logo
Český badmintonový svaz

Toto je starý web.

Nejlepším světovým turnajem roku vyhlášeno juniorské mistrovství v Orlové!

Pokud několik českých hráčů řadíme do širší světové špičky, pak české arbitry můžeme s čistým svědomím zařadit do špičky nejužší. Jako jediný na světě dosáhl Mojmír Hnilica na nejvyšší možné kvalifikace jak na úrovni vrchního rozhodčí – referee, tak na úrovni hlavního rozhodčí – umpire. Do nepočetné skupinky BWF certifikovaných hlavních rozhodčí se úspěšně zařadila i Michaela Bencová. Když k tomu letos přidala třeba odpískané finále na French Open či All England nebo vlastní sloupek na badzine.net - rázem je z českého badmintonu rozhodcovská velmoc!
 
Jak jste badmintonově prožili rok 2010?
Michaela: Spousta turnajů jako umpire, k tomu se přidalo několik turnajů na pozici režiséra kamery pro Badminton Europe a jejich internetovou televizi. Je to pro mě zase něco nového.
Mojmír: Vcelku dobře, neboť z hlediska vrchního rozhodčího jsem vyšplhal na samotný vrchol - referee na Thomas a Uber Cupu, nejvíce ceněný badmintonový turnaj vůbec.

Shodnete se tedy v pohledu na nejlepší turnaj roku?
Michaela: Za nejlepší turnaj považuji jednoznačně květnový Thomas a Uber Cup Finals v Kuala Lumpuru v Malajsii. Atmosféra byla neskutečná – 16 tisíc lidí v hale dělající neuvěřitelný kravál. A navíc když měl nastupovat na hřiště Lee Chong Wei, tak při skandování jeho jména takovouto masou lidí jsem měla husí kůži po celém těle. Fakt neuvěřitelný zážitek.
Mojmír: Pro mě bylo nejlepším turnajem mezinárodní mistrovství juniorů v Orlové ve funkci deputy referee – hezká atmosféra, pohostinnost a milí kolegové.
 
Michaela se kvůli pracovnímu vytížení nejlepšího světového turnaje roku v Orlové bohužel nemohla zúčastnit, tak jí tu Malajsii odpustíme. A co karty? Rozdávali jste je zlobivým hráčům poctivě celý rok? Mojmír je celosvětově známý svou žlutou kartou pro Lin Dana...
Michaela: No já už mám takovou reputaci. Holt na mém hřišti se některé věci nesmí - házet raketou, šlapat na míček a na co jsem obzvláště alergická je agresivní chování, ať už gesty nebo slovní, vůči tzv. technical officials, tedy čárovým rozhodčím, rozhodčímu na podání nebo i přímo mně. Vzteky odhozená raketa se nevyplatila Viktoru Axelsenovi a viděl potom žlutě.
Mojmír: Já se snažím karty nedávat.
 
Přišel v tomto roce i nějaký životní „matchpoint“?
Michaela: Pod pojmem matchpoint si představím konečnou. Několik nových začátků u mě nastalo, ale matchpoint rozhodně ne - pracovně jsem se vrátila definitivně na volnou nohu se svou cestovní agenturou a průvodcováním. A druhý pracovní začátek bylo zahájení spolupráce s Badmintoneurope.tv.
Mojmír: Ano, u mě matchpoint nastal, na mistrovství světa juniorů v Mexiku jsem naposledy působil jako hlavní rozhodčí ve službách BWF. (věková hranice BWF umpirů je pravidly stanovena na 55 let, pozn. autora)

A jaké jsou vaše plány do roku 2011?
Michaela: Vydělat spoustu peněz! (smích)
Mojmír: Badmintonové? Z mezinárodních akcí Korea Open, Thailand Open, China Masters, India Open II, mezinárodní mistrovství a mezinárodní juniorské mistrovství České republiky. A jinak trénování přípravky Sokola Radotín. Nebadmintonové - přežít ve zdraví. (úsměv)
 
Při bilancování konce roku by se slušela také jedna obligátní otázka - co popřejete českému badmintonu do roku nového?
Michaela: No samozřejmě hodně úspěchů na mezinárodním poli.
Mojmír: A aby se zvýšený zájem o badminton projevil i v kvalitě.


 
 
X
Enter your e-mail address.
Enter the password that accompanies your e-mail.
Loading