logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Lukáš Holub, Michaela Fuchsová, Alžběta Bášová, Michaela Zelinková a Jan Hubáček

Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou se na novou sezónu připravovaly 3100 metrů nad mořem

Zajímá vás, jak se během léta připravují naše nejlepší deblistky Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou? Věřte, že v červenci zdolávaly kopce v rakouském Söldenu a společně s hradeckými spoluhráči Lukášem Holubem, Janem Hubáčkem a proseckou Michaelou Zelinkovou ve výšce 3100 metrů nad mořem nabíraly kondici pro nadcházející sezónu. 

Nahlédněte do tréninkových podmínek aktuálně 76. páru světa v deblu, za nějž na otázky odpovídala Alžběta Bášová. Tu již za dva týdny čeká MS v Číně, kde si zahraje mix spolu s Jakubem Bitmanem.

Bětko, popsala bys nám, jak soustředění probíhalo? Mezi jakými nadmořskými výškami jste se pohybovali a jaké jste měli zázemí?
Naše soustředění probíhalo již druhým rokem v rakouském Söldenu, což je vysokohorské středisko známé hlavně Světovým pohárem v alpském lyžování. Tomu samozřejmě odpovídal náročný terén, ale také velmi kvalitní služby v tomto nádherném údolí. Měli jsme k dispozici pokoje se společenskou místností a kuchyní, kde jsme si připravovali jídla a trávili volné chvíle.

Ubytováni jsme byli asi v 1300 m. n. m., trénovat jsme jezdili většinou do 2500 nebo až 3100 metrů. V Rakousku jsme strávili týden a staral se o nás samozřejmě náš trenér Petr Báša, fyzioterapeutka Ivča Sahánková a moje mamka Lída, která plnila roli psychické podpory. 
Tréninková skupina Petra Báši v Alpách.

Jaký byl váš systém tréninků? 
Plán byl celkem jasný, taťka (otec Alžběty Petr Báša, pozn. red.) si nás minulý rok otestoval a letos zařadil jen ty největší tréninkové lahůdky. Trénovali jsme všichni společně 3x denně, zaměření bylo dopoledne hlavně na rychlost a dynamiku, odpoledne přišla vytrvalostnější fáze. 
 
Nastíníš váš typický den na soustředění?
- 7:15 výběh na probuzení (rozcvička),
- Snídaně,
- 9:30-11:30 dopolední fáze: na venkovním hřišti (sprinty na lanech, odrazovka se závažím, následně rychlost - např. žebřík, dřepy s činkou opět následované rychlostí, házení wallbaly….),
- Oběd,
- 15:00-16:30 odpolední fáze: lanovkou nahoru, kde jsme po pár sprintech přešli na oblíbené HIIT do svahu,
- 17:00-19:00 vyrovnávací cviky či beach volejbal, každodenní regenerace v bazénu a posezení na verandě (úsměv),
- Večeře.
Alžběta Bášová a Michaela Fuchsová v Alpách s trenérem Bášou a spoluhráči.

Který moment byl pro tebe ze sportovního i nesportovního hlediska nejhorší, a který sis naopak užila?
Rozhodně nejvýživnější byl trénink v 3100 metrech nad mořem, kdy jsme měli za úkol sprintovat do sjezdovky, intervaly 15s na 25s, 3-4 série po šesti. Vzhledem k tomu, že v téhle nadmořské výšce je nedostatek kyslíku citelný už při rozcvičce, jsme si opravdu sáhli na dno.

No a nejlepší zážitek asi hned následoval! Samozřejmě až po tom, co jsme museli dobíhat poslední lanovku, jinak by nás čekal celkem nepříjemný tříhodinový pochod dolů. Člověk je na sebe pak docela pyšný, že to zvládnul a odmakal naplno. 
Nesměl chybět ani oblíbený beach.

Koho považuješ za největšího tahouna vaší tréninkové skupiny?
Myslím, že v naší skupině všichni víme, proč podstupujeme takhle náročné tréninky, a snažíme se na 100 %. A když někdo nemůže, dokážeme se navzájem podpořit. Dohromady nám to prostě funguje, vzájemně se táhneme a dokážeme se vyhecovat. 

Prozradíš nám, proč se zatím nepřipravuješ se svým mixovým partnerem Kubou Bitmanem, se kterým jste se kvalifikovali na MS, které je již za 2 týdny?
Kuba se rozhodl pro trénování v Praze, přeci jenom už není nejmladší a potřebuje trochu jiný typ tréninku (smích). V úterý už jsem se k němu ale připojila a společně odtrénujeme ty zbývající necelé dva týdny.  
 
 
About the author
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading