logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

"Vše růžové není, ale snažíme se, aby se to aspoň podobalo růžové," hodnotí rok 2018 předseda ČBaS Martin Osička

V sérii článků reflektujících právě uplynulý rok 2018 nesmí chybět ani rozhovor s předsedou Českého badmintonového svazu Martinem Osičkou. V jaké je svaz nyní kondici, co se vloni podařilo, co méně a co nás čeká v roce 2019?

Martine, jaký byl pro tebe jako předsedu ČBaS rok 2018?
Pro mě osobně to byl rok velkých změn, pokud pominu svůj osobně pracovní život. V rámci sekretariátu svazu došlo ke změně na postu generálního sekretáře, další změny proběhly na postech v komisi TMK, MK, změnily se opět grantové programy, a to dosti výrazně, zavedl se rejstřík sportu MŠMT, přibylo další administrativy.

Jednoduše řečeno rok 2018=jedna velká změna a s velkým očekáváním hledím do roku 2019, co přinese ten. 
 
Po červnové Valné hromadě jsi se "vrátil" na své místo předsedy. Uplynulo dalšího půl roku, v jaké je nyní svaz kondici?
Ano, máš částečně pravdu, ale správnější by asi bylo říci, že jsem z pozice nikdy neodešel, protože Stanovy mluví jasně. Pokud není nový kandidát, resp. zvolený předseda, tak stávající předseda má práva a povinnosti stále stejná.
 
Abych se vrátil k tvé otázce, svaz je, myslím, ve velmi dobré kondici. Po ekonomické stránce si držíme stále vyrovnaný rozpočet a všechny prostředky jsou vypláceny v souladu s naším hlavním cílem, a to je podpora našeho sportu.

Předseda ČBaS Martin Osička předává ceny Ondřeji Královi a Ivu Stoklasovi, stříbrným medailistům na MČR dospělých. Foto: Pavel Růžička.

Samozřejmě že každý můžeme mít trochu jiné pohledy na to, kde bychom měli přidat a kde ubrat, ale osobně se snažím vždy řešit rozpočet z pohledu celkového, a nikoli jen úzkého pohledu dané akce, kategorie či disciplíny. A také bez jakéhokoli osobních zájmu.
 
Po personální stránce jsem velice rád, že se povedla bez jakýchkoli negativních dopadů realizovat změna na pozici generálního sekretáře. Hanka Procházková a Hanka Musilová si svoji agendu nejen vzorně předaly, ale i v tuto chvíli spolu tu a tam spolupracují na bodech, které jsou nejasné.

Velmi dobře na sekretariátu doplňuje Hanku Markéta Osičková, která se stará o svěřené agendy, ale i o rozvoj a všechna školení společně s Martinou Bernacikovou.

O TMK hovořil již Pepa Rubáš v předchozím rozhovoru, zde se stále něco děje, stále se něco mění a myslím, že to nebude jiné ani v příštím roce. Chtěl bych jen v krátkosti říct, že mám radost, že se nám povedl získat pro reprezentaci U19 reprezentační trenér, protože to byl velmi těžký úkol. Stále velmi dobrá práce přichází z komise rozhodčích a komise STK od Honzy Koláře a jeho týmu.

Předseda Českého badmintonového svazu Martin Osička. Foto: Pavel Růžička.


Vrásky mi přidělává v tuto chvíli neobsazená pozice předsedy MK, kterou se snažíme suplovat společně s Tomášem Knoppem. Pokud se bavíme o PR, tak je potřeba zde zmínit velmi dobrou práci redakce a našich sociálních sítí, které hodnotím známkou jedna.
 
Co považuješ za největší sportovní úspěchy uplynulého roku v českém badmintonu?
Již v předcházejících rozhovorech uváděl předseda TMK sportovní úspěchy roku 2018, určitě je krásná medaile z YOG u Terky Švábíkové, hezký výsledek je i 5. místo mužského družstva na ME.

Osobně ale mám největší radost z toho, jak se prosazují někteří hráči mladé generace do vyšších kategorií nebo v kategorii dospělých, Jan Louda a Ondra Král před zraněním nebo Jan Janoštík a Tallu Van Coppenolle a řada dalších. To je slibná perspektiva do budoucna.
 
Svaz je aktivní i na poli metodickém. Jak se podařilo tam?
Do roku 2018 jsme vstoupili další sérií metodických videí úderové techniky Petra Báši "Badminton vždy IN". Během roku jsme navázali spolupráci se Steffenem Rasmussenem a Peterem Mouritsenem, uspořádali jsme sérii praktických seminářů a natočili další metodický materiál.

Momentka z jednoho z kempů Talent Teamu v Nymburce.

Rozjeli jsme projekt Minibadminton, který zahájil seminář s dánským trenérem Jakobem Toftem, a následovaly turnaje dle pravidel minibadmintonu, která jsou nyní zařazena do rozpisu soutěží mládeže.

Vydali jsme Deset zlatých pravidel badmintonu, na webu ČBaS jste mohli nalézt články o plánování přípravy, kondiční přípravě apod. Nadále probíhal projekt Začni s badmintonem pro učitele a vzdělávání trenérů Coach Level One.

Za velmi inspirativní pro trenéry mládeže považuji projekt Talent Team. Většinu metodického materiálu lze nalézt v tréninkovém softwaru XPS, který využívá TMK a především naše reprezentace.

Všechno ale růžové nebylo. Na čem bys byl rád, aby se v naší badmintonové rodině nejvíce zapracovalo? O co ty sám budeš nejvíce bojovat?
Růžové určitě všechno není a myslím si, že v dnešní rychle se měnící době ani být nemůže, ale snažíme se dělat vše proto, aby se to růžové alespoň trochu podobalo. Já bych si moc přál, kdyby všichni drželi své myšlenky, názory a postoje a neměnili je podle své potřeby a aktuální situace. To je věc, která mě opravdu hodně mrzí a byl bych rád, kdybychom na ní zapracovali a tento neduh minimalizovali.

Dánský trenér Peter Mouritsen by i nadále měl pomáhat mladým českým badmintonistům v rozvoji. 

Já za sebe chci společně s TMK a generálním sekretářem zajistit tu nejlepší a nejobjektivnější podporu našich reprezentantů pro kvalifikaci na OH, a nejen pro ni, pro mě osobně a celé vedení svazu je opravdu velice důležité, aby náš reprezentant na OH byl.

Druhá priorita, kterou musíme během ledna letošního roku zpracovat, je rozhodnutí, kdo vytvoří naše nové stránky. Přihlášky do výběrové řízení byly do poloviny prosince a do poloviny ledna bychom chtěli mít předběžný výsledek. Do konce ledna, resp. na počátku února pak začít jednat s vítěznou firmou. Do VŘ se přihlásily zajímavé firmy a určitě je z čeho vybírat.

To jsou pro mě dvě priority, kterými začnu, další budou pozvolně navazovat. Třetí nikoli priorita, ale přání: chtěl bych, aby na jaře roku 2019 proběhl maximální možný počet kvalifikačních turnajů na republikový finálový turnaj školních soutěží základních a středních škol.
 
Nastiň, prosím, plán největších domácích akcí na příští rok.
Příští rok začneme tradičně MČR, tentokrát v Plzni, a jak mě informoval Tomáš Knopp, máme se na co těšit. Já se moc těším na všechny nedělní finálové boje, ale také na exibici našeho handikepovaného reprezentanta Lukáše Šembery a Jana Loudy.

V tradičním čase na konci října pak odstartuje MMČR, tentokrát v Praze ve Štěrboholech, které bude pořádat vzhledem ke grantové politice svaz. Kategorie tohoto turnaje bude nakonec Future Series.

Martin Osička s moderátorem Petrem Vichnarem během galavečera při loňském MČR dospělých. Foto: Pavel Růžička.

Dále pak mistrovství ČR všech věkových kategorií. V roce 2019 se bude většina mládežnických MČR pořádat na Moravě a dva turnaje v Čechách a já děkuji všem přihlášeným organizátorům za to, že chcete pořádat tyto turnaje a propagovat náš sport.

Toto období pak zakončíme - tedy až v roce 2020 - jednou z posledních akcí v rámci olympijské kvalifikace, a to turnajem v Karviné, který bude v kategorii Internation Series. Já věřím, že na tomto turnaji již budeme mít třeba jednu, nebo možná dvě jistoty postupu na OH.  
 
V roce 2019 startuje kvalifikace na OH a budou Evropské hry. Jak vidíš šance českých hráčů na to, kvalifikovat se na tyto akce?
Nemusí být člověk předseda, aby věděl, že šance na Evropské hry je výrazně větší než na Olympijské hry, a také že Evropské hry stojí ve stínu her Olympijských. Osobně bych byl rád, kdyby se na Evropské hry kvalifikovali hráči ve všech pěti disciplínách a na olympiádu jsme pak mohli vyslat minimálně jednoho zástupce.

Moje přání je, aby se povedlo kvalifikovat hráčům dvěma, i když v singlu žen je meta v tuto chvíli obrovsky vzdálená. Já mohu za sebe říct, že uděláme v rámci vedení svazu na straně podpory vše proto, aby se to alespoň jednomu povedlo.
 
Závěrem mi, Ondro, dovol poděkovat všem, opravdu všem, kteří se v roce 2018 přičinili o rozvoj a propagaci badmintonu a něco pro badminton udělali. Je zde spousta z vás, kteří trávíte v halách i mimo ně přes týden a o víkendech spoustu času a snažíte se náš sport někam posunout. Já si tohoto vašeho úsilí opravdu vážím.

Krásný rok 2019!
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading