logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Petr Martinec. Foto: Jan Rumler.

Berme současnou situaci jako parádní příležitost pro kondiční přípravu, vzkazují čeští trenéři

Dali jsme prostor několika českým badmintonovým trenérům, aby popsali, jak řídí tréninky svých svěřenců v dobách nouzového stavu. Čtěte díl druhý a inspirujte se!

 
Markéta Osičková

S jakými hráči pravidelně pracuješ, tj. pro koho vymýšlíš program i za současné situace?
Pracuji především s mládeží ve věku od 10 do 18 let, připravuji každý týden kondiční program pro všechny kategorie, U13 a mladší, U15 a dorost. 
 
Jak ses přizpůsobila nemožnosti trénovat v hale? Jak vypadají nyní tvoje tréninky?
Sedím a píšu… V zásadě jdu po posilování, rozvoji koordinace, obratnosti a rychlosti, co se dá dělat doma. V jednotlivých kategoriích se liší především časy a počty cvičení. Zatím je to vše na papíře (např. plán pro kategorii U13 zde) plus doporučení na jednu aplikaci.
 
Co nejkreativnějšího a nejoriginálnějšího jsi do přípravy svých svěřenců zařadila?
V plánu na tento týden máme i hraní o zeď nebo podání na "fiktivní síť" na zdi. Snažím se vkládat nějaké zábavnější prvky (kotouly, stojky na hlavě), ale myslím, že motivace doma něco dělat je složitá. Mládežníci mají i dost úkolů ze školy, tak se je snažím přesvědčit, že cvičení je "relax" a odreagování. 
 
Moji mladší kolegové z oddílu připravili soutěž o nejkreativnější domácí přípravu, hráči posílají fota a videa, která průběžně zveřejňujeme na našem Facebooku a webu. Moc se mi líbí i různá videa na internetu, třeba krátká a srozumitelná instruktáž českých výsadkářů.
Markéta Osičková radí Magdaléně Lajdové a Denise Šikalové. Foto: Lenka Johánková.
 
Máš nyní šanci promluvit ke všem badmintonistům v ČR. Jaký jeden tip bys jim dala?
Berte toto nepříznivé období za parádní kondiční přípravu, možnost věnovat se detailům svého těla a porozumění tomu, jak svaly pracují. Buďte pozitivní, cvičte, dodržujte životosprávu, protože "ve zdravém těle zdravý duch" platí i naopak.
 
 
Michal Turoň

S jakými hráči pravidelně pracuješ, tj. pro koho vymýšlíš program i za současné situace?
Mám to trochu složitější, protože zajišťuji přípravu velkého počtu hráčů ve věkovém rozmezí od pěti let po třicátníky. Od dětí přes závodní hráče všech kategorií až po reprezentanty. A každý z nich musí mít mou pozornost, a tedy i plán "nouzové" přípravy.
 
Jak ses přizpůsobil nemožnosti trénovat v hale? Jak vypadají nyní tvoje tréninky?
Tím, že se zavřely haly, jsme se museli zaměřit převážně na kondici. Pro všechny své hráče jsem vypracoval "operativní" plány ve čtyřech kategoriích: děti, závodní hráči I., závodní hráči II., reprezentanti. Vše se muselo přizpůsobit i jejich možnostem, tím myslím prostor, načiní, možnost tréninku venku a podobně. Hlavní náplní je momentálně kondice, taktická příprava u rozborů videa, ideomotorický trénink, kompenzace a další.
 
Co nejkreativnějšího a nejoriginálnějšího jsi do přípravy svých svěřenců zařadil?
Už jen fakt, že jsem musel pro všechny své hráče narychlo "překopat" připravené tréninkové plány, byl velký kreativní počin (smích). Bohužel největší kus práce nás ještě čeká. Musíme se v sezóně a dlouhodobých plánech zase zorientovat. Jinak jsem řešil asi to, co ostatní. Kde vzít nářadí, jak vměstnat trénink do obýváku a podobně. 
 
Máš nyní šanci promluvit ke všem badmintonistům v ČR. Jaký jeden tip bys jim dal?
Zůstaňme pozitivní a věřme, že vše bude brzy dobré a my z toho vyjdeme silnější.

Michal Turoň, Matěj Hubáček a Jakub Bitman. Foto: Lenka Johánková.


Radek Votava 

S jakými hráči pravidelně pracuješ, tj. pro koho vymýšlíš program i za současné situace?
Logicky pracuji nejvíce s těmi, co jsou badmintonově nejdále, Mirkem Janáčkem a Tomášem Švejdou. Společně s Václavem Kainem (kondiční trenér ČBaS, pozn, red.) máme plán, podle kterého jedeme, jenom s vynecháním badmintonu. Ten si nahrazujeme různě, třeba líným tenisem nebo stolním tenisem. Tréninky připravuji i pro Patrika Fucimana, který se pomalu zlepšuje, a věřím, že bude šlapat na paty soupeřům ve svém ročníku a starším. Patrik se připravuje doma.
 
A pro naše klubové hráče se snažíme připravovat články s videi a návody, co se dá dělat. Tam není přesný program, ale spíše podsouvání, že je dobré se v těchto dnech bavit i badmintonem, ideálně společně dítě s rodičem. Může to být často zajímavé i pro rodiče – naučit se držet správně raketu atd. Vím, že z mladších třeba Matyáš Puffr a Eliška Mikešová jsou velice aktivní.

Jak ses přizpůsobil nemožnosti trénovat v hale? Jak vypadají nyní tvoje tréninky?
Badmintonový trénink na kurtu jsme úplně vypustili a snažíme se využít prostory doma (švihání a simulace – práce na síti, ve středu kurtu, v zadní části – hra bez míčku) a venku. Každý sám, něco i společně. Kluci jsou zdraví, zodpovědní, trénink dává smysl, a to je na přežití, než se půjde i do haly, nejdůležitější. Koukáme na videa a také pracujeme na hale, úklid a tak (úsměv). 
 
Výhodou je, že jsme z menšího města a do přírody je to kousek. Zpestření tréninků na Lipně je super, a pokud stav bude pokračovat, tak se s tréninkem ukážeme i jinde.
 
Co nejkreativnějšího a nejoriginálnějšího jsi do přípravy svých svěřenců zařadil?
Podle mě nic zásadního, je více času na žonglování s tenisáky, kluci už obstojně hlavičkují, tréninky na Lipně u vody, to je super. Snažím se je motivovat, že to má smysl, uvařím jim čaj, dám čokoládu, kterou jsem od nich dostal k svátku. Já bych řekl, že vše při starém. Nálada je dobrá a věříme tomu, co děláme!
Radek Votava s Jaromírem Janáčkem a Tomášem Švejdou. Foto: Lenka Johánková.

Máš nyní šanci promluvit ke všem badmintonistům v ČR. Jaký jeden tip bys jim dal?
Uvědomte si, čeho chcete dosáhnout, a podle toho si vytvořte jasný plán, kdy co budete dělat – dlouhodobý, týdenní a denní režim (škola, badec, vy) a dodržujte ho. Zapojte do vašich aktivit nové věci, jako je otužování, různé dovednosti i s jiným náčiním (třeba žonglování s tenisáky, s kopačákem atd.). Buďte nápadití, držte režim, chovejte se v tomto nezvyklém čase zodpovědně a věřte! Držím všem palce a přeji pevné zdraví!
 

Petr Martinec

S jakými hráči pravidelně pracuješ, tj. pro koho vymýšlíš program i za současné situace?
Všichni hráči tréninkové skupiny, tedy Cristian Savin, Kateřina Zuzáková a Indonésané Andi a Melsy, se připravují sami. K dispozici mají doma rotopedy či běžecké pásy a dostatek návodů na kondiční cvičení, ať už od našeho kondičního trenéra Marka Lahody, nebo z internetu, kde je nepřeberné množství návodů. 
 
Jak ses přizpůsobil nemožnosti trénovat v hale? Jak vypadají nyní tvoje tréninky?
Každý z hráčů se připravuje sám, žákům a juniorům našeho klubu jsme poslali informace a návody, jak cvičit. 
 
Máš nyní šanci promluvit ke všem badmintonistům v ČR. Jaký jeden tip bys jim dal?
Myslím, že nás čeká ještě dlouhá doba bez turnajů, a ještě delší bez mezinárodních turnajů. Doba je blbá, ale musíme to nějak překousnout.


První díl najdete zde.

 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading