logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Tchaj-wanec Yang Po-Hsuan kontroluje, jestli je míček v pořádku. Autor: Badmintonphoto.

Aktuální vývoj: přípravy na mistrovství Evropy v Kyjevě pokračují, kvalifikační kritéria na OH se měnit nebudou

Největší a nejstarší turnaj planety All England Open je od středy v plném proudu a někteří hráči si po zápase nepodávají ruce. Není to projevem jejich neslušnosti, ale opatrnosti. Jaká další doporučení v souvislosti se šířením koronaviru vydaly badmintonové autority a jaká je situace kolem chystaného mistrovství Evropy na Ukrajině?

Evropský šampionát v Kyjevě, který má pro hráče ze starého kontinentu uzavírat olympijskou kvalifikaci, se zatím neruší ani neodkládá, informovala ve středu Evropská badmintonová federace BEC. Ta zároveň ujistila, že situaci s šířením koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci COVID-19 pečlivě sleduje a na aktuální vývoj bude náležitě reagovat.

Na Ukrajině je v současnosti pouze jeden potvrzený případ nákazy COVID-19, přesto tamější politická reprezentace rozhodla o zákazu diváků na všech sportovních akcích, a to do 3. dubna. Badmintonové ME je na programu od 21. do 26. dubna, což by nahrávalo konání i s diváky, dá se však předpokládat, že nákaza se bude šířit a rozšíří se i bezpečnostní opatření.

V předchozích dnech jsme již informovali o zrušených turnajích z kalendáře BEC, z nichž se nás nejvíce dotklo karvinské KaBaL International. Tomu vystavilo stopku nařízení české vlády a ministerstva zdravotnictví o zákazu akcí s účastí nad 100 osob. BEC již dříve zrušila třeba Polish Open, Portuguese International Championships, German Open, Spanish Para Badminton International, kam měli vycestovat čeští para-badmintonisté, nebo Polish U17 International.

Velmi diskutované téma, totiž jak aktuální situace a rušení turnajů ovlivní probíhající olympijskou kvalifikaci, má zatím jedinou odpověď: BWF neplánuje žádné úpravy kvalifikačních kritérií včetně třeba prodloužení kvalifikačního období.
Chrisi Langridgeovi (vlevo) se do potřesu ruky nechtělo, a tak zvolil povolený alternativní způsob. Autor: Badmintonphoto.

Federace neustále aktualizuje seznam frekventovaných otázek a odpovědí týkajících se koronaviru a bezpečnostních opatření. Najdete je zde.

Vybíráme to nejzajímavější:

Co se podávání rukou před či po zápase týče, BWF jej nezakazuje. Pro ty hráče, kteří se tomuto přímému kontaktu se soupeřem či rozhodčími chtějí vyhnout, je doporučena jiná forma děkovného gesta, například úklon se sepnutými dlaněmi (například Thajci se ničemu novému učit nemusí, toto gesto praktikují vůči soupeřům i rozhodčím běžně, pozn. red.).

Hráči přihlášení na turnaj, který byl posléze pořadatelem zrušen, jsou automaticky odhlášeni. Není od nich vyžadována žádná další akce.

Hráči ani jejich trenéři nemají automaticky nárok na refundaci nákladů na letenky od pořadatelů turnaje. Na vině je totiž tzv. vyšší moc. BWF doporučuje kontaktovat primárně leteckou společnost a zkusit získat své peníze zpět zde. Refundace nákladů za ubytování bude předmětem vyjednávání mezi pořadatelem a jednotlivými hotely.

Pokud se turnaj, který byl původně odložen, uskuteční v novém termínu, je nutné se na něj přihlásit znovu.

O dalším průběhu bezpečnostních opatření vás budeme informovat. V mezičase sledujte třeba úžasná představení nejlepších světových hráčů na All England Open!

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading