš mě! (úsměv)
 
Hala v Guangzhou je obrovská. Myslíš, že to bude tvá výhoda?
Pokud se v ní budu dobře orientovat, tak by to měla být výhoda pro mě.
 
Jaký bude tvůj poslední týden před turnajem, co budeš dělat?
Do odletu budou tréninky ještě intenzivní, ale pak už trochu uberu a budu se snažit hodně odpočívat.
 
A jak vypadá tvůj samotný hrací den? Kdy jdeš spát, spíš klidně, co snídáš, v jakém předstihu chodíš do haly, jak se rozcvičuješ, jakou hudbu posloucháš, prostě jak to děláš, abys podal ten nejlepší výkon?
Před takovýmto zápasem většinou pomaleji usínám a vzbudím se sám od sebe dříve, ale snažím se dát alespoň těch 8 hodin. Jinak spím docela klidně. Ale nevím, jestli to můžou potvrdit lidi, co jsou se mnou na pokoji. (úsměv)
Snídám podle toho, v kolik hraju, jestli pak před zápasem ještě přijde oběd, večeře nebo ne. Ale určitě jím tak akorát. Něco, co věřím, že mi dodá dostatečnou energii a zároveň se to nebude v průběhu zápasu tlačit zpět nahoru, řekněme 3 hodiny před zápasem.
Do haly jdu tak hodinu a půl předem. Úplně nejlepší je, když je v hale prostor na to se pořádně proběhnout a rozehrát se. Někdy poslouchám hudbu, někdy ne, někdy se bavím s jinými hráči (hráčkami), někdy koukám na zápasy, které se právě hrají… Mám pocit, že nic z toho nemá extra vliv na můj výkon.
 
Máš v bagu nějaký talisman, co v něm nesmí chybět v největší zápas roku?
Raketa, se kterou hraji, je můj talisman. (úsměv)
 
S jakým výsledkem by ses z Číny rád vracel?
Pokud budu mít takovou smůlu, že nevyhraji titul mistra světa, byl bych šťasten zahrát si alespoň to druhé kolo. (úsměv) 
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading