logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Jediný set proti favoritům z Německa vydřel Ludík, ženy si na úvod ME poradily se Slovinskem

Mužský tým na mistrovství Evropy družstev v Liévinu prohrál úvodní utkání proti favorizovanému Německu poměrem 0:5, ženy si poradily s papírově slabším Slovinskem 4:1. Další utkání jsou na programu ve středu, kdy ženy nastoupí proti Finsku (12:00) a muži proti Islandu (16:00).

Do roztrhání těla a téměř 80 minut se rval Milan Ludík o první bod, na německou jedničku Kai Schaefera, 75. singlistu světa, to ale stejně jako před dvěma lety na stejném turnaji nestačilo. Škoda Ludíkova vedení 17:13 v druhém setu, které Schaefer otočil na 21:17. Třetí set již byl jednostranný: 21:12. Schaefer zlepšil vzájemnou bilanci na 3:1, potřetí se hrálo třísetově.

Prestižní byl souboj proti Německu pro Adama Mendreka, jenž v tamějším národním centru trénuje. Dnešní zápas ale české dvojce nevyšel, Max Weisskirchen měl Mendreka dokonale přečteného a zlobil zejména precizní obranou. "Vykašli se na všechno a prostě hraj, makej!" opakoval v přestávce kouč Koukal. Mendrek poslechl a bojoval, na zvrat v zápase to ale nestačilo.

Vítězný bod Němců přidali hvězdní deblisté Marvin Seidel a Mark Lamsfuss, kteří Jaromíra Janáčka s Tomášem Švejdou hlavně v prvním setu školili v agresivitě třetího míče. Druhý set byl z českého pohledu výrazně lepší a v delších výměnách naši soupeře, kteří se vyhřívají na 18. místě světa a podívají se jako jeden z pěti evropských párů na olympiádu, dokázali přehrávat. Nakonec velmi přijatelných 17:21 a dobrá zkušenost pro mladý český pár.

Milan Ludík téměř 80 minut bojoval o bod proti Německu. Foto: Badminton Europe.

Alespoň čestný bod jsme větřili na třetím singlu, kde Jan Louda začal dobře proti Larsi Schaenzlerovi a vedl 12:9. Schaenzler, nenápadný hráč, ale v ten moment svou hru zkonsolidoval a na jeden dech osmi body v řadě vývoj otočil. Louda ještě stáhl na 17:18, koncovka ale patřila Němci. Obranářsky založený Schaenzler i v druhém setu dobře chytal Loudovy ataky a čekal na chyby, které hlavně v delších výměnách přicházely. Německá trojka vítězí 21:13 a Německo vede 4:0.

V závěrečném zápase druhé čtyřhry Adam Mendrek s Ondřejem Králem předvedli sebevědomý výkon plný mnoha pěkných deblových kombinací i drajvových šavlovaček a je škoda, že za stavu 19:20 přišla chyba na servisu. Jones Ralfi Jansen a Peter Kaesbauer si pak už vítězství pohlídali a po výsledku 21:13 potvrdili jasné vítězství pátého nasazeného Německa nad českým mužským týmem 5:0.

Ženy začaly v paralelním utkání proti Slovinsku dobře. Styl Kateřiny Tomalové na devatenáctiletou Petru Polanc platil. Slovinka pracně hledala způsoby, jak zakončit, a bylo zřejmé, že v "běhacích" výměnách Tomalovou jen tak nepřetlačí. Zápas byl nicméně velmi vyrovnaný a Tomalová vítězství 23:21 a 21:17 doslova vydřela. Důležitý základ pro další průběh utkání.
Sabina Milová proti Kaje Stankovič. Foto: Badminton Europe.

Tereza Švábíková na dvojce přehrála Liu Salehar dvakrát 21:16 a nepřipustila žádnou větší komplikaci, i když i zde byly k vidění dlouhé náročné výměny a 286. hráčka světa vzdorovala české favoritce srdnatě. Ve prospěch Švábíkové rozhodly šňůry z 11:10 na 18:10 v prvním a ze 14:15 na 20:15 ve druhém setu.

7:3, 7:10, 13:10, 13:12, 21:13. Sabina Milová si s Kajou Stankovič na třetí dvouhře předávaly vedení, rozhodující náskok ale vybudovala česká hráčka. Drobná zápletka přišla ve druhém setu, kdy Slovinka otočila z 0:4 na 7:4, Milová ale nezpanikařila a zvýšenou aktivitou na radu trenéra Koukala vzala zase otěže zápasu do svých rukou. Nakonec 21:14 a vítězný třetí bod pro české ženy.

V konečném účtování všech skupin bude možná mrzet ztracený bod z prvního dámského deblu. Alžběta Bášová s Michaelou Fuchsovou prohrály po třech těsných setech s odvážně hrající a dobře se doplňující dvojicí Lia Salehar, Nika Arih 21:19, 17:21 a 18:21. Stav v koncovce třetího setu byl přitom ještě 18:18.

Podobný scénář a další zádrhel v postupových nadějích českého týmu odmítly v posledním zápase Kateřina Tomalová s Terezou Švábíkovou. Ty si pohlídaly vítězství nad Petrou Polanc a Kajou Stankovič 21:16 a 21:15 a stvrdily konečný výsledek 4:1 pro Česko.

Výsledky mistrovství Evropy družstev najdete zde.

Mužský tým po utkání s Německem.

Za trenérskou dvojici Báša, Koukal obě dnešní utkání českého týmu hodnotí Petr Koukal:

"Výsledek proti Německu je zklamání. Vyzdvihli bychom Milana, jeho bojovnost a schopnost držet taktiku. Ta byla fyzicky náročná, ale za stavu 17:13 jsme již věřili, že to máme. Utkání by se vyvíjelo jinak, kdybychom ten první bod získali, ale Milanovi došlo fyzicky, Němec se chytil a bod nebyl. Velká škoda.

Adam se nedostal za celý zápas do hry, pořádně nevíme, co se stalo. Ještě to budeme probírat a nejspíš to ovlivní nasazení do zítřka. Honza měl snadný začátek a možná získal pocit, že to bude zadarmo. Když ale Němec začal hrát v polovině setu doopravdy, Honza se nemohl dostat zpátky do zápasu. Nebyl to hráč, jakého jsme viděli v Plzni nebo teď v Nymburce, trochu mu odešla dynamika a asi i sebedůvěra. Snad bude zítra zase zpátky.

Hala je těžká, na šesti kurtech je špatně vidět a my jsme se s tím srovnali daleko hůře než Němci. Ve všech zápasech nás taky přetlačili fyzicky. I když to není úplně pěkný badminton, tak je to funkční a platí to.

V prvním deblu se Míra s Tomášem snažili, byli hodně natěšení a šli ještě ráno trénovat, ale v zápase to byla pro ně obrovská škola. Těžko soudit, Němci jsou světový pár schopný hrát vyrovnaně s kýmkoliv. Druhý debl pro nás překvapivě nabídl vyrovnané sety a jsme rádi za dobrý vstup do turnaje pro Ondru. Adam se taky snad aspoň trochu chytil po nepovedeném singlu. Celkově je 0:5 jiný výsledek, než jsme si představovali. Nezbývá než bojovat o čestné druhé místo ve skupině, které ale víme, že úspěchem není.

Část neúspěchu jde možná i na moji hlavu, některá taktická rozhodnutí v jednotlivých zápasech se dala udělat jinak. Je to škola i pro mě jako trenérského nováčka na takové akci.

Jsem rád, že naše holky proti Slovinsku zvládly všechny tři singly. I když soupeřky nevypadaly úplně badmintonově, tak hrály strašně fyzický badminton a bylo to nepříjemné. Vůbec nic jednoduchého a holky mají za dnešek moji poklonu, že to zvládly a šetřily síly. I po taktické stránce to zmákly dnes lépe než kluci. Škoda že nedopadl ten jeden debl, což výrazně snižuje naše šance na postup."

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading