Toto je starý web.

"Vzpomínka" na Boeho s Mogensenem, kteří po 15 letech ukončili společnou kariéru

Nejlepší evropský a jeden z nejlepších světových deblových párů posledních 10 let Mathias Boe a Carsten Mogensen na letošním All England Open ukončili po 15 sezónách veleúspěšnou společnou kariéru. Vzhledem k významu této události výjimečně přinášíme osobní "vzpomínku" psanou v Ich formě.

Moje první zkušenost s touto dvojicí spadá do podzimu 2008. V německém Saarbrückenu se tehdy hrálo tradiční Bitburger Open. "Co je to za vytáhlé kostlivce oblečené v nemožných tyrkysových soupravách?" říkali jsme si tehdy s bratrem Tomášem při pohledu na dva Dány připravující se na zápas.

"To je Boe a Mogensen, vy volové," měl nás tehdy někdo jako nováčky na okruhu okřiknout a vysvětlit nám, že jde o jeden z nejlepších párů světa, takový, který si na počkání smlsne na Asiatech a tenhle turnaj (tehdy kategorie Grand Prix, obdoba zhruba dnešního BWF World Tour Super 300) pravděpodobně vyhraje.

Ani jeden z Dánů nebyl výrazně atletický, z našich úst dokonce padaly posměšné poznámky, že by neudělali klik či neuběhli sto metrů.

Posměšky zmizely, když se začalo hrát. Ve třetím kole turnaje se Boe a Mogensen potkali s tehdy nejlepší německou dvojicí Kindervater, Fuchs, která se rovněž pohybovala ve světové špičce. Poprvé jsme ty dva tyrkysové hubeňoury viděli v akci - klidný levák Boe brilantní na síti, horkokrevný Mogensen tvrdí muziku zezadu.

Koncovka jednoho z nejlepších zápasů všech dob-finále All England Open 2010:

Pro domácí Němce to bylo fiasko. Obrovitý Kindervater nestíhal uhýbat před ostrými drajvy a dvakrát či třikrát to schytal do hlavy. Ani Fuchs (později světový hráč č. 6 v mixu) nezvládal a Dánové vyhráli "s prstem v nose" 21:11 a 21:8. Zůstali jsme sedět za kurtem s otevřenými ústy.

Boe a Mogensen pochopitelně vyhráli celý turnaj, a to dost podobným stylem jako proti Němcům.

Dvě stříbra s cenou zlata
Mathias Boe a Carsten Mogensen byli - už o nich můžeme mluvit v minulém čase – opravdu jedním z nejvýraznějších deblových párů minimálně posledního desetiletí. Kolovala (asi přehnaná) fáma, že spolu nedokážou lidsky vyjít, a to až do té míry, že musejí na turnajích bydlet každý sám.

Na kurtu ale vše fungovalo, jejich rozlišné temperamenty se doplňovaly a málokterý pár ze špičky se tak výrazně a často povzbuzoval jako tito dva. Jejich někdy až nesnesitelně opakované poplácávání dlaní před Boeho servisem se stalo legendárním.

Zvláštní chemie a ten nejlepší badminton se značkou Made in Denmark této dvojici vynesl skvělé úspěchy. Zahráli si finále olympijských her 2012 v Londýně, o rok později i finále mistrovství světa. Ani jednou to na zlato nevyšlo, ale Číňané Cai a Fu v Londýně a Indonésané Setiawan a Ahsan v Guangzhou byli tenkrát bez debat nejlepšími páry světa.

Vítězství na All England Open 2011:

Největším turnajovým vítězstvím Boeho s Mogensenem je titul z All England Open, triumfovali zde hned dvakrát v roce 2011 a 2015. Společně si připsali dalších 17 titulů z turnajů Super Series (od vzniku SS roku 2007) a BWF World Tour. Stali se světovými jedničkami, pro Evropany v mužském deblu nevídaná věc.

Jejich společná kariéra ale málem skončila za tragických okolností.

Během únorového ME družstev v Rusku v roce 2016 Mogensen na pokoji zkolaboval. Diagnóza: prasklá mozková tepna. Nuller, jak se mu přezdívá, byl akutně operován nejlepšími odborníky přímo v Kazani a pak letecky převezen do nemocnice v Dánsku. Drama sledované celým badmintonovým světem skončilo dobře, Carsten si odnesl velkou jizvu na čele, kariéru ale končit nemusel.

Už za pár týdnů piloval aspoň údery z místa a po několika měsících byl zpět na turnaji.

K dalším úspěchům: v roce 2015 vyhráli Boe a Mogensen historicky první Evropské hry v Baku. Jak se mi v dějišti her svěřil jeden z oficiálních vyplétačů značky Yonex: "Carsten říkal, že sem přijeli jen proto, aby se ve finále potkali s Rusy a nakopali jim zadek," (v originále "kick their asses").

Měl na mysli ruské bijce Vladimira Ivanova a Ivana Sozonova, kteří Dány porazili rok před tím v semifinále mistrovství Evropy v Kazani a dokráčeli k překvapivému titulu.

Jeden z nejslavnějších momentů Boeho s Mogensenem: vítězství v semifinále OH 2012 v Londýně:

Odveta z Baku se povedla. Oba páry se skutečně potkaly ve finále a Dánové, i když rozhodčí na podání se vůbec neztotožnil se stylem, jakým Mathias Boe servíroval, a téměř jej nenechal podat, vyhráli zcela jednoznačně 21:8 a 21:13.

Zde si dovolím opět osobní odbočku: V základní skupině tehdy druhý pár světa porazil i českou dvojici Florián/Kopřiva. Přiznám se, že jsme čekali lepší průběh a hlavně to, že nás favorité budou šetřit. Nešetřili ani trochu, zápas skončil z našeho pohledu krutým výsledkem 5:21 a 8:21. Krátkodobé nazlobení alespoň u mě opadlo, když večer při čekání na turnajový autobus Mathias s Carstenem skočili s bláznivými škleby do fotky, kterou jsem si pořizoval s turnajovými dobrovolníky.

Vida! Na kurtu nemilosrdní a koncentrovaní zabijáci, mimo kurt vtipkující sympaťáci?

Mimochodem – ve vítězném Baku byli Carsten s Mathiasem v olympijské vesnici na jednom pokoji.

Vstříc novým zítřkům
Při výčtu úspěchů této dvojice nesmíme zapomenout na dva tituly mistrů Evropy (2012, 2017) a další dvě stříbra a bronz, k tomu také bronz z MS 2014. Boe i Mogensen byli součástí dánských reprezentačních týmů, které vyhrály šestkrát mistrovství Evropy družstev mužů a mistrovství Evropy smíšených družstev v roce 2017.

Poslední zápas Boeho s Mogensenem si pusťte zde:

Mathias přispěl i k historickému vítězství Dánska v Thomas Cupu v roce 2016. Carsten se tou dobou zotavoval ze zmíněné operace mozku.

Dánští veteráni, jimž letos bude 39 (Boe) a 36 (Mogensen) let, před březnovým All England Open v Birminghamu oznámili, že půjde o jejich poslední turnaj. Společnou práci nezakončili úspěšně, ve druhém kole slavného turnaje, kde se dvakrát v kariéře radovali z titulu, nestačili na Japonce Kamuru a Sonodu.

Po celý zápas bylo vidět, že už jsou oba myšlenkami jinde. I diváci to cítili. Končí jedna éra, éra dvojice s nezaměnitelným a nesmírně funkčním stylem, dvojice místy až příliš temperamentní. Dvojice legend.

Ani jeden nekončí kariéru úplně, oba budou pokračovat s mladšími soupeři. Carsten se spáruje s Madsem Pielerem Koldingem, Mathias s Madsem Conradem Petersenem.

Ikonickou značku Boe/Mogensen ale na světových turnajích už neuvidíme.