Na úvodní stránku... Český Badmintonový Svaz
czechbadminton.cz

Oficiální partner
 
         www.badminton.com.pl 

 

MM Polska juniorů 2007 - Glubczyce

18. - 21. 01. 2007 (Glubczyce)

Skončil čtvrtý den soutěží na dalším turnaji EBC junior circuit 2006/2007. Po vánoční přestávce a MM Belgie juniorů (12.-14.01.) byl to další turnaj, ve kterém naší hráči mohli sbírat nejen body do evropského žebříčku, ale hlavně získávat cenné mezinárodní zkušenosti a konfrontovat svoje badmintonové umění s ostatními státy.

MM Polska je tradičním turnajem,na kterém česká výprava patří k těm největším. I letos 21 mladých hráčů přijelo do polské badmintonové„Mekky“ – Glubczyc. Mezinárodní konkurence (ve srovnání s minulými ročníky) nepatřila k těm nejsilnějším. Bylo to takové otevřené mistrovství středo a jihoevropských států – Ukrajiny, Ruska, Polska, Slovenska, Slovinska, Chorvatska, Bulharska a nás. Pro starší ročníky by nejlepším pojmenováním a přirovnáním mohlo být „MM bývalých sovětských satelitů“.

Turnaj byl rozehrán už ve čtvrtek odpoledne a konečné výsledky se všemi zápasy lze najít na stránkách Polského badmintonového svazu - www.badminton.com.pl.

V jedné větě lze turnaj zhodnotit jako konfrontaci ukrajinské „školy“ s ostatními státy. Opakovalo se tak v malém MM Slovenska juniorů v září 2006. S dovětkem, že z našeho pohledu jsme se dokázali prosadit. Vždy konečnou pro naše hráče byli hráči z Ukrajiny: Zavadaly a Martynenko.

Dvouhra muži: Jakub Bitman stříbrný!
Svoje absolutorium si zcela určitě zaslouží Jakub Bitman. Nejen za celkové druhé místo a stříbrnou placku. Hlavně za předvedený výkon a celkové pojetí hry. Finálové „STOP“ od Zavadského nic nezmění na faktu, že cestou do finále zvládl velmi dobře nástrahy dalších dvou Ukrajinců – Martynenka a Panchenka a v semifinále Bulhara Boychinova. Vyvrcholila tím i série, která začala na MM Turecka (prosinec 2006) a druhé místo ve DM, a čtvrtfinále MM Belgie ve DM z minulého týdne. Tam pouze pozdější vítěz Martins (Portugalsko) byl nad jeho síly a to po urputném třísetové bitvě.Celkově se dá říci, že v této kategorii nikdo z našich hráčů nezklamal. Nicméně si dovolím vyzdvihnout ještě 3 body. Hru a bojovnost mladíka Lukáše Zevla.Úspěšný návrat po dlouhé nemoci P.Hoška a potvrzení dobré formy P.Jelínka.. Zajímavý byl hned jeho první zápas slovenským hráčem Vícenem, který náš hráč vyhrál 21:19 ve třetím setu. Bylo to měření mezi vítězi posledních U/19 z minulého týdne, které se konaly jak u nás v ČR (Brno),tak i na Slovensku. Ale i ostatní hráči: P.Drančák, Jan Benbenek a další se za svoje vystoupení nemusejí zcela určitě stydět.

Dvouhra žen:
Tam už situace (při neúčastí K.Ludíkové) není tak růžová. Nicméně pozitivním překvapením turnaje je pro mne výkon E.Maixnerové. A platí to pro všechny disciplíny, do kterých nastoupila. Ve dvouhře dokázala porazit první nasazenou hráčku: Poznanovič. Konečná od Ukrajinky Martynenko ( a to ve všech třech disciplínách) nic nemění na tom, že sehrála nejlepší turnaj, ve kterém jsem ji viděl. Marina Vacková odvedla solidní výkon. V konfrontaci s nejlepší Bulharkou však větší počet nevynucených chyb, menší úderová jistota v rozhodujících okamžicích rozhodla a konečném výsledku utkání. Ještě jednu větu k D.Koukalové. Prohra s hráčkou z Ukrajiny není zcela určitě ostudou ani propadákem. Nicméně si myslím, že Dominika už sama pro sebe potřebuje prorazit nějakým výraznějším výsledkem na circuitu (postup do semifinále). Množství herních zkušeností a mezinárodních turnajů, které má za sebou by ji k tomu měly plně pomoci.

Smíšená čtyřhra: Drančák/Maixnerová bronzoví!
Z párových disciplín – naše nejúspěšnější. Druhá medaile (bronzová) dvojice Drančák/Maixnerová patří k dalšímu velmi pozitivnímu bodu turnaje v Polsku. Škoda, že páre Bitman/Orlovská šla už ve čtvrtfinále na Zavadského/Martynenko. Ti shodou okolností v dalším kole porazili i Pavla s Eliškou. Třetí dvojicí, která postoupila mezi posledních 16 párů byl M.Skála/Š.Křížková.

Čtyřhra muži:
Nejpozitivnější dojem na mne zanechali bratří Benbenkové. Nejen postupem mezi posledních 8 párů, ale hlavně způsobem hry, bojovností a vzájemnou souhrou. Dvojice Drančák/Vitvara zkvalitňovala svůj výkon s každým zápasem. Prohra ve čtvrtfinále s dvojicí Natarov/Zavadský není určitě ostudou. Dvojnásob pokud vezmeme v úvahu vlastní průběh zápasu. Doufám, že i sami kluci zpětně viděli, že lze hrát proti takovým soupeřům. Nicméně větší úderová jistota a variabilita (hlavně v obraně a při přechodu z obrany do útoku) a větší herní pestrost při hraní úderů ve středové části kurtu rozhodla o vítězství Ukrajinců. Třetí sledovaná dvojice: Kopřiva/Drančák postupem mezi 16 nezklamala. Nicméně herní a tréninkový výpadek Ondřeje (celý prosinec bral antibiotika) je na něm hodně znát.

Čtyřhra žen:
Prohry hned v prvních kolech proti pozdějším vítězkám (Martynenko/Masenko) a bronzovým (Kazarinova/Ulitina) znamenaly stop pro naše obě dvě dvojice Maixnerová/Molnariová i Koukalová/Křížková. Je škoda, že los přiřkl tak silné soupeřky hned v prvním kole. Na druhé straně 3.setová bitva Dominiky a Šárky naznačila stejně jako u kluků jednu věc. Naše obranná fáze a hlavně variabilita úderů, mezihra ve střední části kurtu je tím, kde ztrácíme nejvíce bodů. Kvalita podání a příjmu (míč zahrávat pokud možno co nejvýše na pásce) je dalším bodem, kde každý hráč může zapracovat sám v rámci oddílových tréninků. V systému počítání, který dnes existuje, platnost předešlé věty je potvrzena na 105%.

Co lze vyzdvihnout dále. Pro mě je to určitě účast mladých hráčů z Českého Krumlova (Klimeš, Domin, Zevl, Švédová) pod vedením Radka Votavy. Každý zápas byl pro ně z hlediska zkušeností, herní atmosféry obrovskou školou pro jejich sportovní kariéru..Myslím si,že tyto poznatky, jak v samotném tréninku (motivace do něj), tak i v průběhu našich turnajů budou do budoucna 100% zúročeny.

V průběhu turnaje se konala schůzka s reprezentanty, ve které jsem hráčům nastínil představu o další přípravě směřující ke sportovnímu vrcholu sezóny: ME juniorů b německém Saarbrückenu. Hráči informovali trenéra NR o turnajích, kterých se chtějí zúčastnit v nejbližším období.

S poděkováním za pomoc při koučování hráčů NR –Radku Votavovi, Petru Koukalovi a P. Maňáskovi končím kratičké „resumé“ 18.MM Polska v badmintonu v polských Glubczycích zdraví

Tomasz Mendrek (trenér NR ČR juniorů)
   

© Copyright ČBaS.   Stránky navrhl a spravuje - Filip Stádník