logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Dojmy z turnaje: Úsměv mistryně světa, omyly rozhodčích a sauna namísto haly.

Mistrovství světa se neodehrávalo jen na kurtu, často nebyl důležitý jen výsledek, ale i dojem. Dovolte mi osobní pohled za fialovou oponu desítek článků a stovky fotek z turnaje.  
 
Hongyan Pi s rukama za zády
Když po prohraném čtvrtfinále dávala rozhovory – a nebylo jich málo – stála proti hordě nenasytných novinářů smutná, unavená. A s rukama spojenými za zády! S výškou 164cm, dlouhými černými vlasy, vypadala při vymýšlení odpovědí jako školačka u zkoušky. 

 
Šampion jde první!
Podržel jsem Lin Danovi dveře. Tehdy byl ještě úřadující trojnásobný mistr světa. Dnes bych si podobný projev ohleduplnosti rozmyslel, přeci jen - vypadl ve čtvrtfinále. 
 
V Paříži byl i úsměv Mony Lisy málo
Když Wang Lin v semifinále zničila Tine Baun – údajně zraněnou – šla na rozhovor k čínské televizní reportérce. Shodou okolností jsem právě kolem ní vcházel do haly. Po přečtené textovce jsem se ještě usmíval, mimoděk zvedl hlavu – a usmál se i na mladou Číňanku. Odpovědí mi byl tak krásný úsměv, jaký by ji Li Yongbo nenaučil ani za sto let; s tím se prostě musíte narodit. Nebylo to sice profesionální, ale ve finále ve mně měla velkého fanouška. 
 


Schenk na pokraji kolapsu!
Viděl jsem udělit dvě žluté karty. Možná jich bylo víc, nevím. Juliane Schenk tu svou dostala, když za stavu 18:16 ve třetím setu proti droboučké Tchajwance Shao-Chieh Cheng po hodině hry sehrála předlouhou výměnu, kterou prohrála. A prohrála v ní i celý zápas. Po jejím skončení se opřela o kolena a lapala po dechu. Třikrát ji rozhodčí vyzval, aby se vrátila do hry. Pak sáhl do kapsičky. Boxer po těžkém K.O. na tom není o nic lépe, než byla v tu chvíli německá hráčka. Ztěžka si došla pro žlutou kartu, následující výměny rychle ukončovala – a prohrála 19:21.
 
Před posledním úterním zápasem se mě ptali novináři, kdo jsou zač ti Kopřiva – Kopřiva?
V úterý vpodvečer jsem v mediálním centru zažil svých patnáct odpovědí slávy. Několik šikmookých novinářů zajímaly nějaké informace o Tomášovi a Ondřejovi. Jaké jsou jejich úspěchy? V jaké jsou formě? Úspěchy jsem jmenoval, o formě mlžil. Přece jim neřeknu, že Ondřej ladil formu kulháním od lékaře k lékaři.
 
Paaske ve svém posledním zápase nebyl právě klidný a zdvořilý
Mohla to být nejlepší sezóna v životě a odchod na absolutním vrcholu. Lars Paaske se na turnaji loučil s mezinárodní kariérou. A po výhře na All England a mistrovství Evropy měl našlápnuto na unikátní hattrick. Ve čtvrtfinále ale spolu s Jonasem Rasmussenem dohráli. Mistr světa z roku 2003 se vztekal, házel raketou a ostře diskutoval s malajskou rozhodčí. „Tohle viděli všichni v hale, jenom ty ne,“ obořil se na ni po zjevném autu, který čárová rozhodčí označila za dobrý. Naneštěstí míček dopadl metr před Paaskeho. 
 
Lee se rozčíleel
Sheng Mu Lee, jedno z velkých překvapení šampionátu, bronzový medailista ve smíšené čtyřhře, vyjel na rozhodčího možná ještě ostřeji. Naštěstí pro něj mluvil nikoliv anglicky, ale ve své mateřštině. A ještě víc naštěstí se více soustředil na hru – a získal pro svou zemi historicky první medaili z mistrovství světa.
 
Omyly rozhodčích
Paaske i Lee se měli nač zlobit. Oba měli pravdu. Sporné rozhodování podání, špatné verdikty čárových rozhodčích, necitlivé zásahy do plynulosti hry, odlišný metr každého hlavního rozhodčího. Našly se čestné výjimky, ale obecně pro mě byla úroveň hlavních a čárových rozhodčích zklamáním.


 
Teplota stoupá
Od pondělí do čtvrtka bylo ráno v hale kolem 33 stupňů, večer ke 40. V pátek o deset stupňů méně. Všechno jde, když se chce. Proč dělali pořadatelé z turnaje první čtyři dny šampionát v saunování se mi nepodařilo zjistit.
 
No glass, no drink, no vuvuzelas
Tento nápis byl na sloupech před tribunami.
 
PS: A o tom, co mají společného Nova Widianto a Bo Zheng, který novinář byl na turnaji nejvyšší a proč prohrál Lin Dan, zase někdy příště. 

About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading