logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Hodnocení MSJ trenéry: na mistrovství odjel nejmladší výběr ČR v historii

Individuální soutěž mistrovství světa juniorů vyvrcholí tento víkend zápasy o medaile. Čeští zástupci už do nich nezasáhnou, včerejší vypadnutí Terezy Švábíkové v deblu bylo poslední stopou v turnaji.

Poprosili jsme trenéry Radka Votavu a Tomasze Mendreka, aby zhodnotili vystoupení českého týmu, který skončil na 41. příčce v soutěži družstev, a žádali jsme trenéry reprezentace o odpovědi na otázky ohledně nominace a výkonů hráčů během turnaje v indonéské Yogyakartě. Odpovědi bude následovat ještě stručnější hodnocení individuálního turnaje.

Na MS do Indonésie odjel nejmladší výběr ČR v historii. Můžeš ve stručnosti připomenout, proč se vedení reprezentace takto rozhodlo?
Nominace byla podrobně a opakovaně popsána v článcích na webu, naposledy bylo vše podrobně popsáno v článku, který byl zveřejněn 7. 8. 2017, proto jen stručně.

Po generaci ročníku 1999, která již směřuje dospělým světovým žebříčkem, máme určitou mezeru, kterou se snažíme zacelit. Jan Louda, Ondřej Král i Petr Beran dali po MEJ U19 přednost této cestě, zejména prvním dvěma se velice daří. To samé platí o Míše Fuchsové. Ostatní hráči širší reprezentace již tak výrazní nejsou.

V ročníku 2000 nemáme mezi juniory tak výrazného hráče, který by svým přístupem i výsledky dával jasně najevo, že na MSJ patří. Jedním z mála jmen u kluků z ročníku 2000 je hráč Jiří Král, který mezinárodně U19 teprve vážně začíná hrát, a jeho výsledek, čtvrtfinále z MMJ Slovenska, možnost se kvalitně bez cestování připravit na MMJ Slovinska, MMJ ČR a MMJ Estonska, je daleko důležitější pro boj o světovou olympiádu mládeže než účast na MSJ.

U juniorek v ročníku 2000 je tu je Tereza Švábíková. Ta je už teď hodně vysoko na juniorském světovém žebříčku. Tím, že bojuje o světovou olympiádu mládeže, která se bude konat v roce 2018 v Argentině, zde hraje o body právě do této kvalifikace. Jak ze soutěže družstev, tak i z individuálního turnaje. Hlavně je to však pro ni obrovská zkušenost hrát v prostředí, podmínkách a kvalitní mezinárodní konkurenci na nejprestižnějším světovém turnaji juniorů. To platí i pro všechny ostatní nominované.

Tým skončil na 41. místě, jak vzhledem k okolnostem toto umístění hodnotíte?
Není to žádný „lichotivý“ výsledek. Stojíme si ale i za tím, že toto umístění nevypovídá úplně o realitě a kvalitě tohoto mladého týmu zde v Indonésii.

Neomlouváme, že se nám nepodařilo porazit jak Belgii, tak ani Slovensko. Cílem bylo jeden z těchto týmů porazit. To ale nesnižuje skutečnost, že investujeme do mládí – typově dobrých, mladých badmintonistů. Věříme jim a dáváme možnost hrát v jejich mladém věku v prostředí, podmínkách a prestiži turnaje, které nikde jinde nenajdeme a nenamodelujeme. Jejich nominace a reprezentace na MSJ je zároveň přípravou na nadcházející MEJ U17. Máme plnou důvěru v to, že minimálně u některých z nich se nově nabyté zkušeností, poznatky a snad velká motivace do další sportovní práce projeví v přípravě na další badmintonové juniorské vrcholy (ME 2018, MSJ 2018, MEJ U17 2019 atd.). Nesmíme zapomínat, že v Praze chceme pořádat mistrovství světa juniorů v roce 2019 a tito hráči by měli patřit k oporám našeho týmu.

Jaký moment rozhodl o tom, že Česko bude hrát o takové umístění?
Bylo jich více.

Katka Zuzáková vstoupila do turnaje postupně, protože doléčovala lehké zranění a premiéru si odbyla v utkání proti Slovensku, ve kterém si vybrala nováčkovskou daň, stejně jako to prakticky bylo u všech v prvním utkání proti Belgii.

Tereza Švábíková nedotáhla dobře rozehraný set (20:14) do vítězného konce a nakonec ztratila celý zápas proti Vargové.

Podmínky v hale, ale ty jsou pro všechny stejné.

Na české poměry slušně kondičně připravení hráči, ale na mezinárodní úroveň ne zcela optimální stav. I to je fakt, který je zásadní a vlastně je tím prvním klíčem k lepším výsledkům. A to zejména u juniorek.

Jako poslední fakt nutno uvést, že jsme hráli v šestičlenné skupině. Kdybychom hráli v pětičlenné skupině – automaticky hrajeme i z posledního místa o vyšší umístění.

Co jste s Tomaszem Mendrekem řekli hráčům po soutěži družstev? Jak oni sami boj o trochu nelichotivé umístění vnímali?
Na společném sezení, které proběhlo po odehrání celé soutěže družstev, jsme hráčům poděkovali za přístup, spolupráci a předvedené výkony.

V hodnocení jsme konstatovali následující body.

- jsou mladí a mají šanci. To je jejich výhoda a bude záležet jen na nich, jejich trenérech, rodičích, a prostředí, ve kterém vyrůstají, jak s ní naloží.

- to vše se zdůrazněním, že se mají spoléhat sami na sebe, nebát se vykročit z komfortní zóny a jít si za svými sny a cíli.

- v mnoha případech je vidět, že hráči jsou v mnohém na tyto věci sami, chybí jim „motivátoři“ doma, ti opravdoví „motivátoři,“ kteří vědí a je pro ně zcela normální vedení hráčů směrem nahoru na mezinárodní scénu

- někdy je k tomu potřeba i „bič“ který poráží lenivost a pozitivní příklady v okolí, že to je ta správná cesta.

Zdůrazněno bylo, že v týmové soutěži je důležitý každý okamžik každého hráče ve hře. Konkrétnější věci jsou popsané níže u jiné otázky.

Důležitá je koncentrace na badminton jako takový a všechny jeho složky. Na trénink, který nezačíná deset minut po zahájení, ale třicet minut před, kdy je hráč v hlavně srovnaný, ví, co jde dělat a ví, že bude kvalitně pracovat. Je zde potom jedno, zda to je trénink pod vedením trenéra nebo individuální část jeho přípravy, na kterou je sám. To samé platí i po tréninku, kde je důležité si nechat trénink projít hlavou, poznamenat si důležité věci, dokonale provést „cool down“ fázi (výklus a strečink) a zregenerovat. Dodržovat kvalitní a dostatečně dlouhý spánek a zlepšovat stravovací návyky. To vše platí beze zbytku pro trénink, soustředění i turnaj a to jak pod vedením svého trenéra, reprezentačních trenérů, ale také v době, kdy je hráč na turnaji sám.

Jaké pozitivní momenty z výkonu našich juniorů bys vyzdvihl?
Spolupráce na velice dobré úrovni jak při zápasech samotných, tak mimo kurt.

Nasazení, nebojácnost, ochota jít na dno sil.

Každým zápasem lepšící se herní úroveň se zabudováním vypíchnutých věcí z předchozího dne.

Vidíme u nich prostě vývoj směrem nahoru. Ano, není to u všech na stejné úrovni, ale to je normální.

Pro budoucnost je tento moment důležitý a oba pevně věříme, že nominovaní půjdou výkonnostně stále nahoru.

Věříme, že individuální turnaj ukáže další dílčí pozitivní momenty.

Na čem je třeba nejvíc pracovat?
Z mnoha věcí se snažíme hráčům vypíchnout některé, které považujeme za důležité pro následující období do mistrovství Evropy juniorů U17.

Efektivně využívat dobře rozehrané dílčí stavy, všechny koncovky, které v zápase nastávají. V tom zaostáváme a v těchto momentech děláme více chyb.

Dobré postavení těla a rakety, první rychlý krok a raketa do místa zásahu – všechny údery pod kontrolou.

Maximálně pracovat na pestrosti odehrání ze všech míst na kurtu se zdůrazněním hry na síti – včasné odehrání = více možností a aktivita.

U „párařů“ stále dokola.

- podání: různé směry, různá hloubka, výška, číst soupeře a s tím vhodné zařazení a využití vystřeleného podání.

- příjem: včasné aktivní odehrání, ale pod kontrolou, pracovat na pestrosti příjmu a následně pokrytí dalších dvou tří úderů – nejít do pasivity. Důraz po podání na pokrytí saka pro toho, kdo podal, a returnu na tělo zadního hráče a při příjmu obdobně, přímající hráč nepustí míč a zadní nejde do pasivity.

Na kondici, zejména rychlosti a dynamice, to bezesporu stále a zejména u mladších juniorek.

Očekáváte po příjezdu kritiku za krok vyslat na MSJ v podstatě výběr U17 a za umístění, na které česká badmintonová veřejnost není zvyklá?
Jak trenéři, tak TMK si stojíme za nominací. Víme, že jsme vzhledem ke všem okolnostem vybrali nejlepší možný tým. Kritik se najde vždy, i v množném čísle. Pokud by ale kdokoliv jiný měl k dispozici stejné výchozí podmínky, věřím, že by se nerozhodl lépe.

Na začátku popisujeme, jak nominace vznikla a mezi čím byla volba. Každý sám si může rozhodnout, zda se pustí do kritiky, nebo bude tento krok a výsledky mladších juniorů považovat za investici. Zásadní krok k lepšímu výsledku se nepovedl a my věříme, že to nebude mít vliv na to, že se dostanou tito mladí nadějní badmintonisté do palby výčitek a podobně laděných konfrontací. Nominaci nedělal žádný z těchto hráčů, ale my trenéři a celé TMK. Tak si myslíme, že v ideálním případě a u rozumných lidí by měly dotazy směřovat tímto směrem.

Zcela určitě se chystáme uspořádat pro všechny zájemce shrnutí všech hlavních postřehů z MSJ 2017 na nadcházejícím soustředění JNR U17 v Nymburce (5.-8. 11. 2017). Zde bude ideální možnost zodpovědět všechny otázky týkající se turnaje.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading