logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Nejlepší obrana je (jako) útok: učíme se od mistrů

Tématem třetího Technického campu Talent Teamu (více zde) byla zvolena obranná hra jako vhodný prostředek, jak přimět hráče rychle a efektivně pracovat s raketou a zároveň dosáhnout snížení těžiště a vnímání správného rytmu pohybu. Připravili jsme pro vás také metodický článek na stejné téma.

Při soupeřově rychlém a razantním útoku potřebuji rychlou reakci a startovní krok, abych se dokázal k míči vůbec dostat, a musím mít okamžitě připravenou raketu ve správném držení, aby můj úder neskončil v síti nebo "nalitý" soupeři.

Cílem dobré obranné hry je udržet míček bezpečně ve hře; cílem skvělé obranné hry je protiútok a dostat do úzkých soupeře.

Příklad skvělé obrany můžete vidět na hezkém videu z turnaje Korea Open 2015. Jde o závěr prvního setu semifinálového utkání Ajay Jayaram (Indie) vs. Chou Tien Chen (Tchaj-wan), který Ajay ukončuje dvakrát po sobě přesnou krátkou obranou křížem z bekhendové strany.

Křížná obrana je úder, který umožňuje narušit útočnou rutinu "smeč a přechod na síť ve směru smeče" a donutit útočícího hráče k rychlé a nepříjemné změně směru. V ideálním případě ho tak rychle vystaví nutnosti doběhnout úhlopříčku, že míček vůbec nestihne.

Ke správnému provedení křižné obrany je potřeba:

a) dostat se co nejrychleji nohama k míči, tj. poskok (split-step) a co nejrychlejší první krok,

b) zklidnění těla a příprava rakety na úder (hlavou rakety až za úroveň dráhy letu, „až za míč“),

c) zvolit si správné držení vzhledem k místu zásahu a

d) využít pohybu lokte směrem k tělu a zavření či otevření zápěstí.

Perfektní provedení v podání Petera Gadeho:

Tip pro trenéry: nácvik obrany se sníženou sítí

Jak v obranné hře omezit "natahování" za míčem a naučit hráče širokému střehovému postavení nohou a hbitému pohybu? Jednou z možností je také cvičení na nízké síti, obvykle používané v tréninku mladších věkových kategorií.

Snížení sítě umožní strmější křivku smečů i dropů, vede k nezbytnému snížení těžiště a rychlé práci nohou.

Na videu trenéra Thomase Engholma z roku 2009 si můžete prohlédnout dánské hráče tehdy ve věku 12 či 13 let, jak hrají cvičení "dva proti jednomu" – zadní hráč z dvojice smí otevřeně útočit do celého singlového kurtu, sám cvičí krátkou obranu. Povšimněte si split-stepu a práce nohou, jak je nasnímána kamerou zpod sítě.

Není bez zajímavosti, že se díváme na velmi slavné "drobečky" – hráč v černém, který pracuje, je Anders Antonsen, který na nedávno skončeném šampionátu v dánském Koldingu porazil Viktora Axelsena a po finálové prohře s Rajivem Ousephem obsadil druhé místo!

Proti němu pak stojí Mikkel Stoffersen a Mathias Bay-Smidt, druhého jmenovaného si budou pamatovat návštěvníci loňského Prague Open jako vítěze smíšené čtyřhry.

Tak začínal juniorský mistr Evropy a současný vicemistr Evropy mezi dospělými - inspirace pro všechny naše šikovné hráče v žákovských kategoricíh. Jen na správných základech se dá postavit velké dílo! 

About the author  
 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading