logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Jiří Frendl

Jiří Frendl (*14. 3. 1943)

Málokdo se zasloužil o propagaci a rozvoj badmintonu tak, jako pan Jiří Frendl. Založil několik badmintonových klubů, ale jeho životním dílem je mimořádně úspěšný badmintonový klub v Českém Krumlově, který v příštím roce oslaví své čtyřicátiny. Klub vedl bezmála 30 let. Vedle administrativní práce spojené s vedením klubu vždy byl aktivním hráčem a především velmi úspěšným trenérem. Centrem jeho pozornosti vždy byla mládež. Během let mu rukama prošly opravdu stovky hráčů. Celá řada z nich dosáhla až k vrcholu československé a dnes české badmintonové scény, mnoho z nich bylo úspěšnými reprezentanty. 
 
Jeho práce se však nikdy neomezovala jen na Český Krumlov. Jiří Frendl se po dlouhá léta velmi aktivně podílel na činnosti Výkonného výboru Československého (později Českého) badmintonového svazu; byl především výborný metodik. Několik funkčních období úspěšně působil ve funkci předsedy Trenérsko-metodické komise. Dlouho vedl juniorskou reprezentaci. Na krajské úrovni po mnoho let předsedal Jihočeskému badmintonovému svazu.


 
Jako neúnavný organizátor dokázal Jiří Frendl v Českém Krumlově každoročně uspořádat celou řadu špičkových turnajů s celostátní i mezinárodní účastí. Příkladem může být tradiční Mezinárodní turnaj družstev mládeže, kterého se účastní nejen družstva z celé Evropy, ale také z Indie. Tento turnaj se letos uskuteční již poosmadvacáté.
 
Zásluhou Jiřího Frendla se město Český Krumlov stalo baštou badmintonu. Kromě výchovy stovek hráčů se mu totiž podařilo i něco, o čem se moc nemluví, ale co je pro badmintonové hnutí možná důležitější než trenérská práce. Vychoval a získal pro badminton své následovníky, kteří převzali vedení klubu, když se před časem uchýlil na krátký odpočinek.
 
Na lokální úrovni již jeho práce oceněna byla. V roce 2003 byl v anketě Nejúspěšnější sportovec okresu Český Krumlov zvolen Sportovním rytířem. Také mu patří přední místo v Síni slávy Jihočeského badmintonového svazu.
 
Ovšem to nejdůležitější musíme zmínit nakonec.
 
Jiří Frendl se loni po krátké odmlce naplno vrátil k trénování mládeže. Opět začíná od kořenů a pilně trénuje především nejmladší kategorie. Svým nasazením a trpělivostí je příkladem pro své kolegy trenéry, kteří jsou o generaci či dvě mladší.
 
Jiří Frendl příští měsíc oslaví 70. narozeniny a prožije je mezi těmi, kterým zasvětil celý svůj život. Uprostřed badmintonových nadějí, které možná posunou náš krásný sport zase o kus kupředu.
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading