logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Dominance čínských hráčů nekončí. Z Londýna si odvezli pět zlatých!

Mistrovství světa v Paříži 2010 – Čína získává pět zlatých medailí. Mistrovství světa v Londýně 2011 – Čína získává pět zlatých medailí. Olympijské hry v Londýně 2012 – Čína získává pět zlatých medailí. Dominance čínských badmintonistů v posledních letech nabrala strhující, ale nikoliv překvapivé tempo.

 
Lin Dan

Už neplatí, že hlavní souboje o olympijské medaili svádí Rusko a USA, novým soupeřem Američanů na sportovní úrovni – a zanedlouho již i na politické, ekonomické a průmyslové – je právě Čína; mimochodem k dnešnímu dni je souboj těchto dvou národů v medailových ziscích prakticky vyrovnaný.
 
Čínu můžeme pro vysvětlení charakterizovat jako nejlidnatější zemi světa, s vládou jedné strany, velmi systematickou – a pro představy Evropanů nelidskou – přípravou sportovců, které jsou v mladším školním nebo dokonce ještě předškolním věku zařazeni do sportovních center, ze kterých vedou s trochou nadsázky jen dvě cesty ven – do zapomnění nebo na olympijské stupně vítězů.
 
Badminton má to štěstí – či smůlu, chcete-li – že patří mezi tradiční asijské a čínské sporty. Čína v něm bude nadále dominovat, následovat budou ti nejlepší borci z Asie a sem tak zbude nějaký cenný kov i na výjimečné hráče z Evropy.
 
Symbolem čínské generace, která válcuje zbytek světa, je bezpochyby Lin Dan. Dvojnásobný olympijský vítěz, čtyřnásobný mistr světa, světová jednička, dokonalý produkt „Made in China“. Hned za ním jsou další čtyřnásobní světoví šampióni, olympijští vítězové a světové jedničky – Fu Haifeng a Cai Yun. A do třetice kombinace vítězství na mistrovství světa a olympijských hrách, navíc s prvním místem na žebříčku – čínský pár ve smíšené čtyřhře Zhang Nan – Zhao Yunlei.
 
V kategorii žen se ve čtyřletém olympijském cyklu představilo ve dvouhře žen minimálně osm hráček, které by si zasloužily olympijskou nominaci. Vybrány byly tři nejlepší, které obsadily první, druhé a čtvrté místo; jak je vidět, rezervy tu ještě jsou.
 
Jedinou kaňkou na čínském premiantském vysvědčení plném jedniček je vyloučení páru Yu Yang – Wang Xiaoli z olympijských her za vypuštění posledního zápasu ve skupině. Yu Yang, olympijská vítězka z Pekingu a mistryně světa z roku 2011, následně ukončila kariéru.
 
Ale však oni si Číňané rychle najdou náhradu.
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading