logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Anders Skaarup Rasmussen v Brně. Foto: Ladislav Káňa.

Dvoudenní vzdělávací seminář pro hráče a trenéry s mistrem Evropy Andersem Skaarupem – jaký byl?

"Tuto otázku by nejlépe zodpověděli účastníci samotní, nicméně věřím, že každý do jednoho si ze dvou dnů s Andersem Skaarupem odnesl nejeden tip, jak se ve hře nebo v tréninku zlepšit," říká Pavel Florián, projektový manažer ČBaS a hlavní organizátor akce. Průběh akce pak hodnotí ze svého pohledu takto:

"Od prvních chvil nebylo pochyb, že se máme možnost učit od skutečného mistra. Pro Anderse ani nás, pořadatele, nebylo úplně jednoduché skloubit program tak, aby vyhovoval oběma cílovým skupinám – trenérům a hráčům.

Hluboká znalost badmintonu, zkušenosti z mezinárodních turnajů i ze střetnutí s těmi nejsilnějšími soupeři ovšem Andersovi, který je profesionálním hráčem (a nikoliv trenérem!), umožnily i složitější situace zvládnout s bravurou. Dánský reprezentant se v Brně snažil předat maximum ze svého umění.

"Nebylo pochyb, že se máme co učit od skutečného mistra." Foto: Ladislav Káňa.

Program prvního dne se točil především okolo techniky obrany a drajvů, aby následně přešel v taktické pojetí hry ve střední a přední části kurtu, opět doplňované řadou tipů z oblasti techniky. K nejzajímavějším rozhodně patří informace, že k míčům u sítě by v párech hráč měl přistupovat s raketou ve svislé, a nikoliv vodorovné poloze.

Důvod je prostý – natočení rakety držátkem kolmo dolů nám dává větší počet možností, jaký úder můžeme (ať už míček zasahujeme nad, v nebo pod úrovní pásky) zahrát. Zároveň platí i to, že takové postavení rakety je pro soupeře méně čitelné.

Druhý den pak nabídl základní informace k podání a příjmu, praktické zkoušení již probraných tréninkových cvičení a ukázky techniky hry ze zadní části kurtu. Praktická část byla vítaným zpestřením náročného programu. Pouhé sledování pondělního v součtu šestihodinového výukového programu totiž bylo velmi vyčerpávající. Rozproudit krev a na vlastní kůži zažít (ať už v roli hráče nebo trenéra) tréninková cvičení bylo proto nejen žádoucí, ale i nutné.

Momentka z exhibičního zápasu. Foto: Ladislav Káňa.

Pokud v budoucnu budeme pořádat podobné akce, na praktickou část obsahu se určitě zaměříme ještě více.

Pokud bychom měli vybrat nejzásadnější informaci z druhého dne, zřejmě to bude nutnost rozlišit pohyb v zadní části kurtu při čtyřhře od pohybu v dvouhrách i technika tohoto pohybu.

Ve čtyřhře se tak často objevují výskoky snožmo, kde výrazně největší množství energie pro odraz vychází z lýtek a kotníků, a mnohem méně (či méně výrazně), než bychom si mohli myslet, se provádí obvyklý přeskok. Ten totiž hráči slouží k co nejrychlejšímu pohybu směrem dopředu, jenže přední část kurtu v párových disciplínách pokrývá partner/partnerka.

Anders Skaarup a praktické ukázky deblových dovedností. Foto: Ladislav Káňa.

Program vedle celkem šesti výukových bloků doplnila pondělní exhibice (foto ZDE), v níž se Anders Skaarup spolu s Jakubem Bitmanem utkali nejprve s Jaromírem Janáčkem a Tomášem Švejdou a následně s Matějem Hubáčkem a Vítem Kulíškem ve dvou exhibičních setech.

Součástí exhibice byla i soutěž o Andersovy reprezentační dresy a autogramiáda dánského i českých reprezentantů. Tento doprovodný program do Xareny Slatina přilákal necelou stovku nových diváků.

Jmenovaným pěti reprezentantům bych chtěl velmi poděkovat za jejich úsilí, když po celé dva dny fungovali jako figuranti při ukázkách tréninkových cvičení pro početné, zhruba šedesátičlenné publikum. Poděkování si zaslouží také Markéta Osičková, Ladislav Vorel a spolu s nimi všichni ostatní, kdo se na přípravách akce podíleli.

Nástup všech účastníků exhibice. Foto: Ladislav Káňa.

Na nejdůležitější obsahové části semináře se v dohledné době můžete těšit v článcích na webu www.badcoach.cz," uzavírá svou zprávu Pavel Florián.

 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading