logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Metodický projekt Deset zlatých pravidel, díl druhý: Pracuj správně s raketou!

Trenérsko-metodická komise ČBaS připravila pro všechny zájemce metodický materiál nazvaný Deset zlatých pravidel. Jeho hlavním smyslem je postavit pevné základy, které je možné následně metodicky i tréninkově rozvíjet. Projekt je určen co nejširšímu publiku, především hráčům a jejich trenérům. 

1. díl, zveřejněný na našem webu minulý týden, se věnoval kontrole hry. Dnes se podíváme na práci s raketou!

Deset zlatých pravidel: 2. Pracuj správně s raketou 
 
"Raketu drž uvolněně a v prstech. Údery prováděj s citem nebo zrychluj rotací předloktí a především stiskem prstů. Po úderu stisk vždy uvolni. V přední části kurtu vytáhni zápěstí k úderu a po odehrání míčku zápěstím pokračuj ve směru úderu. V zadní části kurtu se včas napřáhni a potom švihni – první jde rameno, po něm loket, pak zápěstí (nezapomeň na rotaci předloktí) a nakonec stiskni prsty."
 
 
- Uvolněně a v prstech: Raketa je uvolněně položená do prstů (nikoliv do dlaně; mezi dlaní a rukojetí držátkem je mezera) a k dobrému držení rakety patří i uvolněné zápěstí (nikoliv pevný stisk; chybou je i raketa od sevřeného zápěstí směřující kolmo vzhůru). Klíčová je práce tří prstů – palce, ukazováčku a prostředníčku. 
 
- Stiskni a uvolni: Pokud raketu držíš uvolněně, máš možnost ji na vybrané údery stisknout (práce prstů a svalů zápěstí a předloktí): rychlé údery od sítě do zadní části kurtu, drajvy, stick-smeč (!), smeč, klír. Nezapomeň stisk po úderu uvolnit – typickou chybou je smeč a následný úder od sítě zahraný velkou silou do autu, protože vyšel ze stále stisknuté ruky. 
 
- Většina úderů se hraje uvolněně: Uvolněné provedení kraťasu na síti vs. stisk prstů na úder do zadní části kurtu, to samé ze zadní části kurtu – jemně na drop, stisk na smeč/klír. Ze stejného nápřahu nebo první fáze úderu tak může vyjít úplně jiný úder. Jemný prstoklad od tvrdého direktu odlišuje závěrečné zrychlení/stisk/švih. Špatné provedení je naopak takové, kdy raketu držíš na všechny údery stejně (často mnohem pevněji, než je třeba), na každý úder používáš od začátku jiný švih, smeči chybí potřebné zrychlení z uvolněného začátku apod.  

- Příprava na úder je velmi důležitá: Údery se skládají ze dvou částí: příprava na úder a samotné zahrání úderu. U každého úderu bys měl/a být včas – proto potřebuješ dynamický první krok a jít s raketou k úderu – a zklidnit pohyb těla na jeho provedení. Raketa směřuje ze střehové pozice vždy nejkratší cestou k provedení úderu; častou chybou je výrazný spodní oblouk a nestabilita těla. 

- Skládej úder ve správném pořadí – přední část kurtu: Při úderech v přední části kurtu je velmi důležitá včasná příprava na úder – na síti se často hraje o každý centimetr. Jako první přichází uvolněné natažení paže a rakety do místa očekávaného zásahu míčku. Chci-li zahrát kraťas, stačí raketu lehce zatlačit ve směru úderu jemným pohybem celé ruky vycházejícím z ramene a zápěstí. Pozor však na zbytečně dlouhé dotažení pohybu. Výraznější stisk prstů a následný švih (rotace předloktí) se využije u vysokých či obranných úderů. Tradičně se chybuje v přípravě na úder, kdy hráči připravují raketu do stále stejné výšky nebo příliš nízko. Také je často už od přípravy patrné, kam bude hráč úder zahrávat.

Pravidlo č. 2: Pracuj správně s raketou!

- Skládej úder ve správném pořadí – zadní část kurtu: Údery ze zadní části kurtu jsou složitější, postupně se zapojí celá horní část těla. Záda, rameno a loket, následuje rotace předloktí, pohyb zápěstí a prstů. Obvyklou chybou je nulová rotace zad, nedostatečný pohyb lokte ve směru úderu nebo nesprávný rytmus úderu.
 
- Technika > výsledek: Buď trpělivý! Naučit se správné údery – z místa, v pohybu, v kombinaci, v tréninkovém zápase, v zápase, v rozhodující chvíli – vyžaduje čas, mnoho opakování, nahrávání na video a následné kontroly, konzultace s trenéry. S lepší technikou přijdou i lepší výsledky.   
 
Správně 
- raketu držíš a ovládáš prsty 
- s využitím stisku hraj jen některé údery, většina se hraje s citem z uvolněné ruky
- dvě fáze úderu – příprava (zklidnění těla) a provedení
 
Špatně 
- raketa pevně usazená v dlani 
- strnulá ruka, neuvolněné zápěstí, během hry stále pevné až křečovité držení
- doběhneš k úderu a hned švihneš 

Třetí díl Deseti zlatých pravidel očekávejte zase za týden. 

TMK ČBaS
 
About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading