logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Dvouhra mužů: Lin Dan vstoupil do historie. Popáté vyhrál mistrovství světa!

Duel králů, setkání gigantů, utkání legend. Nazvěte si finále dvouhry mužů, jak chcete, ale nešetřete na bombastičnosti. Stejně jako před dvěma lety ve finále mistrovství světa nebo jako před rokem ve finále olympijských her se v něm utkají Číňan Lin Dan a Malajec Lee Chong Wei.  

V závěrečném duelu 20. světového šampionátu se utká 1. a 286. hráč světového žebříčku. Ale ten singlista ze závěru třetí stovky se jmenuje Lin Dan a je dvojnásobným olympijským vítězem a čtyřnásobným mistrem světa. 

Lee Chong Wei sice už pět let kraluje světovému žebříčku, ale zatím žádný velký šampionát nikdy nevyhrál a na první zlato z mistrovství světa s ním čeká i celá Malajsie. 

Všechno ale mluví proti drobnému Malajci. Ne mluví, doslova křičí. Vzájemná bilance? 9:21. Bilance od roku 2011? 2:6. Porazil Lee Lina někdy na čínské půdě? Z pěti zápasů ani jednou. Proti světové jedničce bude navíc i únava z posledních dnů a bouřlivé publikum. Za stavu 3:4 Lee liknavě dohrál smeč ze sítě a dal Linovi šanci k prvnímu geniálnímu úderu finále, byť zde byla ve hře i velká porce náhody. Zdá se, že větu "dokud není míček na zemi, stále se hraje" si ze žákovské kategorie lépe zapamatoval Lin Dan.

Bez dvou minut půl hodiny trvala úvodní sada, ve které z vyrovnaného stavu 13:13 vykouzlil Lee vedení 19:14 a v setu zvítězil 21:16. Přijde stejně jako na olympijských hrách a předchozím mistrovství světa ve druhé sadě obrat vývoje hry i skóre? 

Druhý set ukázal, že úvodní dějství měl Lin těžce na salámu, druhý set vyhrává v pohodě 21:13 a zdá se, že utkání nabralo stejný směr, jako předchozí dvě velká finále - první dva sety oťukávání, zjišťování slabin a ve třetím setu demonstrace síly a ten nejlepší badminton. 

Scéna je připravena, Lin a Lee znají své role - těšme se na velkolepé divadlo!

Je to už deset let, kdy se v dospělé kategorii utkali jako šikovní mládenci poprvé, dnes se střetávají poprvé jako ženatí muži. Oba si vzali bývalé nejlepší singlistky své země. Samozřejmě, jak jinak. Která bude mít ze svého muže dnes větší radost?

Pokud se na třetí set dívají naši přátelé ze sousedních planet, nejspíše uznale pokyvují všemi hlavami. Lin prohrával 6:10, otočil na 11:10. Co bude dál? 

Lin je lepší, vede 19:16, Lee Chong Wei si vyžádal přestávku na ošetření. Pravá, výpadová noha nevydržela 90 minut finálového utkání a náročný program posledních dnů. Lee ještě zkusil nastoupit na kurt, odehrál ještě dvě výměny, ale tu druhou už nedohrál. Za stavu 17:20 byl nucen utkání skrečovat, což bolelo snad ještě více než zraněná noha.

Lee dohrál utkání do stavu úplného vyčerpání organismu, ihned po duelu byl i za asistence Lin Dana naložen na nosítka a dopraven do péče lékařů. Na to konto se objevují zatím nepodložené zprávy, že Li Yongbo, šéftrenér čínské reprezentace, nařídil po prvním setu vypnout v hale klimatizaci.

Osud píše silné příběhy, pro jedny plné radosti, pro jiné až nelidsky kruté. Lin Dan se stal popáté mistrem světa, je dvojnásobným olympijským vítězem. Lee Chong Wei na něj ve finále znovu nestačil, utkání končí s bolestivou grimasou na tváři, ve stavu blízkém kolapsu, který mu nedovolí zúčastnit se předávání medailí, a hluboko ve své badmintonové duši prožívá další velké zklamání. 
 
Finále dvouhry mužů na 20. mistrovství světa jednotlivců
 
Lee Chong Wei (1., Malajsie) vs. Lin Dan (Čína) 21:16, 13:21 a 17:20, Lee utkání vzdal
About the author Pepa
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading