logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

České ženy nestačily na Turkyně 0:5 a do čtvrtfinále mistrovství Evropy se nepodívají

Výsledek 0:5 z utkání mezi Českem a Tureckem v kombinaci s ostatními okolnostmi znamená, že ženské družstvo na mistrovství Evropy v Liévinu zůstane před branami čtvrtfinále.
 
Češky jsou po svém třetím utkání na turnaji na druhém místě skupiny právě za Tureckem, mají dva body a zápasové skóre 9:6. Aby postoupily, musely by být nejlepším ze všech týmů na druhých místech. Toto privilegium nakonec pro sebe získaly Skotky.
 
V utkání s favorizovaným šestým nasazeným Tureckem šlo o to, uhrát co nejpřijatelnější výsledek a čekat na vývoj v ostatních skupinách. Čelili jsme dnes ale pořádné palebné síle nekompromisních Turkyň, vždyť všechny tři singlistky jsou ve světové stovce! 
 
Neslihan Yigit, olympionička a turecká star, jejíž obličej můžeme třeba v Istanbulu najít i na městských autobusech, si ve dvou setech poradila s Kateřinou Tomalovou. Zápas měl zajímavé momenty: třeba první polovinu druhého setu, kdy Tomalová 38. hráčce světa stíhala a hra byla relativně vyrovnaná, a stav 18:12. Tehdy totiž nad kurtem vypadla světla a dobrou půlhodinu se nehrálo. Po nucené pauze pak bodovala už jen Yigit, celkově tedy 21:10 a 21:12.
Kateřina Tomalová v zápase s Neslihan Yigit. Foto: Badminton Europe.

Tereza Švábíková dnes nedokázala navázat na vyrovnaný výkon proti Aliye Demirbag z turnaje na Ukrajině před dvěma lety. Turecká ranařka a 69. singlistka rankingu tentokrát Švábíkovou k ničemu příliš nepustila a po výsledku 21:14 a 21:13 přinesla druhý bod. Ještě jednoznačnější (21:11, 21:8) byl zápas Sabiny Milové proti Özge Bayrak. I zde se musela naše hráčka popasovat s jednoznačnou favoritkou, vždyť Bayrak je na 85. místě světa a má doma ve vitrínce bronz z mistrovství Evropy ve dvouhře!
 
Bengisu Ercetin a Nazlican Inci jsou mistryněmi Evropy do 17 i 19 let a ještě před dovršením dvacátého roku života okupují 50. místo na světě. Bylo to znát i v zápase prvního deblu, kam čeští trenéři Báša s Koukalem nominovali po boku Michaely Fuchsové nikoliv Alžbětu Bášovou, ale Kateřinu Tomalovou. Nově sestavená dvojice turecké síle a sehranosti nedokázala konstantně čelit a výsledek 21:7 a 21:12 je vypovídající. 
 
Šanci na bod jsme ale měli v druhém deblu, kde Alžběta Bášová s Terezou Švábíkovou po prvním prohraném setu 17:21 dovedly set druhý do koncovky. I přes veškeré nasazení české dvojice demonstrované rybičkami, mnoha zatnutými pěstmi a tryskajícími emocemi však nakonec vítězí Zehra Erdem a Ilayda Nur Ozelgul 23:21.

Utkání komentuje trenér Petr Báša:

"Pořád ještě byla šance na postup a podle toho jsme postavili sestavu. Doufali jsme, že Terka by se mohla pokusit o vítězství ve svém singlu a posílili jsme co nejvíce i druhý debl. Turkyně jsou ale nesmírně silné na všech postech.

Velmi vyspělý výkon předvedla Katka proti Yigit, to mělo opravdu kvalitu, a to i takticky. Stejně dobré to od ní bylo i včera proti Finsku. Naproti tomu Terka, to je zklamání. Z našeho pohledu předváděla absolutně neakceptovatelné chování reprezentanta na takové akci, a to včera i dnes. Řeč těla, chování na kurtu, vedení zápasu. Terce jsme to vyčetli a slyšeli to i ostatní hráči. Ona je těžko koučovatelná a nedokáže realizovat taktické pokyny, dělá často opaky a ty její reakce zkrátka nejsou adekvátní.

Sabina proti Bayrak, to bylo samozřejmě neskutečně těžké, kvalita byla jednoznačně na straně Turkyně. Říkali jsme to tady všem hráčkám. Prohrát se dá a ne všechny výměny končí úspěšně, ale ta hra musí mít určitou kvalitu, nějakou tvář.  

Ještě bych chtěl vyzdvihnout Tallu ve včerejším utkání s Finskem. Na to, že se jednalo o její debut mezi dospělými, tak to byl bezvadný výkon ve všech ohledech." 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading