logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Praveen Jordan a Melati Daeva Oktavianti, indonéští vítězové mixu. Autor: Badmintonphoto.

"Lehkomyslný" All England Open vyhrál po 21 letech Evropan jménem Viktor Axelsen. Titulu se konečně dočkal i Endo

Fantastická kariéra Viktora Axelsena je po dnešku ještě fantastičtější. Šestadvacetiletý Dán si k titulu mistra světa a bronzové medaili z olympijských her připsal další z obřích úspěchů, když ve finále All England Open porazil Tchaj-wance Tien Chen Choua 21:13 a 21:14 a jako první Evropan po 21 letech tento turnaj v mužském singlu opanoval.

Výsledky nedělních finále najdete zde.

Naposledy se na nejstarším a nejváženějším badmintonovém turnaji planety radoval v roce 1999 Axelsenův předchůdce Peter Gade.

Při neúčasti světové jedničky Kenta Momoty, jenž stále není fit po lednové bouračce a zraněních v obličeji, byl letos Axelsen největším favoritem turnaje právě spolu s Chouem. Finále obou borců bylo překvapivě jednoznačnou záležitostí, Axelsen vůbec nepustil fyzického Tchaj-wance k jeho hře a o jeden stupínek vylepšil svůj výsledek z loňska.
Slzy dojetí Viktora Axelsena. Autor: Badmintonphoto.

Ač je to vzhledem k úspěchům japonských ženských deblů v posledním olympijském cyklu k nevíře, Yuki Fukushima a Sayaka Hirota získaly v neděli pro tuto zemi první vítězství na All England Open po čtyřech letech. Číňanky Du Yue a Li Yin Hui porazily po dlouhých výměnách, ale s jednoznačným skóre 21:13 a 21:15.

Praveen Jordan podruhé v kariéře pozdvihl nad hlavu trofej pro vítěze tohoto klání ve smíšené čtyřhře. Před čtyřmi lety byla jeho partnerkou Debby Susanto, letos indonéský "zabiják" zvítězil po boku Melati Daeva Oktavianti. Stříbro berou po finálové prohře 15:21, 21:17 a 8:21 Thajci Dechapol Puavaranukroh a Sapsiree Taerattanachai.

Touto disciplínou příjemně zahýbali Marcus Ellis s Lauren Smith, již dlouho živili sny o anglickém titulu po patnácti letech. Po vynikajících výkonech došli až do semifinále, kde na tři sety prohráli s pozdějšími vítězi Jordanem a Oktavianti.
Yuki Fukushima a Sayaka Hirota hlásí: "Máme titul!". Autor: Badmintonphoto.

Tchaj-wanka Tzu Ying Tai v neděli získala už svůj třetí titul z All England Open ve dvouhře žen, když 21:19 a 21:15 porazila v souboji bývalé a aktuální světové jedničky Číňanku Chen Yufei, loňskou šampiónku. Na raketě Tai, jež hrála své čtvrté finále na tomto turnaji po sobě, ztroskotala v semifinále po třech setech olympijská vítězka Carolina Marin. Toto byl od Tchaj-wanky hodně silný signál všem ženským singlistkám před Tokiem! (pokud bude)

Dokonalou tečkou za turnajem bylo finále mužského deblu. Indonésané Marcus Fernaldi Gideon a Kevin Sanjaya Sukamuljo prohráli po 72 minut trvající dechberoucí bitvě s Japonci Hiroyuki Endem a Yutou Watanabem. Věřili byste, že světové jedničky si pohoršily vzájemnou bilanci s tímto párem už na 2:6 a prohrály teprve své druhé finále z devatenácti?

Kdo sleduje finálové zápasy All England Open pravidelně, musel fandit Japoncům. Vždyť Hiroyuki Endo hrál doposud na tomto turnaji už tři finále (s už nehrajícím Kenichi Hayakawou) a všechna prohrál. I letos to bylo nahnuté, za stavu 19:19 ve třetím setu se mohl zápas vyvinout oběma směry, nakonec to byli ale Japonci, kdo se radoval.

Nejšťastnější muž v hale Hiroyuki Endo (vpravo) s partnerem Yutou Watanabem. 
Autor: Badmintonphoto.

Endovi a Watanabemu zafungovala taktika cíleného vytrvalého bránění střídaného s nebojácnými a nečekanými útočnými výpady. Gideon a Sukamuljo jistě tolik truchlit nebudou, mají doma už dva tituly z Birminghamu a na tento japonský pár zkrátka dlouhodobě neumí.

Kromě skvělých výkonů na kurtech se bude na letošní All England Open vzpomínat hlavně jako na turnaj, kde i přes probíhající pandemii koronaviru SARS CoV-2 a stovky mrtvých po celé Evropě neplatila téměř řádná bezpečnostní opatření. Lidé po tisících v jedné hale vesele fandili (i když někteří s rouškami), hráči, pokud chtěli, si zcela v klidu mohli podat po zápase ruce a obejmout se. Žádný stres, žádná panika.

Tento přístup všech zodpovědných stran, tedy zejména britské vlády, Světové badmintonové federace BWF a pořadatelů turnaje, byl v době enormní opatrnosti, rušení mnoha sportovních akcí a karantény v zemích na celém kontinentu velmi diskutabilní. Jak velký průšvih tento týden v Birminghamu proběhl, ukáže čas.

Tzu Ying Tai si zahrála čtvrté finále AEO po sobě a Chen Yufei oplatila loňskou porážku. Autor: Badmintonphoto.

Záznamy všech finálových zápasů najdete zde.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading