Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 


www.dutchjunior.nl

 

 

Dutch junior 2006


Naši junioři na „Dutch junior 2006“ v konfrontaci nejen s Evropou obstáli víc, než se ctí.

Ve dnech od 01.-05.2006 proběhl další ročník „Dutch junior 2006“.. Turnaj má dlouhou tradici o jejíž prestiži svědčí zařazení do nejkvalitnější kategorie „A“ turnajů EBU Junior Circuitu a kromě „German junior“ je druhým turnajem s možností konfrontace nejlepší evropské juniorky s Asií a jejími hráči mládežnické kategorie.

I letos se sjeli první březnový víkend do holandského Haarlemu hráči z 19 zemí. Punc turnaji nasadili hlavně hráči Malajsie a hráčky Singapuru. Kromě dánské „elity“, která se bude prezentovat až na „German junior“, starý kontinent reprezentovali hráči všech krajin, které něco v badmintonu znamenají. Proto je velmi potěšitelné, že v tak kvalitní konkurenci se naší hráči v turnaji neztratili a dokázali vybojovat mnoho velice cenných umístění.

Oficiální nominaci tvořili letos: P.Florián, O.Kopřiva, K.Ludíková a D.Koukalová. Kromě nich na vlastní náklady turnaj absolvovali další adepti širšího reprezentačního výběru : J.Bitman, P.Drančák a M.Vacková. Mnozí z našich hráčů se turnaje zúčastnili už opakovaně. Je vidět, že herní zkušenosti a hlavně možnost konfrontace s asijskými hráči, které na tomto turnaji mohou opakovaně získat, se stávají obrovskou devizou do budoucna.

O to víc si musím ocenit nejen umístění, které jsme dosáhli, ale hlavně úroveň předvedené hry a sportovních výkonů. Účast ve čtvrtfinále (dvouhra žen a smíšená čtyřhra) a mnohdy jen pověstný „krůček“ od účasti v semifinále, na turnajích této kvality si zaslouží uznání a obdiv. Na druhé straně může mrzet fakt, že jsou to stále ta stejná jména, která se z naší strany turnajů EBC circuitu zúčastňují. Pokud hráč má ambice, které sáhají výše, než za „náš rodinný český dvorek“, měl by ve svých 16-17 letech být na tomto turnaji přítomen. Dvojnásob v případě, že herní systém ve skupinách umožňuje sehráni minimálně 2 kvalitních singlových zápasů, nemluvě už o párech. A to mne jako trenéra NR může pouze mrzet. Kromě nemoci nenacházím moc důvodů pro ospravedlnění faktu, že nikdo z našich „Polonistů 2005“ tam nejel sbírat „herní ostruhy“ a vidět doslova „světový juniorský“ badminton. Tak snad možná příště.

Všechny výsledky lze najít na stránkách: www.dutchjunior.nl
Tak snad jenom vždy jednou větou k jednotlivým hráčům a utkáním, které předvedli.

DVOUHRA MUŽI

Pavel Florián (nasazený jako 9/16) prohrál ve dvou setech (6-15, 13-15) s Mathieu POHLem(GER). Určitě už sehrál i lepší utkání, nicméně německý mladík (ročník 89) už v prvním kole nejdelším zápasem v turnaji (trval 91 minut) a vítězstvím nad hráčem z Hong-Kongu Chi-Jin Lau v poměru (16-17, 15-11,17-16) dokázal, že není žádný badmintonový „zajíc“. J.Bitman postoupil ze skupiny a prohrál v prvním kole s nasazeným Angličanem Benem BECKMANem (9/16) ve 2 setech 14-17, 6-15. První set byl velmi dobrý a naznačil, že i dvouhra může být disciplína, kde je Jakub schopen sehrát velmi dobré zápasy. O.Kopřiva ve skupině zůstal „na raketě“ Arnauda GENINA (FRA) po setech 9-15, 11-15.

DVOUHRA ŽEN

Prví naše obrovská radost a čtvrtfinále do kterého se probojovala K.Ludíková . Nejvíc si, jako trenér cením jejího sportovního přístupu a bojovností při zápase s 3 nasazenou – Nehou PANDIT (IND) a jejího vítězství 11-4, 13-12. I čtvrtfinálové utkání proti Beiven ZHANG (SIN) – pozdější stříbrnou medailistkou – a prohra 9-11, 10-11 dokázala, jaký potenciál Kristína v sobě má. I tímto výsledkem dokázala, že jí právem patří vedoucí umístění v EBC junior circuitu 2005/2006 ve dvouhře žen po 6 turnajích.
D.Koukalová prohrála ve skupině rozhodující utkání s dobrou „známou“ P.Janošové z individuálního turnaje na ME 2005 v Holandsku – Eefje MUSKENS (NED). Po setech 3-11, 11-9, 10-13 tolik štěstí jako Pavla neměla, nicméně otočit utkání v 2.setu za stavu 2-8 a dovést set do vítězného konce bylo také hodné obdivu. Škoda neproměněného mečbolu. Martina Vacková podlehla v rozhodujícím duelu o vítězství ve skupině francouzské hráčce Emilii LEFEL 12-13, 2-11. A zase trochu škoda koncovky 1.setu. Věřím, že druhý set by hrála ve větším klidu

ČTYŘHRA MUŽI

Jedním z pozitivních okamžiků turnaje bylo vystoupení dvojice Florián/Kopřiva. Jejich vítězství a hlavně předvedený výkon proti dvojici z Hohg-Kongu : LAU/WONG 15-6, 15-7 bylo velmi dobré. Navíc i v dalším kole minimálně do stavu 11-11 v obou setech dokázali proti nasazeným Angličanům Ch.ADCOCK/P.MILLS (5/8) držet krok. Škoda těch koncovek (11-15, 11-15). Stejně pozitivní hodnocení nelze použít při hodnocení druhé naší dvojice – Bitman/Drančák, kteří v prvním svém zápase podlehli dvojici Q.THIES/S.AFIF z Holandska. Nemrzí ani tak vysoká prohra – 5-15, 4-15, jako předvedený výkon.

ČTYŘHRA ŽEN

Stejně jako v deblu kluků postupem do 2.kola a vítězstvím nad dvojicí z Holandska: T.K.LAM/M.SLAMAN po setech 15-10, 15-6 se naše reprezentační dvojice Ludíková/Koukalová dostala mezi nejlepších 16 párů. Zamrzí trochu těžký los a hry o postup mezi nejlepší osmičku proti 2.nasazenému páru ze Singapuru : V.NEO/Beiven ZHANG. Sety 4-15,1-15 jasně ukázaly rozdíl nejen v kvalitě, ale hlavně pojetí párových disciplín. Škoda, že nedokážeme v takových zápasech využít psychické výhody z toho, že nemůžeme nic ztratit – ale pouze získat. Každý bod, dlouhá výměna a i obrovská zkušenost z možností hrát proti hráčkám Asie, s tím se naše hráčky nesetkávají každý den

SMÍŠENÁ ČTYŘHRA

Druhý velice světlý okamžik naší účasti na letošním Dutch junior 2006. Naše nasazená dvojice Bitman/Ludíková (5/8) prošla po vítězstvích nad holandskými dvojicemi: Ridder/Soselisa (15-4, 15-3), a Branderhorst/Muskens (19-9, 15-3) mezi nejlepších osm párů. O postup do semifinále jsme podlehli dvojici z Anglie: DUNLOP/BRETT až po urputném boji 16-17 ve třetím setu (10-15, 215-10, 16-17). Nejde o výsledek ale opravdu velmi dobrý sportovní výkon v celém turnaji.
Druhá naše dvojice Kopřiva/Koukalová prohrála v 1.kole proti dvojici z Indie: A.Dewalkar/S.Padhye po setech 15-4, 5-15, 8-15. První set byl velmi dobrý, škoda, že když indická dvojice přestala kazit standartní rozehrávku (podaní/příjem/mezihra), nebyli jsme schopni udržet kvalitu hry předvedené v prvním setu.
P.Florián hrál s hráčkou z Francie – B.MATIAS. Prohráli po bojovném výkonu a ve 3.setech (15-11, 6-15, 5-15) proti nasazenému páru z Německa (3/4) : H.Roffmann/J.Kohler.

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

Pozitivní

- Velmi dobrá prezentace individuálních hráčů (Ludíková, Bitman-Ludíková,) v turnaji nejvyšší evropské úrovně
- Možnost konfrontace s asijskými hráči (nejen přímou konfrontací na kurtu), ale i sledováním jejich zápasů
- Individuální investice peněz do turnaje této úrovně hráči – kandidáty NR ČR, kteří nebyli v oficiální nominaci (Bitman, Drančák, Vacková)

Negativní

- Párové disciplíny a hlavně „deblové pojetí“!!!! To je určitě kámen úrazu. Na to, by jsme se měli všichni – hráči i trenéři zaměřit. Začíná to sestavením fixních párových dvojic, vysvětlení hráčům: co vlastně je debl je a jeho herními zákonitostmi a konče na velmi jasném, důrazném trvání na správném provádění jednotlivých technicko-taktických variant. A je jedno, ať‘ se jedná o podání a příjem nebo o složitější herní variace.
- Práce nohou v singlových disciplínách, technika pohybu po kurtu a hlavně 1.ní část – „aktivace nohou“ a start – vyrazit do směru, kde očekávám míček zahraný ze strany soupeře
- Technika zahrávání úderů v přední části kurtu – nebát se „hry u sítě“ (s dovětkem pokud možno co nejvýše!!) a také zahrávání míčů od „pásky“ v co nejvyšším bodě (klamavé údery u sítě)
- Pro párové disciplíny – obrana z BE strany a jít si aktivně za úderem
- Pokud máme setbol nebo mečbol – umění využít hned 1-ní možnost (první pokus) nebo maximálně napodruhé.

Se všemi hráči byli ihned po zápasech rozebírané veškeré poznatky a připomínky, které jsem jako vedoucí trenér na turnaji při sledování zápasů zjistil. Stejnou „pomoc“ a názor měli hráči možnost hráči vyslechnout i od R.Votavy, který pomohl na turnaji vést nejen své svěřence z Č.Krumlova (Florián, Klimeš, Domin), ale pomohl i v koučování bratrů Vitverových (kteří se na vlastní náklady turnaje zúčastnili také - transport zajistil p.Vitvera), nebo ostatních reprezentantů. I tímto způsobem chci mu poděkovat za jeho trenérskou pomoc.

Tomasz Mendrek (trenér NR ČR U/19 v badmintonu)
      

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník