Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
 
 

 

 

Naši junioři na "J E D N I Č K U"
na Trump Orlová Czech Junior International 2005


Ve dnech od 17. - 20. 11. 2005 proběhl další ročník Czech Junior International 2005. Jako již tradičně pořadatelem byla Orlová, hlavním sponzorem (stejně jako minulý rok) firma „Trump“. Turnaj má dlouhou tradici o jejíž prestiži a velké kvalitě svědčí zařazení jak do kalendáře IBF, tak i do EBU Junior Circuit. Nejinak tomu bylo v tomto roce.
     

Hráči 11 zemí se sjeli třetí listopadový víkend na severní Moravu, aby zápolili nejen o body do juniorského evropského žebříčku, ale aby především změřili svoje síly se stejně starými soupeři z ostatních zúčastněných krajin. V rámci EBU Junior Circuit 2005/2006 měl turnaj pořadové číslo 5 a týden po MM Slovenska juniorů v Prešově měli čeští hráči ideální možnost konfrontace svého sportovního umění s hráči: Chorvatska, Slovinska, Slovenska, Polska, Ruska, Walesu, Španělska, Německa, Rakouska, Belgie a Turecka.

Nutno objektivně dodat, že oproti minulým ročníkům kvalita účastí (zvláště u párových disciplín) byla ochuzena o hráče z ostrovů (Anglie, Skotsko). Na druhé straně je velmi potěšitelné, že naší hráči se v turnaji neztratili a dokázali vybojovat historicky nejlepší výsledek! Zisk 4 zlatých a jedné stříbrné medaile z 5 finálových účastí je nejen pro ně samotné, ale i jejich trenéry a troufám si říci i organizátory turnaje i celou badmintonovou veřejnost v ČR, tím nejkrásnějším dárkem a odměnou za práci, kterou do tréninku vkládají.

Nejde pouze o naše nejlepší, kteří skončili na stupních vítězů. Velikým příslibem a potěšitelným faktem byla účast, hra i předvedené výkony mnoha hráčů z „mladších“ ročníků. Pro ně byl turnaj určitě obrovskou mezinárodní zkušeností, možností, jak sbírat „herní ostruhy“ na mezinárodním poli. V neposlední řadě účast trenérů (střediskových i oddílových) nebo rodičů hráčů jasně ukázala, že zájem být na akcích tohoto typu je nezbytným předpokladem proto, aby ti, kteří vedou ve vlastním tréninkovém procesu své svěřence byli v „obraze“ a viděli „na vlastní oči“, kde se ubírá dnešní vývoj v badmintonu, jaká je úroveň hráčů evropského středu a jak vyznívají v konfrontaci s nimi naší sportovci. Tradičně velmi dobré a zkušené organizační zabezpečení turnaje spolu se sportovními výsledky, dosaženými našimi hráči se musí projevit i ve velmi kladném zhodnocení turnaje.

DVOUHRA MUŽI

Skvělým návratem na „badmintonový kurt“ se po nemoci prezentoval Pavel Florián. Kvůli zdravotním problémům musel oželet nejen účast, ale určitě i body do evropského žebříčku na MM Slovenska minulý týden v Prešově. I z tohoto pohledu nutno smeknout před předvedeným výkonem po dobu celého turnaje nejen v singlu, ale i ve čtyřhře s partnerem O. Kopřivou.

Kromě jediného ztraceného setu v semifinále s L. Zdenjakem (CRO) prošel celým turnajem suverénně bez ztráty setu. Po finálovém vítězství nad E. Velasquezem (ESP) 15:11, 15:4 je to jeho 2. vítězství (po MM Slovinska) v turnaji EBC Junior Circuit 2005/2006. Tím i upevnění 2. místa v průběžném pořadí po 5 turnajích.

Z ostatních hráčů, kteří prošli sítem kvalifikačních zápasů ve skupinách a postoupili mezi posledních 16. hráčů nutno zmínit O. Kopřivu a J. Bitmana. Oba svou účast skončili v osmifinále. J. Bitman prohrál se stávajícím vedoucím hráčem EBC Junior Circuit – Z. Durkinjakem ve dvou setech 9:15, 12:15. O. Kopřiva zůstal „na raketě“ I. Utroši (SLO) 10:15, 4:15.

DVOUHRA ŽEN

Ze čtyř účastí ve finále, které K. Ludíková absolvovala v dosavadním průběhu EBU Circuit 2005/2006 dokázala počtvrté zvítězit. Vítězství o to hezčí, že se to povedlo na domácím nejvýznamnějším juniorském turnaji. Stejně jako u Pavla Floriána kromě malého zaváhání a výhře ve 3 setech ve čtvrtfinále proti S. Bertels (BEL) 9:11, 11:5, 11:5 celým turnajem prošla vcelku suverénně. Právem jí proto patří se ziskem 200 bodů místo vedoucí hráčky ve dvouhře žen po 5 turnajích EBC Junior Circuit 2005/2006.

K ostatním naším hráčkám, které postoupily do závěrečných bojů (mezi posledních 16) patří D. Koukalová, A. Molnariová a M. Hrdličková. Zvláště u dvou posledně jmenovaných se jednalo o velmi příjemné překvapení. D. Koukalová prohrála s pozdější finalistkou A. Kovač (SLO) v poměru 4:11, 2:11. Sama očekávala asi trochu více. To je ale badminton. Po skvělém vítězném utkání v základní skupině proti Belgičance S.Bartels (2/1 na sety) v sobotu už nedovedla plně zopakovat výkon z předcházejícího dne.

Pro A. Molnáriovou resp. M. Hrdličkovou i přes prohru v osmifinále proti J. Viktoria (ESP) 0:11, 5:11 resp. Sen Hatice N. (TUR) 7:11, 6:11 nejen výsledek, ale i vlastní herní projev v průběhu celého turnaje určitě budou obrovským povzbuzením do dalšího tréninku a sportovní práce.

ČTYŘHRA MUŽI

Jediná disciplína, ve které jsme nestáli na bedně na tom nejvyšším místě. Po dramatickém průběhu musela „sklonit hlavu“ naše dvojice Florián/Kopřiva před dvojici z Polska M. Rogalski/M. Szalankiewicz 14:17, 12:15. Semifinále bylo ryze českým duelem. V něm Bitman s Drančákem prohráli proti pozdějším „stříbrným“ – 12:15, 9:15. Jejich konečné 3.místo je také určitě velmi krásným umístěním.

ČTYŘHRA ŽEN

Druhé zlato pro K. Ludíkovou, tentokrát v páru s D. Koukalovou. Tímto výsledkem zopakovaly vítězství z MM Slovenska v Prešově. Ve finále porazily dvojici z Turecka E. Epice/Sen H. N. v poměru 15:2, 15:12. V semifinále porazily smíšenou česko-španělskou dvojici L. Suchánkovou/Aja A. M. – 15:6, 15:7. Na rozdíl od čtyřhry mužů nutno dodat, že kromě výše zmíněných dvojic, ve čtvrtfinále měly zastoupení ještě dva další páry. E. Maixnerová s P. Hofmanovou (obě dvě ročníky 1990) prohrály s pozdějšími vítězkami Ludíkovou/Koukalovou v poměru 6:15, 0:15. Naopak B. Kosová se svou partnerkou M. Vackovou prohrály proti páru Suchánková/Aja A.M. po třísetové bitvě: 15:8, 8:15, 14:17.

Na závěr lze pouze konstatovat, že svým třetím vítězstvím ze 4 turnajů je dvojice Ludíková/Koukalová jasně v čele průběžného pořadí EBC žebříčku po 5 turnajích a má velmi dobrou výchozí pozici pro 2. část sezóny a turnaje už v roce 2006 („Dutch Open“, German Open“ a MM Belgie juniorů).

SMÍŠENÁ ČTYŘHRA

Do třetice všeho dobrého. Takovým konstatováním mohla zakončit úvahu o zhodnocení své účasti po získání třetího zlata K. Ludíková na TRUMP Czech Junior International 2005 v Orlové. Po finálovém vítězství se svým partnerem pro mixa J. Bitmanem nad polskou dvojici Kowalik/Flis 15:3, 15:12 svým soupeřům nejen vrátila prohru ze semifinále MM Slovenska 2005 před týdnem v poměru 15:9, 9:15, 9:15, ale po zisku „stříbrné placky“ na MM Švýcarska na přelomu září/října tohoto roku a vítězství na MM Slovinska s díky tomuto výsledku vrátila na 1. místo průběžného žebříčku EBC Circuitu 2005/2006. Nejen však body, ale hlavně kvalita herního projevu, která rostla zápas od zápasu, byla tím hlavním a pozitivním bodem.

Do čtvrtfinále turnaje v Orlové se probojovaly ještě dvě naše dvojice. P. Drančák s B. Kosovou po 3 setové bitvě podlehli dvojici Kundakci M.G./Epice E. (TUR) 17/14, 9:154, 12:15. Příjemným překvapením byl postup do čtvrtfinále mladé dvojice A. Volf/E. Maixnerová. Ti porazili dvojici z Ruska – Verkhodonov K./Kuznetsova T. 15:4, 15:8. O postup mezi nejlepší čtyři páry však podlehli pozdějším vítězům – Bitmanovi s Ludíkovou 6:15, 5:15.

Všechny detailní výsledky budou v brzké době určitě k nahlédnutí na stránkách ČBaS a zcela určitě i IBF a EBU.

CELKOVÉ ZHODNOCENÍ

  • Velmi dobrá prezentace hráčů z ročníků 1988 (generace pro ME 2007)

  • Pro hráče letošního ME U 17 – u mnohých velmi dobrý herní projev (Jelínek atd.), nebát se objezdit a sbírat zkušeností z ostatních turnajů EBC Junior Circuit, které se konají v „dosažitelné vzdálenosti od ČR (Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko). Je vidět, že ti, kteří toho alespoň v částečné míře využívají už teď‘ (Hrdličková, Maixnerová, Molnáriová, Hofmanová atd.) jsou na kurtu proti cizím hráčům daleko jistější, věří si. Je to ohromná deviza pro budoucnost. Hlavně kluci , pokud chtějí něco v mezinárodním měřítku v budoucnu dokázat, měli by se nad tímto bodem minimálně zamyslet.!

  • Párové disciplíny a hlavně „deblové pojetí“! To je určitě kámen úrazu. Na to, by jsme se měli všichni – hráči i trenéři zaměřit. Začíná to sestavením fixních párových dvojic, vysvětlení hráčům: co vlastně je debl je a jeho herními zákonitostmi a konče na velmi jasném, důrazném trvání na správném provádění jednotlivých technicko-taktických variant. A je jedno, ať‘ se jedná o podání a příjem nebo o složitější herní variace.

  • Nadstandardní výkony jednotlivců (P. Florián, K. Ludíková a jiní) jsou dle mého názoru nejlepším příkladem pro mladší hráče a zároveň i potvrzením pravidla, že dlouhodobý náročný a cílevědomý trénink časem přináší ovoce. Platí to nejenom pro tento turnaj, ale i pro celkové umístění našich nejlepších juniorů po odehrané polovině turnajů v průběžném pořadí EBC Junior Circuit 2005.

Jsem rád, že tímto konstatováním lze ukončit hodnocení nejen turnaje v Orlové, ale i 1. části mezinárodního juniorského kalendáře v sezóně 2005/2006 z pohledu účasti hráčů ČR v těchto turnajích. Snad nejen výsledky, ale hlavně herní projev na kurtu vám vlije mnoho energie a motivace do další tréninkové práce. A nám trenérům přeji, abychom v našich oddílech, klubech a střediscích mohli pracovat se stále větším počtem hráčů s „přístupem IN“, kteří jsou schopni se poprat s pocitem, že i oni mohou a hlavně sami chtějí něco v badmintonu dokázat a něco tomu i obětovat!

Tomasz Mendrek
 

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník