logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Deputy referee Mojmír Hnilica o Evropských hrách: "Malý počet sportů i nižší medializace se mohou v budoucnu změnit"

Na Evropských hrách jsme neměli zastoupení jen v hráčském sektoru. V Minsku působí i Mojmír Hnilica ve funkci tzv. deputy referee, tedy zástupce vrchního rozhodčího (tím je na Evropských hrách Němec Carsten Koch). Jak Hnilica ze své pozice vidí letošní Evropské hry?

"Evropské hry jsou ambiciózní projekt, jehož záměry se však nedaří zatím zcela naplnit. Počet sportovců sice překonal 4000, ale malý počet sportů i nižší medializace je znát. Ale to se může do budoucna změnit.

Tato soutěž má charakter malých "olympijských her" a tomu odpovídá i protokol. Vše musí mít olympijský standard - veškeré zabezpečení, jako je oblečení pro organizátory, dobrovolníky a rozhodčí, doprava, ubytování, strava, přístup na internet a mnoho dalších věcí.
Mojmír Hnilica působí na Evropských hrách v Minsku jako deputy referee. Foto: Badmintonphoto.

Pokud mohu srovnávat s minulými "opravdovými" olympiádami (absolvoval jsem celkem tři), Bělorusko se své úlohy zhostilo zatím více než dobře. V některých ohledech i lépe, ubytování, stravování, doprava, pohostinnost a jazyková vybavenost pořadatele (angličtina), to zde nemá chybu. A to nemluvím o několika tisících dobrovolníků (ano, toto číslo odpovídá realitě), které naleznete opravdu všude. Jedná se hlavně o studenty, usmívají se, jsou vstřícní a ve všem nápomocní.

Minsk přivítal účastníky hezkým počasím a pozváním na zahajovací ceremoniál. Ten byl skutečně velkolepý a ničím si nezadal s podobnou show na OH (výpravný, efektní a místy trochu nudný).

Krásná a dobře vybavená hala na badminton není velká, ale počet míst pro diváky čítající něco přes 1000 míst je zatím dostatečný. Začalo se hrát na třech kurtech, počet je postupně redukován na jeden finálový. Čároví rozhodčí (kde máme také zastoupení v podobě Kamila Kyzlíka), jsou odpovídající kvality, totéž lze konstatovat i o patnácti hlavních rozhodčích z různých zemí.
Mojmír Hnilica na olympijských hrách 2016 v Rio de Janeiru. Foto: Badmintonphoto.

Hraje se míči Yonex, účastníci si trochu stěžují na větší rychlost dodávaných míčů, ale to je obecný problém evropských hráčů, naše nevyjímaje. Čeští hráči a hráčky (abychom byli výrazově genderově vyvážení) už mají svá vystoupení za sebou, jejich účast nejlépe vyhodnotí přítomní trenéři.

Takže zbývá jen se těšit na vyřazovací boje bez našeho zastoupení," dodává s úsměvem Mojmír Hnilica.

O působení českých hráčů na EH čtěte zde.

 

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading