logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Alžběta Bášová a Šárka Křížková: Mistrovství světa? Chceme především sbírat zkušenosti. Ale také ukázat co nejlepší hru.

Alžběta Bášová bude nejmladší českou reprezentantkou na mistrovství světa v historii. Spolu se Šárkou Křížkovou si zahrají čtyřhru žen. Jak se na mistrovství i příští sezónu obě české reprezentantky připravují?


Šárka Křížková (vlevo) a Alžběta Bášová

Kdy začala vaše letní příprava a kde se budete připravovat?
Alžběta: Svou přípravu jsem chtěla začít na třítýdenním soustředění na Ukrajině, bohužel jsem tam kvůli zranění zad neodcestovala. Nedávno jsem se stala členem První badmintonové, a tak jsem s nimi začala zvolna trénovat na konci června v Lendavě. Teď mám v plánu přibližně třítýdenní soustředění v Nymburku. Potom bude následovat týdenní soustředění s mým oddílem a odtud pojedu na Mistrovství světa do Francie, kde jsme na poslední chvíli získaly právo účasti.
Šárka: Jak už se zmínila Alžběta, chtěly jsme se společně zúčastnit soustředění na Ukrajině. Alžběta ale nemohla odjet, a tak jsem vycestovala sama. Strávím na Ukrajině celé čtyři týdny s Ukrajinci, kteří se také připravují na Mistrovství světa. Po mém příjezdu už budeme společně s Alžbětou dolaďovat formu a pak vyrazíme do Paříže.
 
Kdy jste odehrály poslední turnaj loňské sezóny a jaký bude váš první turnaj sezóny nové?
Alžběta: Sezónu jsem ukončila mezinárodním turnajem ve Slovinsku a novou začnu buďto Mistrovstvím světa nebo Bitburger Open.
Šárka: V loňské sezóně jsem odehrála poslední turnaj ve Slovinsku. Začátek nové sezóny bude jiný než dříve. Koncem srpna budu poprvé hrát na mistrovství světa dospělých a moc se tam těším.
 
Jak vypadá váš trénink? Na co je zaměřený?
Alžběta: V dubnu a červnu jsem dělala hlavně na zlepšení techniky běhu, sprinterské rychlosti a na odrazové síle. V současné době ještě nejsem kvůli zranění schopná na 100 % trénovat všechny herní činnosti, a proto se v tomto období zaměřuji na plavání, různá stabilizační cvičení a všeobecnou vytrvalost.
V sezóně trénuji rychlost, hodně provádíme multishuttles se zaměřením na párové disciplíny. Na zahradě máme také pískový kurt na badminton, kde můžu trénovat silovou vytrvalost.
Šárka: Můj trénink je obdobný jako u Alžběty. Od dubna do června se připravuji kondičně. V současné době jsem na soustředění na Ukrajině, kde se věnuji jak kondiční přípravě, tak probíhají i badmintonové tréninky. Po mém návratu trénink přizpůsobíme přípravě na mistrovství světa. Počítám s tím, že trénink bude zaměřený převážně na párové věci, ale občas zařadíme i něco ze singla.
 
Jak často trénujete?
Alžběta: V sezóně v týdnu, když není turnaj, mám 4 odpolední dvouhodinové tréninky a 2 ranní, kde s taťkou trénujeme hlavně techniku. K tomu samozřejmě doma posiluji a chodím běhat.
Šárka: V sezóně mám hrací trénink většinou 4x týdně. Kromě toho také chodím běhat a posilovat, kvůli regeneraci většinou chodím i 1x týdně do bazénu. Vše se odvíjí od toho, jaké mám turnaje a v jaké fázi probíhá sportovní sezóna.
 
Kdo vás vede, koho máte za sparingpartnery?    
Alžběta: Trénuji pod vedením mého taťky, Pavla Maňáska a také za občasných rad mé mamky.
Šárka: Trénuji s Pavlem Maňáskem a panem Bášou.
 
Jaké jsou vaše tréninkové rekordy letošního léta?
Alžběta: Letos jsem asi žádný pořádný rekord netrhla.
Šárka: V tomto létě jsem si nestanovila žádný rekord.
 
Tréninky jsou spíše monotónní, stejné nebo je každý svým způsobem jiný? 
Alžběta: Každý můj trénink je jedinečný. Jinak by mě to ani nebavilo, můj trenér se na každém tréninku předvede něčím novým.
Šárka: Někdy jsou tréninky každý jiný, ale stane se, že je třeba zapracovat na jedné věci, a to jsou pak podobné.
 
Kdy nastala tvoje zatím nejhorší chvilka na tréninku?
Alžběta: Asi když jsem si něco udělala se zády a nemohla jsem se ani pohnout.
Šárka: Moje nejhorší chvilka na tréninku nastala asi tady na Ukrajině.
 
Je něco na co se během tréninku těšíš?
Alžběta: Jak to potom všem na turnaji ukážu.
Šárka: Vlastně na všechno kromě takových drsnějších částí tréninku na fyzičku, třeba takové skákání přes tuby není moc velká zábava. (úsměv)
 
Co naopak během letní přípravy nemusíš?
Alžběta: Letní přípravu mám vlastně docela ráda, takže asi nenajdu nic, co bych nesnášela.
Šárka: Léto je fajn, dá se jenom trénovat a žádná škola. Mohu si tak dovolit absolvovat náročnou přípravu.
 
Co ještě stihneš během přípravy? Jaké jsou tvé ostatní letní činnosti?
Alžběta: Kromě badmintonu hraji také beachbadminton. (úsměv)
Šárka: Celý měsíc jsem na Ukrajině, kde kromě herní přípravy absolvuji také náročnou fyzickou přípravu a po návratu snad stihnu i nějaké plavání.
 
Na konci srpna se uskuteční mistrovství světa. Jak budete časovat formu na tento turnaj?
Alžběta: Vrcholem přípravy by mělo být soustředění v Nymburce za účasti rakouských a slovinských hráčů a národního týmu Bulharska, se kterým přijede i Petya Nedelcheva. Na to se opravdu těším.
Šárka: Jak jsem se zmínila, po mém návratu z Ukrajiny budeme trénovat společně s Alžbětou, abychom měly dobrou formu.
 
Jaké jsou cíle na mistrovství i ty dlouhodobější na celou příští sezónu?
Alžběta: Na MS jedu v 16 letech samozřejmě především sbírat zkušenosti a motivaci do dalšího tréninku, takže budu ráda za každou vyhranou výměnu. V příští sezoně bych se chtěla kvalifikovat na ME U19, předvést pořádný výsledek a také obhájit titul v mixu a třeba i získat další.
Šárka: Cíle na mistrovství světa budou tak trochu záviset na losu. Každopádně chci ukázat co nejlepší hru. Na mistrovství republiky bych ráda obhájila medailové umístění. V průběhu sezóny plánujeme účast na mezinárodních turnajích a s tím souvisí i naše postavení na evropském a světovém žebříčku v ženské čtyřhře, ale v letošní sezóně chceme vybojovat lepší umístění.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading