logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Jakub Bitman před mistrovstvím světa v Číně: "Favoritům nenecháme ani jeden míček zadarmo"

Do začátku mistrovství světa v Číně odpočítáváme pět dní a zbývají představit ještě dva reprezentanti, kteří se v Nanjingu představí v českých barvách. Jakub Bitman nastoupí v mixu s Alžbětou Bášovou.

Devítinásobné mistry republiky čeká silný indický pár z 22. místa světového žebříčku Chopra, Reddy. Jako první o přípravě na MS hovoří Jakub Bitman.

Jakube, po kolikáté hraješ seniorské MS a jak důležitý turnaj to pro tebe v kontextu tvé sezóny je?
Na individuální MS pojedu potřetí, dvě předchozí jsem bohužel musel vynechat ze zdravotních důvodů. Doteď mě to trochu mrzí, že hlavně to v Jakartě nevyšlo... Pro celou sezónu je to samozřejmě ten největší turnaj, avšak dokážeme si nalít čistého vína, a ačkoliv v přípravě i na kurtu necháme vše, myslím, že nemusíme nikdo z nás hlásat, že si do Číny jedeme pro medaile. Vrchol sezóny bude MMČR, MČR a Evropské hry. 
 
Vloni jsi šampionát vynechal kvůli zánětu slepého střeva, už dříve kvůli zranění nohy. Dáváš na sebe tentokrát pozor?
Ano, vloni jsem den před odletem na závěrečnou dvoutýdenní přípravu v Irsku odjel místo na letiště do nemocnice. Před třemi lety to pak byl první trénink přípravy na MS a další sezonu, kdy jsem si přetrhal vazy v kotníku. Mám to tak trochu ohraničené tu přípravu (smích).

Že bych si vyloženě dával pozor se říct nedá, trénuji poctivě a naplno, stejně tak si ale neodepřu moje záliby jako horské kolo a jiné. I když možná nejezdím v posledních týdnech tak zběsile jak běžně. Věřím tomu, že čím víc se člověk něčeho bojí, tím spíš se "dočká" nějakých trablů.
O dvě poslední MS Jakub Bitman přišel ze zdravotních důvodů. Foto: Pavel Růžička.
 
Jak bude probíhat tvá závěrečná příprava na MS v Číně?
Příprava probíhá v Praze v malé tréninkové skupince. Matěj Hubáček, Berta Ausbergerová, Katka Tomalová. Do tréninku se zapojila i juniorka Katka Mikelová a posledních 12 dní před odletem samozřejmě i Bětka. Máme společně jak kondiční tréninky, tak badmintonové.

Tréninky připravuji sám s pomocí kondiční trenérky. Trénujeme dvakrát denně pět dní v týdnu. Ačkoliv máme, myslím, velmi dobrou partu, všichni makají dobře a užíváme si to, myslím, že na MS by se měli reprezentanti připravovat společně a ne odděleně a každý jinde. My v Praze, Adam v Německu, Milan v Dánsku... 
 
Na co se v přípravě zaměřuješ?
Především na základní údery a práci s raketou a, jak tomu říkám já, mezihru. Ani ne nic útočného, ani ne nic obranného, ale to, v čem jsou ti nejlepší skutečně nejlepší. Každý umí zasmečovat nebo odbránit, ale kvalitně odehrát ty neutrální údery, správně je volit. To je hlavní zaměření.

Kdo tě na MS bude doprovázet, koučovat? 
Nikdo! Vše je to na nás. Zkusíme se domluvit s trenéry z jiných zemí... Nejen, že si část mistrovství světa, tedy jednoho z největších turnajů, musíme hradit z vlastní kapsy, ale ještě s námi nejede žádný kouč či manažer. Nemyslím s námi jako se mnou a Bětkou, ale jako s "českou reprezentací". Uvozovky proto, že nejedeme jako reprezentace ČR, ale jako čtyři individuality.

Jakub Bitman s Alžbětou Bášovou nastoupí proti indické dvojici Chopra, Reddy. Foto: Pavel Růžička.

A ještě navíc jsme byli požádání ze strany ČBaS, abychom se my hráči domluvili, kdo den před začátkem turnaje půjde na Team Managers meeting. Takže místo toho, abychom sbírali síly po náročné cestě, případně byli na kurtu, abychom se co nejlépe dostali z jet-lagu, měli bychom jít na meeting? Ostuda... Za to sklidíme u zahraničních hráčů a trenérů výsměch. Není se co divit, když s takovým přístupem nás stále dohánějí dříve badmintonoví trpaslíci a my se jimi postupně stáváme.
 
S Bětkou vás v mixu čekají Indové Chopra a Reddy. Co o soupeřích víte a jak se na ně chystáte připravit?
Víme o nich to, že patří do světové špičky. Zatím jsme žádné jejich zápasy nehledali, ale chystáme se na to, abychom věděli, co přesně máme čekat. Soupeři jsou rozhodně favorité. Ale nenecháme jim zadarmo ani jeden míček.  
 
Tipuj, prosím, medailisty své disciplíny.
Zheng Siwei/Huang Yaqiong, Wang Yilyu/Huang Dongping, Yuta Watanabe/Arisa Higashino, Zhang Nan/Li Yinhui.

Více o mistrovství světa v Nanjingu najdete na oficiálních stránkách turnaje.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading