logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Oba hráče pojil obrovský vzájemný respekt. Autor: Badmintonphoto.

"Byl jsem jím posedlý." Lee Chong Wei během karantény promluvil o rivalitě s Lin Danem

Na ty zápasy nejde zapomenout: Lin Dan vs. Lee Chong Wei. Čínská superstar proti národnímu hrdinovi Malajsie ve finále největších turnajů planety. Zatímco Lin stále zůstává "ve hře" jako nebezpečný veterán, Lee si už několik měsíců užívá badmintonového důchodu. Během něj zavzpomínal na rivala, který mu kdysi nedával spát.

"Určitě Lin Dan," odpověděl bez váhání Lee Chong Wei na otázku, kdo je nejlepším mužským singlistou historie. Tu mu během nedávného video interview na Facebooku položil bývalý náměstek ministra sportu v Malajsii Steven Sim. "Je to legenda, za kterou mluví všechny ty tituly," vysekl Lee poklonu svému největšímu soupeři. 

LCW je k takovému hodnocení jeden z nejzpůsobilejších. Proti Číňanovi stanul ve čtyřech velkých finále a čtyřikrát padl: na OH 2008 v Pekingu i 2012 v Londýně a na MS 2011 taktéž v Londýně a MS 2013 v Kantonu.

Jejich vzájemná bilance zůstane 28:12 ve prospěch Lin Dana.
Lin Dan a Lee Chong Wei. Autor: Badmintonphoto.

"Když jsem se po každé té porážce vracel do tréninku, Lin Dan byl pořád v mojí hlavě. Věděl jsem, že pokud chci vyhrát důležité turnaje, musím ho porazit. Nemohl jsem si dovolit odpočinout," vzpomíná Lee, jak trénoval i přes křeče a výzvy trenérů, aby přestal. "Říkal jsem jim, že chci pokračovat, protože na mě čeká Lin Dan. Myslel jsem na něj bez přestání," cituje nyní sedmatřicetiletého Lee web BWF.

Svůj vztah k Lin Danovi nazval Lee "obsesí", byl to právě Číňan, kdo jej držel na okruhu i přes pokročilý věk a motivoval ho i po prodělané rakovině nosu k nakonec neúspěšnému návratu na kurty.

Finále MS 2011 v Londýně, jeden z nejlepších zápasů všech dob:I když svým uměním nemůže bývalá světová jednička, jež ukončila kariéru vloni v červnu, dál oblažovat diváky a fanoušky po celém světě, nejdůležitější je, že se těší dobrému zdraví. A zachovává si i pozitivní náladu navzdory omezenému vycházení, které podobně jako v Česku a dalších zemích v Malajsii kvůli pandemii koronaviru panuje.  

"Trávím čas se svými dvěma dětmi a každé ráno hodinu cvičím. Musím, přibral jsem jedno kilo," žertuje legendární Lee.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading