Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
   

 

 

 

ČR - Dánsko, ČR - Turecko, závěr turnaje družstev

3. a 4. hrací den anebo……v turnaji družstev dokonáno jest

Po jednodenní pauzičce je tady zase kratičký příspěvek o našem pokračování v turnaji družstev. Pro nás se zápasy postupně stávaly malým „ME“ s e stávajícími a předcházejícími Mistry Evropy. Po družstvu Německa na nás v sobotu čekalo družstvo úřadujících evropských mistrů - týmu Dánska. Určitě tým Dánska odjížděl na toto MS s ambicemi vyššími, než hrát v konečném součtu o 13.-16. místo. Jestli tento fakt je možno považovat za největší překvapení turnaje družstev se znaménkem „-„ je ale otázkou. Jak tým Japonska, tak i Chinese-Taipei mají zde velmi kvalitní týmy. O tom se jen tak na okraji i v dalším průběhu mohly přesvědčit i další evropské týmy (jak Německo, tak i Anglie podlehly v dalších kolech soupeři z Chinese-Taipei v poměru 1:3). Nicméně rozladěnost z porážky (dle slov T. Berga), byla u Dánů velká. Nevím jestli to byl jeden z důvodů, že pro zápas s námi nechali odpočívat svoje singlové jedničky: Conrada (DM) a Jörgensen (DŽ). I když s rukou na srdci – samotný průběh zápasu proti nám ukázal, že kvalita jejich kádru je tak vysoká, že postavit do zápasu Larsena a hlavně Anne Hald opravdu nebylo nominováním „B“ týmu. Pro naše hráče byl zápas s Dánském další obrovskou výzvou, kde mohli nasbírat nejen nové zkušenosti,ale zároveň byl to i pokus o to, zda dokážeme „evropským mistrům“ urvat někde cenný bodík.

Sobota 04.11.2006 – 16:00, zápas ČR - Dánsko

První zápas ve skupině o konečné 13.-16. místo. Druhou dvojici tvořila družstva z Turecka a Holandska. Pořadí zápasů bylo stanoveno následovně: Mix, DM, DŽ, ČM a ČŽ. Dánské družstvo velmi dobře známe z turnaje v Langenfeldu, nebo MM Německa. Z mého pohledu (jako už vždy) šance na dobrý výsledek se musela hledat ve dvouhrách a eventuálně ve ČŽ. Byl jsem hodně zvědavý na utkání Kristíny, neboť‘ maličkou Dánku A.Hald si všichni pamatujeme z poslední ME U-17, které se konalo v září 2005 v Brně. Maličká „motorová myš“- obrovská bojovnice, skvělá technika, běžkyně na kurtu. Navíc při určité konstelaci mohla by to být soupeřka Kristíny v individuálním turnaji. Nicméně, to už předbíháme.

Koukalová/Kopřiva – Thorberg/Skovgaard : 13/21, 11/21……….(0 - 1)
Snad až na úvod utkání, kdy jsme vedli 4:1, 8:4 a ještě 9:6, nenechal dánský pár nikoho na pochybách, kdo drží otěže zápasu ve svých rukou. Vyrovnat se s kvalitním podáním, vůbec rozehrát míč tak, aby neletěl nahoru – bylo pro nás obrovským problémem. Pokrytí saka, ovládnutí středové části kurtu a úderová pestrost, podpořena razantním útokem – to byly hlavní zbraně Dánů. Těžko jsme se dostávali vůbec do mezihry (abychom vytvořili tlak) a okamžiky, kdy jsme mohli jít do úroku byli opravdu sporadické.

Bitman – Larsen: 11/21, 22/24………..(0 – 2)
Za stavu 0:1 k druhému zápasu nastoupil Jakub proti hubenému a vysokému K.Larsenovi. Díky své výšce je dánský hráč velmi nepříjemný při hře ze zadní části kurtu. Jeho smeče a sekané míče mají strmější křivku a rozpětí jeho paží je neuvěřitelné. Navíc v tomto zápase ovládl i hru u sítě, kde naopak Kuba udělal velké množství „nevynucených“ chyb, zvláště pak z forhendové strany. Dán velmi dobře střídal krátké i dlouhé podání, neustále si udržoval náskok minimálně 2-3 bodů, aby v koncovce vždy zabral. V polovině jednotlivých setů byl stav vždy 9:11 v náš neprospěch, umění střídání tempa a vyvarování se zbytečných chyb (chyba podání, příjmu podání) – to byly další body, ve kterých Kuba v tomto duelu podlehl.

Ludíková – Hald 21/16, 18/21, 19/21……….(0 – 3)
Nejdramatičtější, nejdelší a první prohrané utkání Kristíny ve dvouhře na turnaji. Ani v jednom okamžiku utkání nemělo jasný průběh. V prvním vyhraném setu těžila Kristína z menšího množství vlastních chyb. Neustále si udržovala mírný náskok: 4:1, 7:3, 9:6, 11:7. Pouze jednou a to za stavu 12:12 Anne Hald srovnala skóre v prvním setu. Pak Kika odskočila na 17:12 , aby vyhrála první sadu 21:16. Nicméně už tady se ukazovalo, jakou je Dánka bojovnicí. Výborné sekané míče, velmi kvalitní „sako“ a hlavně vzala míče, které nejen u nás doma by už hráčky dávno sbíraly se země. Druhý set probíhal ve stejném duchu – jenom v obraceném gardu. Mírný náskok si vždy udržovala Dánka. Rozhodujícím okamžikem –za stavu 13:16 utekla Dánka na 19:13. Dánka přinutila tempováním hry Kiku k velkému množství chyb (klíry do autu) a velmi chytře takticky dohrála koncovku. Třetí set byl jak na houpačce. Vedeme 4:1, pak je to 5:5 a následně získává Dánka rozhodující náskok- 5:9. Ten odstup si udržuje do stavu 14:15, kdy jsme nejblíže vyrovnání skóre ve 3.setu.To se povede za stavu 17:17. Pak je to boj o každý. Šťastnější je v koncovce Dánka. Někdy ji pomohlo i „prasátko“ – ale to je sport.

Tímto výsledkem bylo zároveň rozhodnuto, že se už nehrála ani jedna čtyřhra. Na nás čekalo závěrečné utkání o celkové 15.-16. místo proti Turecku. To prohrálo ve svém utkání proti Holandsku v poměru 0:3. Nedělní loučení mělo nastat ve 12:00 místního času.

Neděle 05.11.2006 – 12:00, zápas ČR – Turecko

Závěrečný den turnaje družstev. Den nejen velkého finále (Korea – Čína), ale i náš poslední zápas v turnaji družstev. Mým tajným přáním a krásným akcentem našeho týmu by bylo loučení vítězné. Nejen všem pochybovačům o smysluplností účasti našeho družstva na takové akci, ale hlavně proto, aby si hráči dokázali, že vítězství nad Austrálií není dílem náhody. Ano, určitě se nemůžeme srovnávat s týmy první osmičky, nebo evropských velmocí. Na druhé straně – nevyužít nabídnuté možnosti dobrého losu by byla obrovská škoda. A co náš soupeř z Turecka? Kdo viděl na vlastní oči tým, jeho herní kvality a pojetí na poslední „Polonii“ tj. ME U-17 v Brně (září 2005), ten zcela určitě potvrdí, že to není „totální outsider“ a badmintonový trpaslík. Jenom to, že dokázal postoupit ze základní skupiny z 2.místa a hlavně, že v boji o 3.-4. místo ve skupině „Z“ v boji proti Rusku při vedení 2:0 na zápasy ve třetím setů DŽ ho dělily 2 míče od hry o konečné 9.-12.místo. Vlastně zápas proti Rusku byl a asi dlouho bude pro Turky jejich „černou můrou“ tohoto turnaje. Nejlépe to ukazuje detailní zápis jednotlivých utkání. I závěrečná čtyřhra žen, za stavu 2:2 po setech 20:22, 20:22 ve prospěch Ruska, je toho důkazem. Prostě zápas proti Turecku, který celý turnaj odehrál jako my pouze se 4 hráči (2+2), pod vedením trenéra z Indonésie (který tam udělal obrovský kus práce), neměl být procházkou „růžovým sadem“.
Z tohoto pohledu musím před hráči smeknout, jak se s tlakem a zodpovědností vyrovnali. Nechci tady rozebírat detailně každé utkání. Vyzdvihnu 3 body. Jakub si konečně dokázal, že se může dostat nahoru a otočit i zápas, který ani v nejmenším nevypadal dlouho na vyhraný. Kika dovede vyhrát první set, jehož průběh je následující: 0:0, 0:5, 2:7, 5:11, 6:16, 10:18, 14:19, 18:20, aby konečný výsledek zněl 23:21. Poslední bod: kluci ve čtyřhře při „svém pojetí deblu a sehranosti“ přinesou zodpovědným výkonem veledůležitý bod. Snad lepší závěr turnaje družstev a nabuzení do individuálního turnaje jsme si nemohli přát.

Koukalová/Kopřiva – Durakcan/Epice : 13/21, 13/21……….(0 - 1)
Bitman – Kundakci: 18/21, 21/13, 21/14………(1 - 1)
Ludíková – Caliskan 23/21, 21/15……….(2 - 1)
Kopřiva/Bitman – Durakcan/Kundakci: 23/21, 21/14……….(3 – 1)


Dalšímu zhodnocení celého turnaje družstev i z pohledu konečných výsledků bych se chtěl věnovat v ještě jednom kratičkém příspěvku. Dnes bych ukončil zprávu pouze zjištěním, že se opravdu nemusíme za předvedené výkony (na kurtu i mimo něj) stydět. Nejde jen o historický nejlepší výsledek. Týmy Hong-Kongu, Ukrajiny, Kanady nebo Bulharska jsou zcela určitě velmi kvalitní. Už nejbližší budoucnost napoví, jak budeme schopní obstát v čistě evropské konkurenci. ME 2007 to jasně ukáže. Nesmíme ale zapomenout, že „historie“ se na detaily nebude ptát. A faktem je, že na 6tn World Junior Team Championships for Birimantara Cups jsme skončili na krásném 15.místě při historicky nejvyšší účasti týmů v dosavadní historii šampionátů. A to je velmi hřejivé konstatování v polovině MS juniorů, před zahájením individuálních soutěží.

Ty budou zahájeny už dnes za 7 hodin 45 minut. V brzkém pondělním ránu nebo pozdní nedělní noci (1:15 hodin ráno) – jak kdo chce, se s všemi badmintonovými příznivci v ČR i jinde loučí

Tomasz

  - Výsledky družstev
 

 
© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník