logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Návrat k MEJ U17 s vrchním rozhodčím Mojmírem Hnilicou.

Rozhovor s Mojmírem Hnilicou, vrchním rozhodčím při Mistrovství Evropy juniorů do 17 let, o průběhu za oponou, českém týmu i novinkách v evropském badmintonu.
 
Poslední dva týdny jsi strávil v Portugalsku jako referee turnaje družstev i jednotlivců. Jak organizátoři zvládli organizaci turnaje? Petr Koukal st., trenér juniorské reprezentace, nadšením zrovna neoplýval.
Jelikož je to moje pátá Polonie (nyní už mistrovství Evropy U17), mohu porovnávat. Tato akce po stránce organizační nijak nevybočovala ani na jednu stranu. Nejvíce připomínek bylo asi k dopravě, ale ani jeden z hotelů nebyl tak daleko, aby se nedalo jít pěšky. Počasí až na dva dny bylo nádherné.

Jak se podle tvého názoru vyvíjí evropský juniorský badminton? Překonal někdo svým výkonem hvězdu roku 2009 Viktora Axelsena?
Těžko porovnávat, vítězka z Bulharska Stefani Stoeva vypadá velmi nadějně. Spíše mne však zaujaly párové disciplíny, zvláště mixy, kde Rusové, Bulhaři a Finové svými výkony předčili tradiční země a herně to byly nádherné zápasy.

I když Češi skončili až 3. ve skupině v turnaji družstev, v jednotlivcích dopadli lépe než bronzoví Turci, když se debl Janáček – Mendrek probojoval mezi 8 nejlepších párů. Jak vystupovala česká reprezentace na turnaji?
Naše družstvo působilo velmi příjemným dojmem na kurtě i mimo. Když však toto mužstvo porovnám s naším stříbrným týmem z Turecka (pouze týmová soutěž – namátkou Fröhlich, bratři Turkové, Brožová, Brejchová a další), tak tenkrát to bylo o něčem jiném. Úžasná atmosféra v družstvu od samého začátku, neustávající vzájemné povzbuzování, ale i výkony na hřišti, to vše bylo nezapomenutelným zážitkem. Současné družstvo se skládá ze samých sympatických hráčů, ale něco tomu chybí. Úspěch v deblu je hezký, ale nelze ho přeceňovat, pomohlo i nasazení. To mne více zaujal výkon Mendreka proti výbornému Bulharovi – až na nezvládnutou koncovku.
 
Jak působila úroveň českých juniorů mezi ostatními?
O samotné výkonnosti našich hráčů bude jistě fundovaněji referovat trenér, mně to příliš nepřísluší. Bohužel, pořád přetrvává rozdíl v herním pojetí čtyřher našich hráčů a evropské špičky. Zde mě spíše zaujal náš mladší dívčí debl, který vypadal překvapivě „badmintonově“. Naši hráči mají vysoké procento nevynucených chyb hlavně v přední části hřiště, mnoho zkažených servisů a returnů, což u vyrovnanějších soupeřů rozhoduje o výsledku.

Zažil jsi nějaké zajímavé, a to v jakémkoliv smyslu, situace na kurtu nebo za ním?
Z pohledu rozhodčího mne nadzdvihla situace při finále mixu, kdy dánský rozhodčí pískl Rusovi při mečbolu chybu při podání. To se (pokud to není opravdu do očí bijící porušení pravidel) v takovýchto situacích nedělá. Ale Dán si určitě zvýšil sebevědomí jako rozhodčí. Myslím, že tím došlo k ovlivnění výsledku, Rusové se pak evidentně báli podávat a po několika výměnách prohráli. Rusové působili sehranějším dojmem než finský pár a jejich zápas ve čtvrtfinále proti Bulharům byl označen odborníky za opravdové finále.

Stále se pohybuješ za oponou světového i evropského badmintonu. Máš pro české badmintonisty zákulisní novinky?
Připravuje se nová soutěž – mistrovství Evropy hráčů do 15 let, zřejmě jen jednotlivci.

 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading