logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Vittinghus tvrdě zkritizoval BWF a Badminton England. Autor: Badmintonphoto.

Dán Vittinghus kritikem postoje BWF ke koronaviru a All England Open

Během turnaje All England Open v minulém týdnu se na hlavy pořadatelů a odpovědných orgánů světového badmintonu sneslo hlavně na sociálních sítích hodně kritiky za nedostatečná bezpečnostní opatření a to, že se turnaj za současné situace vůbec koná. Z hráčů byl nejvíce slyšet Dán Hans-Kristian Solberg Vittinghus.
 
Na názor jednoho z nejlepších evropských badmintonistů upozorňujeme i přesto, že je poplatný době svého zveřejnění, tedy čtvrtku 12. března.
 
"Upřímně tomu nerozumím. Tenisová ATP Tour je přerušena na 6 týdnů, nehraje se ani NBA, fotbalové ligy v několika zemích odkládají své zápasy, hokejové ligy po celé Evropě ukončují sezóny, ale mezinárodní badmintonový okruh jede dál?" psal na úvod svého statusu na Facebooku Vittinghus.
 
Nutno říci, že ve chvíli zveřejnění statusu neměl ještě ponětí o tom, že BWF zruší či odloží všechny turnaje od 16. března do 12. dubna. Jádro Dánova sdělení, tedy kritika toho, že All England stále probíhá, se tím ale nemění. BWF navíc na svých stránkách ještě v pátek ráno, tedy tři dny po začátku turnaje a den po Vittinghusově statusu, hlásila:
 
"BWF i Badminton England jsou v neustálém kontaktu s vládou a relevantními autoritami ve Velké Británii ve věci možného přerušení YONEX All England Open. Obě strany jsou spokojeny, že britská vláda k pátečnímu ránu doporučila v turnaji pokračovat."
Hans-Kristian Solberg Vittinghus. Autor: Badmintonphoto.

A Vittinghus pokračuje:
 
"Světová zdravotnická organizace WHO oficiálně ohlásila pandemii, jedna země za druhou přijímají extrémně přísná opatření, aby ochránila dobro svých obyvatel. V mezinárodním badmintonu si pouze přestaneme třást rukama," píše Vittinghus. Podávat si ruce před i po zápase navíc BWF před All England Open nezakázala, pouze jej nedoporučila. Mnoho hráčů místo alternativní varianty úklony se sepnutýma rukama dál volilo potřes, což samozřejmě vypovídá i něco o přístupu jich samotných.
 
"Proč musíme být výjimeční v tom, že přes to všechno pokračujeme v turnaji? Miluji badminton, ale sport je v tuto chvíli irelevantní. To na dobru sportovců, trenérů a dalších lidí teď záleží," hřímal dánský reprezentant, jehož na Facebooku podpořilo mnoho dalších současných či bývalých hráčů.
 
Rozhodnutí nechat All England Open běžet bez výrazných omezení bylo opřené i o doposud vlažnější přístup britské vlády k pandemii, za neukončení olympijské kvalifikace nicméně zodpovídá zejména BWF.

All England Open se hrát nemělo, myslí si Hans-Kristian Solberg Vittinghus. Autor: Badmintonphoto.
 
"Hráči jsou postaveni před rozhodnutí, jestli riskovat své zdraví a zdraví svých blízkých, kteří mohou být méně odolní vůči nemoci COVID-19, nebo vzdát se turnajů, kde se jejich konkurenti třeba rozhodnou hrát. V takovém případě riskují neúčast na olympiádě, ale i možnost hrát na dalších velkých turnajích," říká Vittinghus s tím, že stále není jasné, které podniky se po skončení "turnajové karantény" 12. dubna budou hrát.
 
"V takové pozici bychom být neměli," dodává čtyřiatřicetiletý Dán.
 
Pro kontext Vittinghusova názoru dodejme, že evropská střešní organizace Badminton Europe Confederation dál počítá s uskutečněním mistrovství Evropy na Ukrajině, které připadá na 21. – 26. dubna 2020. Právě tento turnaj, jímž olympijská kvalifikace na našem kontinentu končí, bývá pro mnoho Evropanů zásadní pro jejich účast či neúčast na olympijských hrách.
 
BWF zase počítá s odehráním finálového turnaje Thomas a Uber Cupu (MS družstev mužů a žen) od 16. do 24. května v dánském Århusu.
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading