logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Milan Ludík při ojedinělých mimotréninkových aktivitách.

Milan Ludík dře v Číně a chystá se na "nový" pobyt v Dánsku: S badmintonem to myslím vážně

Domluvit s Milanem Ludíkem rozhovor na začátku léta bylo velmi obtížné. "Od příletu jen trénuji, jím a spím," napsal nejlepší český singlista z Číny, kde se už několik dní nachází na tvrdém tréninkovém kempu. I přes velmi náročný program si ale nakonec Ludík čas našel, a tak si můžete přečíst třeba o tom, jaké to bylo, udělat kvůli milovanému sportu další velkou životní změnu.

Milane, právě se nacházíš na tréninkovém pobytu v Číně. Kde přesně jsi, jak dlouho se tam zdržíš a s kým trénuješ?
Momentálně se nacházím v Shenzenu v blízkosti Hong Kongu. Je tu tréninková akademie vedená Li Maem, který byl v minulosti národním trenérem indonéské, malajské, čínské a korejské reprezentace. Z hráčů se zde nachází Rus Vladimir Malkov, s nímž sdílím byt, několik hráčů z Číny a Hong Kongu, (Jihoafričan) Jacob Maliekal a měl by přijet i Chou Tien Chen, momentálně 6. hráč světového žebříčku. Celkově se tu zdržím 6 týdnů spolu s turnajem Russia Open ve Vladivostoku, když se podaří zvládnout nelehkou situaci s vízy.

Jak jsi přišel právě k této tréninkové možnosti?
O této akademii jsem slyšel od více hráčů, kteří si ji moc pochvalovali. Kamarádka mi potom pomohla kontaktovat správné lidi a vše zorganizovat.

Milan Ludík s čínským trenérem a sparingem.

Po kolikáté trénuješ v Asii? Vyhovuje ti tamější styl tréninku a přístup k badmintonu?

Je to moje třetí badmintonové soustředění v Asii. V minulosti jsem byl v Indonésii, kde jsem byl velmi spokojený, ale tentokrát jsem chtěl vyzkoušet nové místo a obohatit se jiným pohledem na badminton. Upřímně, trénink v Asii je pro mě velmi náročný. Extrémní teplo, rozdílná strava, daleko náročnější podmínky na bydlení, dlouhé intervaly cvičení a velké objemy tréninkových hodin nejsou pro mě jednoduché a z dlouhodobého hlediska jsou pravděpodobně i neefektivní. Z krátkodobého hlediska je to ale velmi obohacující zkušenost. Nová cvičení, rozdílní sparing partneři a rady od velmi kvalitních trenérů jsou velmi motivující do další práce. Navíc moje fyzická připravenost po návratu z Asie je vždy na maximu.

Od září tě ale čeká úplně jiná "šichta": začneš trénovat v BEC Centre of Excellence v dánském Holbaeku. Co si od toho slibuješ?
Slibuji si od toho profesionální zázemí s kvalitním trenérským obsazením. Věřím, že je to jedinečná příležitost, jak se zlepšit. Rád bych se i dál zlepšoval a postupně stoupal na světovém žebříčku.


Milan Ludík, Vladimir Malkov (vepředu) a asijští spoluhráči.

Když ses dozvěděl, že o tebe má CEO zájem, neváhal jsi? Nebo jsi měl připravenou ještě jinou variantu svého budoucího trénování?
Nebylo jednoduché udělat rozhodnutí o vstupu do BEC. Přece jen je to závazek a opět kompletní změna v mém životě. S badmintonem to myslím vážně a jsem si vědom, že pokud se chci i nadále zlepšovat, tak musím hledat nové příležitosti a dělat i nelehká rozhodnutí. Měl jsem i jiné možnosti, ale myslím, že BEC COE byla nejlepší volba.

Jak to, že zrovna ty jsi prvním oficiálním členem CEO, což bylo i slavnostně oznámeno na stránkách BEC? 

Myslím si, že k tomu dopomohlo moje rychlé a zodpovědné jednání s Badminton Europe. Přesnou příčinu neznám, ale rozhodně mě tato pocta potěšila.

Momentka z tréninku.

Přibliž, prosím, jak by to v Holbaeku mělo vypadat po tréninkové stránce.
Hlavním trenérem bude Jeroen van Dijk, jenž byl několik let trenérem německého národního týmu a býval hráčem TOP 15 na světovém žebříčku. Též budeme mít dva pomocné trenéry, fyzioterapeuta, psychologa a kondičního trenéra. Měli bychom využívat zázemí Stenhus Gymnázia, které pro nás postavilo novou tělocvičnu spolu s novou ubytovnou pro hráče. Nerad bych odhadoval informace, které ještě nejsou oficiální.

Tvá sestra Kristína byla členkou tréninkového centra v německém Saarbrückenu, kde se připravovali hráči z badmintonově menších zemí před olympiádou v roce 2008. Je Centre of Excellence pomyslným pokračováním tohoto projektu?
Určitě. Badminton Europe vytvořila tento projekt zejména kvůli zemím bez národních center a s malou badmintonovou kulturou. Vytvoření tréninkových možností a seskupení talentovaných hráčů, kteří se dokážou prosadit, pomůže celkově zvýšit konkurenci v Evropě a pozdvihnout úroveň badmintonu. Věřím, že jako Kristíně pomohl Saarbrücken, tak mně pomůže Holbaek.

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading