Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 

 

 

 

MS juniorů v badmintonu 2006 ... tak a jsme na místě


Icheon, 1.11.2006

Po společném srazu v Praze na letišti Ruzyni větší část týmu: Jakub Bitman, Ondřej Kopřiva, Dominika Koukalová a já jsme nastoupili společnou cestu na jeden ze sportovních vrcholů letošní juniorské sezóny a to MS juniorů U/19. To se letos koná v jihokorejském Icheonu. S poslední členkou týmu: Kristínou Ludíkovou jsme se střetli až na letišti v Paříži. Kristína cestovala z německého Saarbrückenu po ose Frankfurt/Paříž. Na letišti jsme převzali pro všechny cestovní pasy s jihokorejským vízem, poslední sportovní oblečení pro společnou státní reprezentaci a vyrazili Airbusem A-320 na trase Praha-Paříž. Let byl velmi příjemný, Paříž a letiště Charles de Gaule nás přivítalo sluníčkem. Zde to ale bylo vcelku o „fous“.

Maličkým problémem byl pouze zádrhel, že díky pasu s vízem do Koreje, které jsme obdrželi v Praze se Kristína nemohla „odbavit a poslat věci“ na trase Frankfurt-Paříž-Icheon, ale musela v Paříži čekat na nás, až doletíme a předáme ji pas. V letištním tranzitním prostoru jsme se pohybovali v úplně jiných prostorech(podlažích). Pařížské letiště se svým provozem nepatří k těm nejmenším a tak než jsme přejeli k odletové hale mezikontinentálních letů bylo to tak za „5 minut 12“. V Paříži jsme přistáli ve 12:00 hodin, odlet do Icheonu byl ve 13:15, poslední možnost odbavení (pro Kristínu) byla ve 12:15. Navíc mezikontinentální odlety s relativně přísnou kontrolou osobních věci, taky zabrala nějakou tu minutu. Naštěstí po příchodu k odletu letadla do Koreje k nám přiskočila letuška a po převzetí pasu Kristíny do 5 minut byla Kristína mezi námi. Tím jsme byli v kompletu.

Let do Koreje na trase Paříž-Icheon trval zhruba 10,5 hodiny. Letadlo Boeing 777 –200 bylo plně obsazené a let až na pár krátkých „turbulencí“ proběhl v pohodě a klidně. Vzhledem k tomu, že každý cestující má možnost sledovat před sebou na LCD obrazovce (ta se nachází v sedačce před vámi) průběh letu, bylo velmi zajímavé sledovat, jakou trasou jsme letěli.Ve zkratce se to dá popsat následovně: Paříž- Holandsko- Dánsko- kros přes baltické moře – Estonsko- Rusko – kros přes Sibiř- Mongolsko-Čína- kros přes žluté moře a přistání v Icheonu. Celkem cca 9 000 km v letové výšce cca 11 000m a průměrné rychlosti 950-1050 km/hod. Cestující si má možnost navolit individuální „kulturně/filmový“ program – máte možnost volby z 6 filmů (prakticky po celou dobu letu), kanálu pro animované filmy, kanálu pro hry (milionář atd.), kanál pro poslech hudby (8 různých žánrů), nebo informační kanál. Vše závisí pouze na vašem vkusu a náladě – a odehrává se to na LCD obrazovce v sedadle před vámi. Jenom pro zajímavost. V průběhu letu jsme dostali oběd (plnohodnotné jídlo – možnost výběru ze 2 variant), a před přistáním v Icheonu byla všem servírovaná snídaně. Možnost pravidelného „self-servisů“ nápojů (minerálka,nealko nápoje atd.) po celou dobu letu byla samozřejmostí. Zajímavé je i srovnání – na trase Praha/Paříž (cca 1,5) hodiny letu každý cestující obdržel malý nápoj a sušenku.

Let z Evropy na východ je vždy se znamínkem „+“ v časovém posunu. Pro Koreu to platí s upřesněním „+8“ hodin. Nikdo z nás toho v letadle moc nenaspal. Po přistání v korejském Icheonu bylo ráno, 31.10.2006- 8:50 minut. Oproti plánovanému příletu jsme měli zhruba 30 minutovou „sekeru“ což určitě na této vzdálenosti je asi totálně zanedbatelné. První co po výstupu z letadla udeřilo do očí bylo nejen slunečné počasí, ale i obrovská čistota (nejen v letištních prostorech) a také po první osobní zkušenosti – velmi malá znalost „angličtiny“, jako mezinárodního jazyka. Nicméně imigrační kontrolou jsme prošli bez problémů. Všem dorazily tašky i kufry také včas a v pořádku- což bylo velmi významné „+!“ Navíc díky informací od naši sekretářky jsme věděli, že máme hledat východ „14“, kde opravdu čekali organizátoři zodpovědní za transport a navíc alespoň jeden z nich mluvil lámanou angličtinou. Vzhledem k tomu, že jsme čekali ještě na další týmy (Austrálie, Indonésie), měli jsme na letišti chvíli času. Dověděli jsme se, že budeme oproti původnímu plánu ubytování v lepším hotelu: Ramada Songdo Hotel (www.ramada-songdo.co.kr). Díky velkému množství směnáren v letištním prostoru jsme zjistili, že platební jednotkou v Koreji je 1 Won. O hodnotě této měny vypovídá nejlépe směnná relace: 1 USD = 940 Wonu, 1€ = 1 15O Wonu. Druhé zjištění, které už nebylo tak příjemné byl fakt, že Korea nepatří určitě k levným zemím.

Cestou do hotelu jsem zjistil dva základní fakty. Icheon je velký městský konglomerát, který leží v severo-západní části Korey, zhruba 50 km od Seoulu na břehu Žlutého moře. Je to velký přístav s mohutným průmyslem. Pro představu byl toto město přirovnal k Ostravě – celou cestu do hotelu lemovaly továrny, hutě (Hyundai steel atd.). Tady to opravdu není na procházky na čistém vzduchu. Navíc provoz automobilů je tady tak hustý,že zácpa na barrandovské spojce zde připadá jako malý „odvar“. Tady i relativně malé vzdálenosti znamenají v městském provozu desítky minut. To jsme mohli poznat první cestou z hotelu do haly. Vzdálenost 13 km jsme jeli 40 minut. Hotel Ramada se nachází v „lepší čtvrti“ a patří do kategorie exkluzivních. Bydlí tady většina týmu a je vybaven opravdu slušně. Vzhledem k tomu, že náš mobil je tady k ničemu (úplně jiná frekvenční sít‘), možnost připojení k internetu (byt‘ za poplatek) je výtečná. Hned jsme toho využili, abychom domů poslali informace o našem štastném příletu na místo.

Organizátoři nás očekávali už o den dříve. Asi si nevšimli, že u doby našeho příletu bylo znaménko „+1“ den. Tímto nám padl plánovaný trénink mezi 9-11 hodinou (31.10.2006). Tak jsme se jeli podívat alespoň do nové haly, která je opravdu honosná. O ní ale někdy příště….Po návratu z haly do hotelu jsme byli tak unaveni, že prakticky ihned jsme šli zalehnout a spát. A byl to opravdu tvrdý sen. Tím končí i moje první zprávička z místa konání MS juniorů 2006. Je nový den (1.11.) , místního času 11:35 a my za chvíli odjíždíme do haly. Tak hezké pozdravy k nám domů a těším se na slyšenou v dalším pokračování...


Tomasz Mendrek - trenér NR ČR juniorů
 

 
© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník